Další WiFi přednáška na Invexu bude o produktech Buffalo a řešení pomocí nich

Tak mi dorazilo avízo o další přednášce na téma bezdrátových sítí. Pořádá ji BVV ve spolupráci s DCD Publishing a jde o technicko-obchodní presentaci produktů bezdrátových sítí Buffalo. Ty u nás distribuuje AT Computers.


Posluchač se v úvodu seznámí s novými trendy v bezdrátových technologiích v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz, kde bude kladen důraz na nový standard 802.11g a jeho vlastnosti. V druhé části přednášky bude účastník seznámen s produkty pro výstavbu bezdrátové sítě od firmy Buffalo, budou nastíněny možnosti, kde je vhodné tuto technologii použít a co je nutné splnit pro to, aby bezdrátová síť fungovala. Součástí prezentace bude představení novinek v sortimentu firmy Buffalo.


Kdy: pondělí 6.10.2003
Kde: Conference Hall G2, Invex, Brno
Čas: 10.00 – 11.00
Kapacita: 80 míst
Cena: zdarma !
Na akci se neregistruje, stačí přijít ve stanovenou hodinu do Conference Hall G2.

PrivatFilm je konečně na světě

Další maratón v Cinetiku skončil a po několika týdnech husté práce tu máme PrivatFilm, online půjčovnu erotických filmů po internetu. Jak k tomu došlo? V Cinetiku jsme původně pár titulů erotiky měli, jenže se rychle ukázalo, že neuspokojujeme ani jednu skupinu zákazníků. Ti, kterým to bylo trnem v oku (především proto, že chtěli dát heslo od Cinetiku dětem, aby si samy vybíraly), se zdálo, že tam takové filmy nemají co dělat. A lidi, kteří je chtěli, zase namítali, že výběr je mizivý. A tak jsme se dali do programování a udělali jsme PrivatFilm, kam jsme všechnu tu erotiku přesunuli.


Nebylo to nijak jednoduché. Erotické tituly totiž narozdíl od těch ostatních nemají většinou české popisky ani scany obálek, které byste mohli od dodavatele získat. Všechno si musíte scanovat a překládat a zadávat do databáze sami. Ale nakonec si s tím naši databázoví plniči poradili. Takže PrivatFilm.cz je konečně na světě…

TurboCell technologie detailně, satelit e-Bird, postup standardizace 802.11 revizí, WiFi na Invexu a WiFi telefon: odkazy do českého internetu

Živě dnes přináší hezký a velmi detailní článek věnovaný technologii TurboCell společnosti Proxim/Orinoco. Tato technologie je určená pro venkovní kvalitnější provoz WiFi, je to vlastně jakási nadstavba odstraňující především problémy skrytého uzlu, správu šířky pásma a problémy propustnosti při chybovosti packetů. Pokud chcete vědět více, projděte si článek na Živě. Já jen připomenu, že hlavním problémem této technologie je cena, protože se integruje prakticky pouze do výrobků Proxim/Orinoco a to ještě do těch drahých.


Když už na Živě budete, můžete si přečíst o satelitu e-Bird určeném výhradně pro připojení k internetu. Tento satelit právě parkuje na oběžné dráze.


Na Lupě zase Rita Pužmanová komentuje a mapuje nejnovější vývoj ve schvalování dalších revizí IEEE 802.11 standardu. Čtěte zde.


Mobil.cz zase přináší informace o WiFi na Invexu – že můžete zajít do speciálního WiFi pavilonu, na přednášky atd.


ISDN server vyhrabal někde informaci o dalším telefonu připojitelném skrze WiFi síť a SIP tak, že se z něj dá telefonovat. Čtěte zde.

Buffalo bude dodávat první USB adaptéry s 802.11g. Další WiFi přednáška na Invexu

Buffalo Technology představilo zřejmě první USB adaptéry podporující standard 802.11g. V tomto případě USB adaptéry pro vyšší přenosovou rychlost logicky vyžadují USB 2.0 (starší verze USB podporuje rychlosti jen 12 Mb/s a to už by bylo na 802.11g málo). Adaptér WLI-USB-G54 podporuje WPA a jeho cena je 99 dolarů. Podrobnosti zde u Buffala.


Firma Unis Computers bude na Invexu pořádat přednášku věnovanou Bezpečnosti bezdrátových sítí a to v pondělí 6.10. od 11 hodin v konferenční hale pavilonu G2. Podrobnější info zde. Problém trochu je, že tato přednáška se kryje s tiskovkou Intelu na téma WiFi, takže ji asi budu muset oželet. Pokud víte o dalších zajímavých Invex akcích spojených s bezdrátovými technologiemi a telekomunikacemi, napište mi na marigold@marigold.cz ať se to dozví i ostatní…

UltraWideBand skrze IEEE zatím neprošlo

Smůlu má širokopásmová a vysokorychlostní technologie Ultrawideband (UWB). Skupina IEEE 802.15.3a nedosáhla při hlasování o standardizaci návrhu této technologie potřebných 75 procent hlasů a tak UWB musí na svoji další šanci čekat na listopadové zasedání. UWB slibuje na krátké vzdálenosti rychlosti 110-300 Mb/s, jenže trvají technické a spíše politické rozpory, podle čího konceptu se UWB bude dělat. Na uplatnění svých návrhů a zejména patentů si dělá nárok na jedné straně Motorola a XtremeSpectrum, na druhé straně Intel a TI s návrhem vícepásmové OFDM modulace. Zdroj: CommsDesign.


Pokud vás čekání na schválení unavuje, můžete vyzkoušet technologii The Bongo Project slibující TCP/IP nadstavbu pro bubny Bongo (upozornil H.Med :). Zejména pro krajiny s monopolními Telecomy je to zajímavá šance na moderní komunikaci 🙂

Takový malý pamětnický koutek – našel jsem své první reklamní bannery

Potřeboval jsem pro Codyho dohledat nějaké obrázky k překladu Necronomiconu (překlad je z roku 2000, od té doby jsem na to nesáhl, ale jak se ukazuje, nikdo jiný taky ne) a ty byly v záloze na ZIPce. Zipku jsem před lety používal, protože nabízela 100 MB pro zálohy a to bylo za ty peníze excelentní. Dneska ve věku CD už je to samozřejmě k smíchu, ale když pálička stála třicet, nebylo moc variant. A tak jsem vyhrabal zipku, připojuje se přes paralelní port, to je taková díra v některých starých počítačích, ve středověku používaná k připojení tiskárny. Podle přenosové rychlosti přišla na trh hned po Guttenbergově knihtisku.


Nu, nakonec jsem ji rozchodil, našel jsem zálohy, všechno fugnovalo jak má, což po těch letech je překvapivé. A našel jsem dokonce zálohy reklamních bannerů, které jsem kdy vytvářel. Dlouho jsem si dělal sbírkovou knihovnu, pro strýčka příhodu. Tohle je vůbec můj první banner, který jsem kdy udělal, už tehdy měl progresivní formát 468×60 bodů. Je datovaný 8.2.1997, nebyl ještě animovaný, zato na to vymaskování a přechody v Photoshopu jsem byl náležitě pyšný. Alespoň do doby, než mi tuším Aháč (Adam Hauner, tehdy Pinknet) napsal, že nejsou nic moc 🙂 Však jsem se s Photoshopem teprve učil. Banner byl na naši vůbec první recenzi porovnávající telefony Siemens S4 a Sony CMD-Z1, tehdejší nejluxusnější a nejlepší telefony. Jo, to byly časy 🙂


Moje první reklama


Druhý banner je o dva měsíce mladší a už je animovaný a je na naši službu M-line nabízející přeposílání emailů do SMS a posílání emailů ze SMS.


M-line, naše služba 


Byly tam i informační kanály, čtení webu, telnet a mnoho dalšího, jenže čeští operátoři nevěřili, že by se taková blbost mohla chytit. Ejhle, chytila. První den zdarma provozu jsme měli přes deset tisíc odeslaných SMS, což vzhledem k tomu, že jsme platili SMS z vlastní kapsy, byl poněkud rozpačitý výsledek 🙂 Nakonec to dopadlo, jak jsme vcelku čekali – operátoři službu okopírovali a poté, co nás ji nechali otestovat, taky spustili. A to byl důvod, proč se Mobil.cz musel začít živit prodáváním reklamních proužků, kterými se následně trošičku zahltil. Stránky M-line dodnes existují a služba dodnes funguje, ačkoliv dnes už spíše pro interní účely a speciální aplikace.


První opravdu za peníze prodaný reklamní banner jsem už bohužel nenašel…


Na závěr jsem našel ještě nějaké fotky z dobývání hradu, už nevím z kterého roku, ale řekl bych tak maximálně 1995, to je poslední rok, kdy jsem seděl v plechu na koni. Jednu fotku, kde jsem já, jsem vybral jako důkaz, že jsem se opravdu před nějakými deseti lety na koni udržel a dokonce celý v plechu. Dneska bych to už asi neriskoval, zejména ne bez toho brnění.

Hackujeme Linksys WRT54G

Konečně se mi zase podařilo uvést můj přístupový bod Linksys WRT54G do původního stavu a tak mohu podat zprávu o tom, s čím jsem si hrál. Tento přístupový bod, resp širokopásmový směrovač je totiž vybaven Linuxem a kernelem 2.4.5. Což dalo příležitost, jak se do něj probojovat a provádět v něm podstatně větší změny, než výrobce zamýšlel přímým dohráním a rekonfigurací ovladačů. Například regulace vysílacího výkonu je dostupná, stačí si na routeru pustit shell…


Než si s tím začnete taky hrát, upozorňuji, že resetem zařízení do původního režimu nedostanete, mějte někde zazálohovaný flash paměti, protože až to spadne, už se asi nedostanete na internet, abyste to stáhli. Bezpečné pokusy můžete provádět tak, že na Ping stránce dáte do políčka ping příkazu v apostrofech uzavřený příkaz pro linux. Jak pohodlné…


Velmi kompletní a detailní návod, jak se štourat v útrobách linuxu Linksys WRT54G najdete na těchto stránkách. Možná se ptáte, proč byste to měli dělat? Inu proto, že tím můžete rozšířit sadu funkcí, které toto zařízení nabízí. Například o lepší logování přístupů a napadení, jak radí na těchto stránkách Jim Buzbee. Pokud jste si ještě málo vyhráli, můžete si instalovat podporu pro úvodní stránku pro lidi připojené do vaší sítě, to zase radí stránky NoCatSplash on the Linksys WRT54G.


Mimochodem GLP komunita se hodně zlobila na Linksys, protože zatímco používal Linux, neposkytoval k němu zdrojové kódy distribuce a to by měl. Nakonec je Linksys poskytnul a obliba jeho wifi routeru se tím mezi linuxáky výrazně zvýšila – mohou si teď pohrát 🙂


WRT54G není jediný AP, který lze takto hackovat, podobně jsou na tom i starší verze WAP11 atd nebo Buffalo technika, u níž jsou postupy také známé. Zde jsou ještě postupy pro Linksys WAP54G, ten nemám a nezkoušel jsem to.

Dva zajímavé linky: antény a omezovač šířky pásma

Noční nespavost mi nedá, abych se nepodělil o dva docela zajímavé linky.  V prvním případě jde o kompilát a odkazovač na stránky věnující se anténám pro pásmo 2,4 GHz (tedy i WiFi) a 900 MHz (GSM). Web FreeAntenas je pro všechny, kdož si chtějí svoji anténu spíchnout sami.


Druhý link je na software zaměřený pro omezení šířky přenosového pásma. Na to se mne lidi často ptají, předpokládám že chtějí omezovat rychlost přenosu na WiFi. BandWidth Controler je určen pro Windows a stojí 50 USD, demoverze zdarma.

WiFi kniha už je skoro tady, tož první oficiální informace…

Kniha vznikala dlouho, alespoň na můj vkus, ale jak to tak vypadá, její vydání už je za dveřmi. Jmenuje se nakonec docela nekonfliktně Bezdrátové sítě WiFi: Praktický průvodce. Vydavatelem je Cpress a kniha bude stát 249 Kč, k dostání by měla být už během Invexu, jisto jistě na stáncích Cpressu na výstavišti a i ve WiFiLife pavilonu.


Kniha Bezdrátové sítě WiFi: praktický průvodce...Nakonec jsem se rozhodl, že na knize nezřízeně zbohatnu a budu ji tedy prodávat i přes Marigolda. Knihy, jak to tak vypadá, je podstatně lepší prodávat, než psát. Není to nic, s čím bych nepočítal, jenže žádná kniha o WiFi u nás nevyšla a tak jsem si říkal, že co si neudělám sám… však to znáte. A tak jsem ji napsal sám – na web se takové velké materiály nehodí. Jednak se z webu zle studují, jednak to ani člověka nebaví psát. Knižní forma je lepší a pokud o WiFi chcete něco vědět, snad vám těch 249 Kč nepřijde tak moc. A snad na knize CPress moc neprodělá.


Jeden kamarád, stavbař sítí a můj dozorce a kontrolor nad knihou, mi řekl, že moje kniha má vždycky pro nakladatele jednu velikou výhodu. Lidi, kteří mne rádi čtou, si ji koupí, aby si početli a lebedili nad názory, jež hlásám. Nu a lidi, kteří mne nesnášejí, si ji koupí taky, protože si budou chtít zanadávat, co to zase kecám za kraviny. Inu, zavděčit se všem, není vůbec z hlediska nakladatelova nutné 🙂


Tak jsem konečně zprovoznil maličký objednávkový formulář pro objednání knihy přímo přes Marigolda. Takže pokud si knihu chcete koupit nebo jen dostat emailem informaci až vyjde (to už budu mít i publikovaný její obsah), použijte tuto stránku. Knihu budou expedovat lidé z Cinetiku, takže to nedopadne jako v roce 1997, když jsem měl lidem rozesílat hromadu triček Mobil serveru a nějak jsem to nezvládl 🙂

Příspěvek psaný na václaváku

Omlouvám se za překlepy, ale tento příspěvek píšu na václaváku. To je tak: měl jsem ráno jednání a v 11 jdu na oběd s Vrecem. Jenže mezi tím byla proluka a tak jsem se rozhodl využít hotspotů v centru Prahy. Nejdříve jsem si šel dát kafe do KFC na Václaváku, abych zjistil, že to je asi jediné KFC, kde WiFi nefunguje. A tak jsem vylezl na václavák, sedl si tu na lavičku a na kolenou vyřizuji poštu via WIA hotspot…


A přitom jsem zjistil podstatnou věc, kterou nelze u hotspotů podceňovat: pokud má být hotspot používaný, je potřeba, aby se tam dalo nějak rozumně si sednout a bylo tam alespoň trochu prostředí pro krátkou práci. Na Václaváku nevidím na displeji prakticky nic, protože svítí sluníčko a i když jsem přepnul displej z economy módu do režimu zářivka, nepomáhá to nijak moc.


Navíc jsem na václaváku zachytil další dvě SSID – jsou tu dvě další sítě označené jako 101 a 2950vx – ta je taky zabezpečená. Tak se jim jdu podívat na zoubek, o co jde. s tím 101 se setkávám docela často, ale vypadlo mi už, o jakou síť jde…

V doméně .SK to vře

Přestože si Tangero postěžoval nad okurkovostí dnešního dne, naši východní sousedé se nenudí.


Zatímco u nás probíhá migrace na nový systém registrace domén celkem bez zájmu veřejnosti (a jediné diskuse se vedou o tom, zda je 600 kč ročně hodně a 400 kč ročně málo), na Slovensku došlo k velkým problémům (včetně toho, že doména byla den prakticky mimo provoz).  Včera se k problému vyjádřila i slovenská akademická síť SANET a stanovisko je poměrně drsné.


V novém čísle slovenského magazínu Prielom (vyšlo už 12.9.) vyšel článek, který ukazuje fakt, že původní systém byl nejméně jednou úspěšně napaden.

Přednášky o WiFi na Invexu

Už jsem psal o tom, že WideNet spunktoval na letošním Invexu WiFi pavilon. A teď bych se rád zmínil přednáškách v onom pavilonu Y probíhajících.


Přednášky, musím předeslat, jsou určeny především pro začínající zájemce o WiFi. Nečekejte hardcore pařbu na téma stanovení EIRP pod FreeBSD nebo Letujeme anténu z deklu od popelnice. Přednášky jsou zaměřené na to, aby se začínající uživatel seznámil s tím, co je to WiFi, k čemu by mu mohlo být, co umí a kolik stojí.


Celkem jde o šest přednáškových bloků, rozdělených do dopolední a odpolední směny.


1. Fenomén Wi-Fi (Co to je? kde se to vzalo?)
2. Začínáme s Wi-Fi (jaké jsou standardy, technologie, možnosti..)
3. Budoucnost Wi-Fi (výhledy technologií příštích let..)
4. Kde se připojit k Wi-Fi (co nabízí WideNet a ostatní hráči na trhu)
5. Jak zabezpečit Wi-Fi (zkušenosti zkušených hacekrů)
6. Chci nabízet Wi-Fi (jak se stát partnerem a provozovat vlastní HotSpot)


První tři přednášky jsem připravoval já, přednášet je ale naštěstí bude sličná dívčina (pozor, rozumí tomu!), další tři přednášky mají na starosti lidé z WideNetu, to už bych nestíhal. Informace o časech přednášek jsou zde.


Na WiFi pavilonu bude kromě toho také možnost připojit se skrze WiFi a to jak díky vlastní technice, tak si zde zapůjčit notebooky IBM s čipovou sadou Centrino. A aby toho nebylo málo, měly by tu vystavovat i pár firem zabývajících se  WiFi:
WideNet, Intel Czech, Globe Internet, TSGCom, wifishop.cz – VanCo.net a WiFiROAM – WIA spol. s r.o. Další společnosti distribuující WiFi techniku budou vystavovat v dalších pavilonech.

NetMag vyhrává cenu za nejdelší výpadek serveru

Server NetMag znají spíše už jen pamětníci, ale je to jeden z velmi starých serverů, existující od roku 1996. Jenže pak si dal server dlouhý výpadek. Od 3. srpna 2001 do 4. září 2003, to jsou hezké dva roky, měsíc a den. A ne, že by to byl jen tak nějaký výpadek, jako že autoři potřebovali server na něco jiného, ne to, se jim počítač kousnul, ty dva roky hezky ležel nerestartovaný u ISP, než se Zbyněk Pospíchal uvolil zdvihnout zadek a něco s tím udělat.


Tím samozřejmě NetMag vítám mezi živými a jsem zvědav, jak dlouho mu to tentokráte vydrží. Škoda, že cena za nejdelší výpadek serveru není provázena nějakou hmotnou odměnou, na druhou stranu tím NetMag zachránil několik komerčních poskytovatelů webhostingu, jimž by jinak ta cena připadla 🙂


Snad jen ten design NetMagu je otřesný, skoro tak otřesný, jako marigoldí …


PS: prošel jsem ráno celý internet a v telekomunikacích ani WiFi není o čem psát. Nic nového, snad jen že nám napaří vyšší DPH, což už jsem obrečel. Tak alespoň ten NetMag potěší.