Něco málo fotek: Folková Ohře

Víkend jsem věnoval kulturnímu odpočinku. Od Kliďase jsem k narozeninám obdržel mimo jiné vstupenky na Folkovou Ohři, samozřejmě pořádanou na jeho hradě Hauenštejně. A byla to příležitost pořídit digitální fotky hradu, hodlám rovněž oscanovat nějaké starší nedigitální z doby nejdrsnější obnovy hradu, aby bylo porovnání. Tedy ono je, na hradním webu.


Folková Ohře byl zajímavý počin, už proto, že se tam sešly moje oblíbené kapely Nezmaři, Assonance a Hop Trop, všechny hezky za sebou, vyšlo docela dobré počasí a na hradě bylo hezky. Snad jen Funda se chvíli tvářil, že mne svrhne z hradeb.


Fotografie z Hauenštejna a Folkové Ohře jsou zde. Je mi líto, že o akci dávám vědět pozdě, měl jsem v autě tři místa a jednu vstupenku nakonec volnou, ale co už, pozdě jsem si vzpoměl. A tak abych nezapoměl, dává se na vědomí, že na Hauenštejně proběhne 12.9. dražba řezbářských prací. Dělám si laskomini na dílo s názvem Věž, které se mi moc líbí a jestli jste příznivci umění ze dřeva, nenechte si ujít tuto dražbu. Seznam věcí, které je možno dražit, je zde.


Jakou to má souvislost s telekomunikacemi? Žádnou, někde si od nich odpočinout musím. Na Haunštejně není signál, jen když se vyleze na vršek kapličky tak se všichni operátoři chytnou :))


Kulturním závěrem byla v neděli návštěva kina a filmu Piráti z Karibiku. Podařený film s příjemným oddechovým dějem, solidně postaveným příběhem a hezkými triky, mohu jen doporučit.

Fotografie oceánu a přírody z Keni

Noční fotografie Indického oceánu Přidal jsem do svého fotoarchívu několik dalších fotek z Keni, tentokráte jde spíše o detailky přírody a oceánu. Obzvláště hrdý jsem na noční fotky, kdy jsem zkoušel schopnost Sony 717 fotit v noci za svitu měsíce a hvězd. Dopadlo to překvapivě zajímavě a použitelně, expozice do patnácti vteřin a práce s filtry v Photoshopu vykonala své.


Nyní se chystám zapracovat na fotkách zvířat…


Fotoarchív Oceán a příroda na pobřeží Keni>>

Český Telecom prodloužil používání WiFi sítě zdarma do konce roku

do konce letošního roku prodloužil Český Telecom používání své WiFi sítě zdarma. Učinil tak změnou Všeobecných podmínek pro poskytování neveřejné telekomunikační sítě služby Wi-Fi. Je to již třetí změna termínu zpoplatnění služby, původně se očekávalo placení od léta, později bylo odloženo na říjen a nyní až na konec letošního roku. Český Telecom přitom nabízí největší síť hotspotů (přes 40 v atraktivních lokalitách) v ČR a podle posledních informací má přes 1000 registrovaných uživatelů. Jeho WiFi síť je nabízena i v provozovnách KFC a také u benzinových pump Shell.

WiFiLiFe na Invexu

Zase jedna věc, kterou jsem neměl vykecat první a tak o ní píšu až po T. Holčíkovi z Živě – na letošním Invexu bude specializovaný WiFi pavilon s přednáškami o WiFi, možností se zadarmo připojit, prohlídnout si expozice firem zabývajících se WiFi a samozřejmě možností koupit si moji WiFi knihu.


Celou tu WiFi legraci sponzoruje Intel pod vlajkou své čipové sady Centrino, k dispozici budou IBM notebooky a přednáškové místo, kde se zájemci o WiFi v krátkosti seznámí s touto technologií a její výhodami. V pavilonu bude také možno si WiFi věci přímo koupit, to jinak na Invexu bylo vždy zakázané! Projekt pořádá s Veletrhy Brno již zmíněná firma WideNet. WiFi bude v pavilonu Y, to je taková ta malá rotunda. Takže se stavte, také jsem zvědav, jak to dopadne 🙂

Moje soukromé spam řešení, které možná pomůže i ostatním

Spam, nevyžádané emaily, jsou mor internetu. Definitivní řešení proti němu zatím neexistuje, ale třeba vám pomůže něco, co dobře funguje pro mne.


Když jsem odcházel z Mobil Media, rozhodl jsem se nepoužívat svoji email schránku v doméně mobil.cz právě z důvodu jejího naprostého profláknutí pro spamery. Denně jsem dostával několik stovek spamů a prakticky se s mojí schránkou nedalo pracovat. A protože jsem měl doménu Marigold.cz, rozhodl jsem se, dostatečně spamery poučen, pro moje soukromé antispamové řešení.


Řešení je v podstatě jednoduché. Potřebujete mít pro sebe jednu doménu (stačí i doména třetího řádu, ale druhého řádu je samozřejmě lepší), kterou nazývám obětní (u mne marigold.cz). A všechny emaily zaslané do této domény si necháte posílat do jedné email schránky. Já tu schránku mám ve své pracovní doméně cinetik.cz.


Nu a nyní to kouzlo. Kdykoliv musíte na webu vyplnit svoji email adresu, vyplnujete email adresu z vaší obětní domény a před zavináč napíšete jméno serveru, kde tu adresu vyplňujete. Například pokud píšu do diskuse na Lupě, mám email lupa@marigold.cz. Pokud tuto adresu nějaký spamer vyčmuchá, jednoduše v email klientovi všechny emaily došlé na tuto adresu rovnou přesouvám do složky SPAM. Na Lupě pak začnu používat lupa2@marigold.cz. Tím také poznáte, na kterém serveru se vaše adresa proflákla. Pokud ten server navíc deklaruje, že Vaše adresa se nikde nepublikuje a pak vám na ni přijde email od někoho jiného, víte že s tou firmou je to nějak divné (to už není případ Lupy!).


Na tomto serveru mám uvedenou adresu marigold@marigold.cz a bude pro ni platit podobný postup, jako u Lupy – na celém serveru je uváděna jako proměnná, kterou mohu kdykoliv změnit a změní se všude na serveru. A moje pracovní email schránka v doméně Cinetik se nikde nepublikuje, to je adresa, kterou na webu nikdy nikde neuvádím a je pouze nastavená v mém email klientovi, takže pokud někomu píšu, píšu mu z této adresy. On mi pak odpovídá na tuto adresu, kterou nijak neblokuji. 


Celá záležitost má samozřejmě své mušky. Pokud odhlédnu od potřeby pořídit si na to doménu (stačí třetího řádu!), tak si přeci jen musíte trochu pamatovat, kde jste jaký email použili. Navíc se samozřejmě může stát, že moji pracovní adresu nějaký mizera do nějaké databáze zadá, ale proti lidské demenci se ochráníte už jen velmi těžko.  Jinak to docela dobře funguje a potřebujete k tomu jen velmi málo odborných znalostí a speciálního software.

D-Link Airspot – hotspot pro veřejný i privátní přístup

D-Link se v poslední době hodně snaží, aby bylo vidět, že má slušnou nabídku WiFi techniky. Jeho posledním výstřelkem je zařízení nazývané airspot, typově značené jako D-Link Airspot DSA-3100. Jde o kompletní řešení pro výstavbu hotspotu, tedy box s DHCP konfigurací, evidencí až 250 uživatelů, s podporou POP3, RADIUS, LDAP, možností tvorby vlastní grafiky stránek a také oddělení uživatelů veřejných od firemních firewallem tak, aby síť bylo možno používat jak pro veřejný přístup do internetu, tak pro firemní intranet.


Je to vymyšlené tak, že takový hotspot si koupí třeba restaurace a její návštěvníci fungují bezdrátově a mohou surfovat na netu, zatímco majitel restaurace se svým wifi notebookem může přistupovat i na firemní intranet. Hezké.


Tento airspot umí dokonce omezovat přenosovou kapacitu pro uživatele, najednou na něm může být 50 zalogovaných uživatelů a 10 hostů. Správa je přes webové rozhraní. Cena má být kolem 600 USD, na to, že je to krabice, kterou zapojíte do zástrčky a do ethernetu a máte hotspot, je to fajn. Navíc firma nabízí i hotline, ta u nás ale nebude tak aktuální. Co dodat? Je to hezké řešení, které sice není první, ale je levné (oproti konkurenci) a vypadá schopně. Zdroj: D-Link.

Tisková zpráva T-Mobile k MDA II mne naplnila optimismem…

…optimismem z toho, že humoristé ještě nevymřeli. T-Mobile se chlubí novým MDA II, který se představuje na IFA veletrhu v Berlíně. Z tiskové zprávy si dovolím vyjmout několik marketingových výstřelů do davu, kterým už opravdu nelze než se pousmát.


„T-Mobile MDA II je třípásmový PDA s vestavěným VGA fotoaparátem,“ hlásí hned třetí titulek sumarizující zprávu. Jak vypadá třípásmové PDA? Jaká tři pásma PDA používají? Pokud nevíte, napovím: autoři tím chtěli vyjádřit, že v PDA je telefon a ten zvládá pásma 900/1800/1900 MHz pro GSM. Také spojení VGA fotoaparát je tak čengliš, až to bolí.


I dále se pokračuje z ostra: PDA s vestavěným telefonem s podporou GPRS a novými multimediálními funkcemi, díky nimž se tento přístroj stane nutností pro každého manažera. Je takové PDA opravdu nutnost?


A rány do hlavy neustávají: Díky strategické spolupráci se společností Microsoft je MDA II vybaven novým operačním systémem společnosti Microsoft, Windows Mobile 2003 for Pocket PC Phone Edition. Uživatelé tak mohou přijímat, vytvářet a zasílat elektronickou poštu snadněji a rychleji než kdykoliv předtím. Je to nesmysl – použití PocketPC neovlivní, jak rychleji můžete přijímat, vytvářet a zasílat poštu. Mohou ovlivnit komfort práce s ní, ale ne rychlost. A po pravdě řečeno, nepřišlo mi, že uživateli normálního POP3 účtu by PocketPC přinesla něco extra.


Ještě jedna velkorysá věta za všechny: Velkoryse pojatá paměť RAM o kapacitě 128 MB umožňuje přístup i k velkým souborům. Chtěl jsem se podívat, který to expert tuto tiskovou zprávu vytvořil a tak jsem si ve Wordu dal volbu Vlastnosti. A jako autor je zde uveden jakýsi Ein geehrter Microsoft-Kunde z firmy Laycom.


Co dodat? Takovéto tiskové zprávy jsou mor jak pro novináře, tak pro firmu. Firma ze sebe u lidí, kteří do problému trochu svítí, udělá blbečka. A novináři, kteří problému tolik nerozumí, zase z pojmů jako Velkoryse pojatáSnadněji a rychleji než kdykoliv před tím pochopí, že takovou zprávu do novin nemohou překopírovat Copy & Paste a že by ji museli přepsat, na což se necítí – a vyhodí ji. Nevím jak vás, ale mne napadlo, že když se výrobek musí takhle halasně vychvalovat, asi bude stát hodně za houby. Ostatně, ono předcházející „velmi úspěšné MDA“ mi přišel jako propadák.


Prý tento MDA II zázrak bude k vidění na Invexu ve stánku Microsoftu. Alespoň jedna zajímavá a důležitá informace z celé tiskové zprávy – Microsoft ani letos nezrušil svoji účast na Invexu.

T-Mobile vylepšuje SIM a T-Zones. První pozdě, druhé málo.

Na serveru Einstein jsem našel zprávu o nových SIM kartách T-Mobile. Hlavní výhodou je možnost nahrát si dvě bankovní aplikace najednou od různých bank. To zatím uměly jen SIM karty Eurotelu – u Oskara to nevím jistě, nezkoušel jsem to, zřejmě umí jen jednu banku. T-Mobile tak v možnosti nahrát si na SIM kartu více bankovních služeb Eurotel konečně dotáhl. Vypadá to komicky, že by to někdo mohl potřebovat, ale pokud máte firemní a soukromý účet u dvou bank (což při dnešním tempu krachu bank není nic nerozumného), asi jste narazili na podobný problém jako já – u T-Mobile se zatím více bank nevešlo. Teď jde, kartu si musíte vyměnit. Nyní je také možné na SIM kartě mít k bankovnictví službu Locator.


Nové SIM karty T-Mobile mají mít podporu JavaCard (to TM za tím názvem ve článku je zkratka Trade Mark, ochranná známka, ne součást názvu :). Zatím je to na nic. T-Mobile slibuje i lepší šifrovací algoritmus, nevím o něm nic bližšího.  Výměna SIM obnáší 400 Kč. Ach jo…


Taky se hodně psalo o vylepšeních v T-Zones, měla se týkat SMS brány a přišla mi dost marginální. K T-Zones SMS bráně několik mých návrhů, co s ní udělat:  1. vyhodit reklamu z webu SMS brány, zdržuje a když si za SMS bránu platím, už by ta reklama nemusela zákazníky otravovat.

  2. Udělat telefonní seznam přímo v SMS bráně. Co takhle do toho levého rámce, co je v něm teď reklama, dát seznam jmen a po kliknutí na něj by se jméno přiřadilo jako číslo adresáta. Samozřejmě by to bralo čísla z MobilBoxu, ale ne každý ho má.

  3. Udělat sklad došlých SMS zpráv (a možná i odeslaných?) - tedy možnost číst si přes web a archivovat si SMS zprávy odeslané na moje telefonní číslo. V okamžiku, kdy bych si ji přečetl, by se adresátovi doručení potvrdilo, i když by nepřišla na mobil. Důležitý je ten internetový přístup a archivace, něco jako MMS MediaAlbum. Možnost na takovou SMS zprávu odpovědět by byla taky fajn.

No, až tohle někdo v T-Mobile zrealizuje, budou mít nejlepší SMS bránu a na to, že jsou v tomhle nejlepší, jsem si kdysi zvyknul. Nejenom já. Není to tolik práce a pro lidi jsou to další utracené korunky přes T-Zones a jestli se nepletu, jejich výnos se vykazuje do Říše zvláště. Berme to jako slovo do pranice…

WideNet aneb WiFi na Praze 6

Na Praze 6 je další možnost, jak se připojit k internetu skrze WiFi. Svoji pilotní síť zde provozuje společnost WideNet. Cena za připojení linkou o kapacitě 64 Kb/s je zhruba 500 Kč, instalace možná u zákazníka. WideNet ale přímo na svém webu říká, že pokud jde o atraktivní lokalitu vhodnou pro vybudování hotspotu, připojí vás zdarma.


Pokud jste v okolí Letné, můžete vyzkoušet marigoldí přípojku (petrovu), která je napojená i na CzFree. Celá historie stavby tohoto bodu a zejména petrova snaha o připojení do czfree je docela legrační, někdy ji budu reprodukovat. Moje mínění o czfree dosti utrpělo, přiznám se, že dosud jsem si myslel, že problémy mám jen já a to kvůli tomu, že se o CzFree nevyjadřuji tak nadšeně, jak jeho propagátoři vyžadují. Jak vidno, záleží opravdu hodně na štěstí a na lokalitě.

Ach jo, zase o rok starší…

Včera mi přibyl další rok, dnes už mohu bezpečně prohlásit, že jsem se dožil devětadvaceti let. Kdysi jsem si dělal legraci, že jsou to tři tragická výročí připadající na 26. srpen pro tuhle zemi: smrt Přemysla Otakara II. na Moravském poli, smrt Jana Lucemburka u Kresčaku a moje narození. Dneska už mi to tak vtipné nepřijde, protože čert ví, jak moc je to pravda.


Polední oběd s lidmi z Mobil Media byl veselý, vždy mi ti mimo jiné připomene, jak mám být vděčný za to, že mám malou firmičku a Boříka, který ví, kdy vzdát nevyhratelnou bitvu.


Večer k nám přišla spousta lidí, Dita udělala večírek, spoustu jídla a pití. Zajímavé je, že postupem mých let klesal počet knih coby narozeninových dárků a stoupalo zastoupení lahví vína. Letos jsem dostal jedinou knihu, zato solidní zásobu vína. Konzultoval jsem to ráno s Ditou a ta pravila, že je to jednoduché: při mojí solidně obsáhlé knihovně je šance trefit se do dobré knihy co nemám, nízká, zatímco o víně je známo, že ho mám rád, víno vypiju a je po lahvi. Jak mazané 🙂


Když už jsme nějakou tu lahev vína měli za sebou, rozhodlo se několik lidí, že chtějí vidět moje kachličkové veledílo na balkoně. Jen Kliďas nevěděl, o co jde, protože Marigolda nečte (na Haunštejně kde bydlí nemá internet), takže ho překvapilo, že všichni vědí něco o třech řadách kachliček u nás na balkoně. Potom mne všichni utěšovali, že to vlastně není špatné, že kachličky na balkoně musí být položené tak, aby sváděly vodu a vůbec není nutné, aby byly v rovině. Oponoval jsem, že vodu mají svádět ke straně a ne doprostřed balkonu. Hynek namítl, že mám vyvrtat díru a udělat tam odtok. Není to zlý nápad, ale sousedi pod námi asi nebudou pro.


Tak to byly v kostce moje devětadvacáté narozeniny 🙂

WiFi na Novém Smíchově a v síti Nescafé

Před chvílí jsem dorazil na Nový Smíchov, takové to nákupní centrum v Praze. A šel jsem si dát do Nescafé ledovou kávu, svoji oblíbenou pochoutku. Chtěl jsem na chvíli posedět, počíst si časopis, relaxovat. Když jsem platil, všiml jsem si prospektu Českého Telecomu „Připojte se, je to snadné“ – a zjistil jsem, že inzerují WiFi připojení. I zeptal jsem se pokladní, zda to již funguje. Odvětila, že nikoliv, ale že to chystají brzy. Škoda, řekl jsem si.


Pak jsem si sedl ke stolku, vedle mne seděl nějaký cizinec s notebookem a já jsem viděl, že karta WiFi, kterou má v PCMCIA slotu bliká jako v režimu conected ne v režimu search. Přeptal jsem se a potvrdil mi, že tu má WiFi. Doběhl jsem si do auta pro notebook a kartu a opravu, jsou tu dva access pointy na kanálu 7 a 14, oba provozuje Český Telecom. Dokonce ani nechtěly registraci (nebo mne už poznaly a rezignovaly :).


Na webu ČTc jsem našel skoro dva měsíce starou zprávu, která doplňovala zprávu o zavedení WiFi do KFC – skutečně coffeshopy Nescafé (je jich pět) jsou vybaveny WiFi přístupem od Českého Telecomu. Zatím zdarma.


A tak tu sedím, čtu si webíky, piju kafe a po dlouhé době si říkám, že Český Telecom zase jednou prozřel a dělá službu, kterou bych chtěl používat. Doufám, že mne to s publikací ceníku nepřejde. Dokonce jsem se před chvílí i zaregistroval, přidělilo mi to nějaké zoufale vygenerované heslo a login, který si nemám šanci zapamatovat.


K těm Nescafé podničkům – je to dobrý nápad, něco jako český Starbucks, dá se tu příjemně posedět, ačkoliv na Smíchově už mi přijde, že tu někdy je málo místa. A dá se tu na chvíli pustit i notebook. Pro WiFi ideální. Škoda, že je to jen v Praze.

Bezdrátová síť tipem na vykrádačku

Tohle by byl bezvadný okurkový článek. Dostal jsem několik odkazů ze zahraničí na příspěvky lidí, kteří si stěžovali, že jim vykradli byt. A jejich byt si zloději zřejmě vytipovali tak, že proscanovali okolí, vyhledali bezdrátové sítě, lokalizovali jejich polohu a pak šli do toho objektu, kde WiFi síť našli. Odkazy na podobné historky jsou nejenom v konferencích, ale už i na jednom weblogu, takže to dost možná ani není městská legenda, ale fakt.


Ostatně, má reálné podklady: pokud má někdo doma bezdrátovou síť, není to asi úplný žebrák, takže mu vybrakovat byt může být zajímavé. Jenže asi všichni tušíte, že stížnosti přicházejí z USA, u nás tomuto přístupu brání nejenom špatné technické vybavení domácností spolu s malým rozšířením WiFi, ale také nízká technická uvědomělost partiček vykrádačů. Díky za to…

INDOŠ neplní?

V novinách Benešovský deník dnes vyšel následující článek:


Teplýšovice – Zařízená počítačová místnost, nachystaný nábytek, splněné všechny potřebné požadavky. Chybí ale maličkost – telekomunikační spoj a počítače. Základní škola v Teplýšovicích je jedna z mála škol ve středočeském kraji, kde ještě nemají zaveden projekt internet do škol (Indoš). Fungovat měl již v uplynulém školním roce. Nestalo se. Žáci v teplýšovické škole zatím o počítačích a internetu mohou pouze snít. „Na začátku letošního roku nám Telecom sdělil, že je pro ně zavedení telekomunikačního spoje do naší školy prioritou číslo jedna a slíbil, že do letních prázdnin bude vše hotovo. V červnu jsme se dozvěděli, že to padá,“ říká rozhořčeně starosta Teplýšovic Josef Škvor. Podle tiskového mluvčího Českého telecomu, a. s. Vladana Crhy by se měla celá záležitost zdárně dokončit do konce měsíce října letošního roku. „Celou věc jsem si ověřoval. Zapojení internetu bránila doposud plná místní kapacita. Ta se položením nového kabelu uvolní a škola se bude moci připojit,“ ujistil Crha. Program Indoš by se tak měl v Základní škole Teplýšovice objevit nejpozději do konce listopadu. (rou)


Pokud je ten článek pravda, pak nevím. ACOL nás krmí „fakty“, jak jsou školy spokojené. Generální auditor mlčí – že by nebyl schopen zjistit, že jsou školy, kde ještě rok po začátku projektu není schopen dodavatel dodat služby? Na co tam ten auditor je? Aby „si taky zobnul“?


V praxi se tak ukazuje nesmyslnost principu generálního dodavatele. Nikdo nehlídá plnění, generální dodavatel není schopen zabezpečit dodávky. A to se Telecom vychloubal, že on JEDINÝ je schopen dodat službu do všch míst. Troufám si tvrdit, že do roka by byl schopen dodat konektivitu prakticky každý ISP (když nejsou dráty, tak bezdrátově nebo v nouzovém případě satelitem).