802.11a nebude povolené, nikoliv zakázané…

Dneska vyšly články věnované uvolnění pásma 5 GHz u nás na Živěna Technetu. Při té příležitosti jsem si povšiml nepatrného rozdílu ve tvrzeních – ČTÚ implicitně (zatím) nezakazuje provoz zařízení podle 802.11a, nicméně jej nepovoluje.


V čem je ten nepatrný rozdíl?
Hlavně v tom, že taková zařízení budete moci provozovat, ale pouze v rámci vnitřních prostor. Na Živě se několik lidí dalo do spekulací o tom, že anténu dáte za okno (tak aby byla v místnosti) a pak nemůžete za to, že vyzařuje ven – a tím tedy je vnitřní. Jenže to je omyl – vy za to můžete a ČTÚ vás může vyzvat k nápravě a uhrazení pokuty.


Dlužno dodat, že provoz zařízení podle standardu 802.11h je oproti 802.11a významně lepší. Nabízejí totiž dynamickou změnu kanálu (DFS) a automatickou regulaci vyzářeného výkonu (TPC) – tím snímají nutnost starat se o to z uživatelů a také přispívají k tomu, aby uživatelé nemohli ustanovení regulátora obcházet. Tato ustanovení mají svůj smysl – mají zaručit to, aby provozovat lokální bezdrátové sítě mohlo co nejvíce lidí. To, že si u nás hodně lidí plete WiFi a WLAN s WWLAN či MAN, tedy lokální síť se sítí rozsáhlou nebo metropolitní, jistě není chyba regulátora.


Rozhodnutí evropských regulačních orgánů o povolení provozu pouze u 802.11h nebo Hiperlan zařízení pak každý, kdo chce radiové sítě tohoto typu používat k tomu, k čemu určeny jsou, tedy k propojení na krátkou vzdálenost, asi jen uvítá.

NEC bude 3G telefony outsourcovat. FreeCz.Net přestěhován. Vodafone LIVE MapWay

Firma NEC se nedávno pustila do intenzivní výroby mobilních telefonů vhodných pro všechna možná (moderní) pásma – dokonce má zajímavé modely i pro GSM. 3G telefony si ovšem již nadále nebude vyrábět sám a jejich výrobu outsourcoval firmě Solectron v čínském Suzhou. Pro japonský trh bude ale telefony nadále vyrábět ve svých továrnách v Japonsku. Je to další příklad toho, jak i výrobně náročné produkty putují do outsourcingu v čínských či jiných továrnách. Nec přitom hodlá v produkci 3G telefonů hrát prim a dlužno dodat, že momentálně patří mezi jejich největší výrobce, protože zásobuje japonského operátora DoCoMo. Zdroj: Reuters.


Diskusní fórum FreeCz.Net vzniklé jako protest několika uživatelů proti cenzuře diskusních příspěvků moderátorů CzFree.Net, se přesunulo. Nově je na stránkách inWiFi s tím, že je potřeba snížit náklady na provoz serveru. Sami autoři ale připouštějí, že návštěvnost fóra se blíží nule.


Vodafone LIVE MapWayJak mají vypadat mapy a navigace na mobilních telefonech předvádí Vodafone se svojí službou Live MapWay. Služba je schopná vás graficky velmi přehledně navigovat k 20 milionům objektům v Británii. Jak to vypadá na telefonu Ericssson T68i vidíte na obrázku…


Službu vyvinul m-spatial a oproti tomu, co předvádí T-Mobile je to opravdu slušný rozdíl, i mapy Eurotelu jsou horší.

Další blogerské zajímavosti (po panice na blogerské kurze)

Před odjezdem na dovolenou jsem se podíval po nových zajímavých weblozích (fuj, jak se to píše richtig tschechisch?) – a měsíční přestávka dala dost prostoru na to, aby se nové weblogy vytříbřily a ukázaly i nějaké další, takže si dovolím to zase okomentovat.

Asi pro mne nezajímavější nový blog se jmenuje Gadgets a má podtitul Hi-tech hračky. Je to něco jako já tu občas píšu Geekoviny, jenže i o věcech, které nesouvisejí s bezdráty. Například dnes píše o Sony Playstation Portable. Autor se dokonce přiznal, že ho inspirovalo moje zvolání jen houště oborových weblogů, to mne potěšilo že jsem inspiroval k něčemu tak zajímavému :). Doporučuji!

Zajímavá situace se vyvinula kolem Žertvova deníčku. Jde o osobní weblog kterému bych klidně přezdíval Český Dallas. Žertva řeší problémy v práci, s ženskými atd, vše s velkým humorem a nadhledem – jenže o několik platových tříd výše (uvádí, že je šéfem velké mediální firmy). Toto tvrzení bylo trnem v oku M. Šmíd z Louče, který zapátral po totožnosti autora a k ničemu se nedopátral a usoudil, že jsem naletěl podvrhu. To je samozřejmě možné, ale spolu s ostatními (zřejmě pravidelnými čitateli) Žertvova deníčku říkám, že nezáleží na skutečnosti, prostě se to moc dobře čte.

Ovšem tím pátrání neskončilo. Žertva vydal prohlášení že nechce být vypátrán a následně Ghostík uspořádal soutěž o to, kdo první odhalí Žertovu totožnost. Dvanáctiletá whisky je hlavní cenou a účastnit se můžete zde. Sám už přemýšlím nad tipy, ale neřeknu, ta whisky vypadá dobře 🙂

Když už jsme u toho odhalování totožnosti, zajímavým blogem je Epileptický křeček. U něj jsem již delší dobu měl podezření na to, že jde o dílko někoho ze „starých blogerů“ – protože kromě dobré literární kvality má také hezkou grafiku (většina nových blogů používá implicitní šablony blogovacích systémů). A pak se Pixy přiznal, že to byl jeho test systému blog.lide.cz a že to je jeho dílo… Škoda, žádná nová hvězda se nezrodila, jen další blog staré 🙂

Dalším slušným blogem trochu podobným Žertvově deníčku je Casanova s podtitulem deníček virtuálního svůdníka. Oproti Žertovi chybí několik platových tříd, ale počtení je to slušné, relaxační, místy svůdné.

A znovu na oddychové téma, tentokráte více ve stylu Vosy na jazyku, mohu doporučit Zápisník slepého střelce. Bohužel autor naposledy aktualizoval 15.7. a snad ho nepostihla virtuální smrt. Ta se dostavila u Lucie Lizule, blogu náctileté sexačky, který jsem zmínil minule. Měsíc žádný nový příspěvek. Oproti tomu ve stejném duchu se řítící a o pár let starší Administrace prospívá a přitahuje stále více návštěvníků. Dokonce můžete hlasovat, s kým si má Administrace začít. Hlasoval bych pro Casanovu, ale ta možnost tam není 🙂

Chtěl jsem se rozepsat ještě o dalších zajímavostech, ale musím pádit, takže zase jindy…

Zamysleme se nad investicemi do UMTS u nás…

Marigoldí kamarád píše:


V souvislosti s čerstvými prohlášeními ministra Mlynáře (viz. níže) by bylo možná dobré se zamyslet nad tím, kdo z klíčových hráčů vlastně o investice do UMTS stojí.


a) Stát


Vzhledem k tomu, že stát v prvé řadě potřebuje peníze (čím více a čím rychleji tím lépe), nebude UMTS zcela jistě jeho prioritou. Prvním benefitem je ta skutečnost, že kšeftováním s operátory může dosáhnout, že peníze za UMTS obdrží dříve výměnou za odložení jeho komerčního startu. Stát asi také nebude mít vzhledem k očekávané relativně brzké privatizaci Českého Telecomu (už společně se 100% dcerou Eurotelem) zájem na masivních investicích Eurotelu do UMTS. Pokud by se totiž Eurotel rozhodl vzít UMTS vážně a nabídnout službu s dostatečným pokrytím, může velmi lehce a rychle utratit klidně deset miliard korun, což v žádném případě čísla (výslednou cenu) Českého Telecomu před privatizací nevylepší.


Suma sumárum – není důvod proč by stát chtěl podporovat rozumě rychlé spuštění UMTS (pokud pochopitelně neuvažuji UMTS jako novou službu občany, ale o ty jak známo stát příliš velký zájem nemá).


b) Operátoři


Oskar pochopil a do UMTS se nehrne. Je to dáno jednak jeho finanční slabostí, jednak tím, že zatím nevidí v UMTS výnosný byznys. Eurotel se kromě výše zmíněného též jistě zmítá v diskusích, jak se na UMTS vlastně dá vydělat. Navíc se mu nabízejí jiné možné technologie typu EDGE, díky kterým by si určitě za nesrovnatelně menší peníze sáhnul na služby téměř srovnatelné s UMTS (A terminály navíc už jsou na trhu ;). Také si už i vrabci na střeše cvrdlikají, že Eurotel vážně uvažuje o výměně stávající NMT technologie za CDMA kvůli datům… zajímavé.
Radiomobil má svých starostí dost, o potenciální investici do UMTS zcela jistě nerozhodne český management a vzhledem k tristnímu finančnímu stavu jeho mateřské organizace T-Mobile také určitě nebude hrát roli „prvního za každou cenu“ = bude zejména šetřit a sledovat kroky své konkurence.


Takže – zbývá zásah regulátora. Jeho možnosti jsou ovšem omezené, neboť pokud je mi známo, tak obchod s UMTS licencemi je v rukou vlády (usuzuji alespoň z toho, jak snadno se k takovým potenciálním změnám podmínek ministr Mlynář vyjadřuje na BBC….) No, uvidíme.

UMTS v ČR se může posunout do roku 2006

Vláda má finanční problémy (nic nového pod sluncem) a tak si chce schladit žáhu na telekomunikačních operátorech. Po Eurotelu a T-Mobile chce, aby zaplatili licenční poplatky za UMTS co nejdříve, nejlépe letos – původně se počítalo s desetiletým rozložením splátek. A tak Vladimír Mlynář jedná a včera v rozhovoru pro BBC prohlásil, že výměnou za předčasnou splátku by mohlo být posunutí spuštění UMTS o rok, tedy k 1.1.2006.


Současná licence zavazují operátory spustit UMTS na 90% území Prahy do 1.1.2005. Tento termín vypadá docela realisticky, první UMTS operátoři na trhu již odstartovali a výrobci tomu pomalu přizpůsobují i svoji nabídku terminálů.


RadioMobil v aukci nabídl 3,861 miliardy korun, Eurotel 3,535 miliardy korun, Český Mobil na vyvolávací cenu 3,5 mld nereflektoval a licenci nemá. Oba operátoři již dříve jednorázově zaplatili po 1 mld Kč.

ČTÚ zpřístupní 5 GHz pásmo pro WLAN a udělí tři licence pro 28 GHz pásmo

Hned dvě zprávy z ČTÚ tu máme. Především ČTÚ se rozhodlo v návaznosti na World Radio Congres (WRC) vydat oznámení, že hodlá co nejdříve zpřístupnit pásmo 5 GHz pro volné používání radiovými sítěmi. ČTÚ ale také výslovně upozorňuje, že provoz zařízení podle standardu 802.11a NEBUDE povolen a nebude přípustný. Jde o to, že standard 802.11a nesplnil požadavky evropských regulátorů a přípustná tedy v Evropě budou jen zařízení dle standardu 802.11h – ta by měla být dostupná koncem roku – a zařízení HIPERLAN2. ČTÚ očekává, že návrh generální licence pro pásmo 5 GHz publikuje v říjnu. Zdroj: ČTÚ.


Je dobré, že ČTÚ reagovalo velmi rychle a samo dokonce upozorňuje, že rozhodnutí vydává dříve, než jsou na trhu patřičná zařízení. To proto, aby se zájemci o provoz takových sítí mohli připravit.


ČTÚ se také rozhodlo udělit licence pro provoz v pásmu 28 GHz. Tady již na amatéry asi mnoho prostoru nezbude, neb licence jsou samozřejmě mastné. Zatím jsou také k mání pouze pro Prahu. ČTÚ eviduje tři žadatele o licence, jen pro představu, licence pro podobné pásmo 26 GHz stály 150 MKč (celorepubliková), v pásmu 3,5 GHz pak 20 MKč. Zdroj: ČTÚ. Licence budou sloužit pro FWA, tedy pro bezdrátový přístup k internetu a telefonním službám, jako řešení poslední míle. K dispozici jsou tři licence a pokud se tedy ozvou další zájemci, vyhlásí ČTÚ výběrové řízení…

Pár telekomunikačních zajímavostí…

Tři týdny jsem tu nebyl a tak zejména pro sebe shrnuji to zajímavější, co nás potkalo v telekomunikacích.


Asi nejzajímavější mi přišla zpráva, že Michal Lojek odchází z LG, kde měl mít na starost mobilní telefony. M. Lojek je bývalý šéf mobilů Ericssonu v ČR, kde se hodně zasloužil o značku, před nějakými třemi lety odešel a nyní před několika týdny přišla zpráva, že bude mít na starost mobily v LG.  Dlužno říci, že jsem si dosti od jeho působení sliboval, LG telefony vypadají hodně zajímavě a jejich největší slabinou na českém trhu je právě to, že nemají odborníka, který by je tlačil na trh. Snad LG nějakého najde… Na Mobil.cz si můžete přečíst článek o tom, jak vypadá aktuální pořadí výrobců na trhu – LG je číslo pět, když předjel Sony Ericsson…


Když jsme u toho Mobil.cz – server představil novou srovnávací databázi mobilních telefonů na www.mobil.cz/telefony. Ta má mít 223 záznamů o telefonech a má být tak největší databází u nás. Osobně mi přišlo, že záznamů je tam méně, velmi pravděpodobně proto, že ne všechny v databázi jsou označené jako schválené a jsou tedy publikované pro všechny. Něco trochu pikantního – na této databázi se pracovalo s různými přestávkami minimálně dva roky, nejdříve jsem to řešil přímo já a když jsem to nezvládl odbavit, tak jsem to předal Vrecovi. Ten si s tím nakonec poradil a databáze již existuje. Udělat ji není taková legrace, jak to vypadá, protože naplnit ji daty a ta odkontrolovat, je hodně náročné, pracné a bohužel ani ne vždy jednoznačné. Teď už by to jen chtělo, aby se pod každou recenzí automaticky vypisovala ta data zadaná do databáze, jak bylo kdysi plánováno, a nemuselo se to dělat ručně 🙂


Nu a to je asi tak všechno, co mne z českých telco zaujalo… nebo vás ještě něco napadá?

Oskarovy zářiové MMS zprávy

Oskar chystá na podzim (velmi pravděpodobně na září) zprovoznit svoje MMS zprávy. Mělo by být možno posílat i mezi sítěmi T-Mobile a Eurotelu (ti mezi sebou také MMS předávají). Zajímavé jsou služby – kromě informačních kanálů bude existovat služba posílání MMS zpráv formou pohlednic podobně jako je tomu u Eurotelu (fajn věc, škoda že to neměl T-Mobile v Keni) a to pod názvem Oskar FotoPošta MMS. Kromě toho si ze svých MMS zpráv budete moci udělat MMS Album.


Tož se těším, jak to bude fungovat – nefunkčnost MMS zpráv mezi všemi sítěmi byla jednou z brzd pro posílání MMS zpráv mezi lidmi. Že bych konečně udělal Marigolda jako MMS zpravodaj, který vám ráno přijde na telefon? 🙂

Geekoviny: digitální fotoaparát s WiFi podporou

Na tohle jsem čekal od doby, kdy jsem poprvé v digitální kameře Sony na CeBitu viděl bluetooth modul a koukal jsem, jak je schopna přes bluetooth a GPRS z mobilu odesílat fotky emailem: digitální fotoaparát s WiFi podporou. Výrobcem je firma FujiFilm, vyfotografovaný prototyp je z výstavy Wireless Japan 2003 (díky Petrovi Sršňovi za upozornění).


FujiFilm fotoaparát


 


Přístroj nabízí 3 megapixely a podporu 802.11b WiFi. Díky WiFi bude možné přijít do sběrny fotek a rovnou přes WiFi je poslat na vyvolání, tak si to alespoň FujiFilm maluje a chystá pro to celou podporu i pro svoje minilaby. Já jen dodávám, že doufám, že u toho to neskončí, rád bych viděl možnost posílat fotky přímo na FTP server, či také emailem. Jenže to už by bylo fajn, kdyby aparát uměl vygenerovat jednoduchou galerii a to už jsme asi zase někde jinde, že 🙂 Zdroj: Japan Today.

T-Mobile a záznamník v roamingu, ale fuj…

Mobil jsem si na dovolenou bral spíše symbolicky, pokrytí mobilních sítí v Keni je jednak mizerné a jednak jsem neměl v úmyslu se nechat někým na dovolené rušit, jen sem tam napsat pár přátelům a také pro případ nouze.


Jenže jsem si před odjezdem zapoměl napevno přesměrovat všechny hovory na záznamník, kde jsem chtěl mít vzkaz, že mám dovolenou a lidi mi mají posílat SMS nebo mi dát pokoj. Vzpoměl jsem si na to až v Keni. A tak jsem si chtěl přesměrování nastavit až tam – jenže jsem si nemohl vzpomenout, na jaké číslo si mám hovory přesměrovat, aby padaly do hlasové schránky. A tak jsem pořídil nezávisle na sobě Boříka  a Vreca aby mi to zjistili a zařídili, protože hovory z Keni jsou pekelně drahé (kolem 150 Kč za minutu!).


Jaké bylo moje překvapení, když mi chlapci zjistili, že u T-Mobile (alespoň podle infolinky) nelze napevno hovory do schránky přesměrovat. Lze zařídit pouze podmíněné přesměrování, jenže to má v roamingu tu nevýhodu, že dobu strávenou někým na vašem záznamníku nahráváním vzkazu platíte jako zahraniční hovor. Nejdříve jsem tomu nevěřil, zkusil jsem to přesměrovat ručně z menu telefonu – a opravdu to nešlo.


Fuj, to je ale nechutné – dělá to T-Mobile schválně aby roamujícím protočil účet, nebo má jen něco t-debilně nastavené, nebo to dvěma lidem řekla infolinka špatně a jen náhodou to nefungovalo?


PS: Aby z toho Oskar nevyšel tak dobře, špatně fungovala signalizace doručení SMS z Oskara do T-Mobile v roamingu, takže když mi někdo z Oskara poslal SMS, docházela mi po dalších několik dní opakovaně v mnoha kopiích…

Podmínky pro nové registrátory v doméně .cz

CZ.NIC na svých stránkách zveřejnil podmínky pro registrátory v novém, decentralizovaném systému. Koncových uživatelů se dotknou jen zprostředkovaně.  


Přestože již od rána běží ve veřejném listu CZ.NICu flamesa těch, kteří předpokládali, že na novém systému budou lehce vydělávat, pro koncové uživatele by nemělo dojít k žádnému cenovému šoku (a to ani směrem dolů). Rozhodně se vyplatí neskočit na lep prvnímu podvodníkovi, který po Vás bude chtít, abyste převedli platbu za svou doménu na něj.

Jambo, habari?

Ještě  včera ve čtyři hodiny ráno jsem byl padesát kilometrů od Mombasy. Při nočním přesunu po Keni jsem pochopil, pro Lonely Planet tučným písmem v průvodci uvádí, že „v žádném případě v noci neřiďte vozidlo“ – ale ve zdraví jsme dorazili na letiště, prošli neuvěřitelně důkladnou kontrolou a ve tři hodiny odpoledne přistáli ve Vídni. Eurocity vláček nás dopravil v jedenáct hodin v noci do Prahy, pak ještě poslední kousek metrem a pěšky a byli jsme doma. Takže po keňském způsobu, abych byl přesnější swahilsky, ahoj, jak se máte?


Slon v rezervaci KimanaJá dobře, kolem pěti set fotografií na pevném disku mého Xdrive čeká na roztřídění a popsání, hromada emailů na odepsání, trojí spálení na vykurýrování, malárie na vyklubání v inkubační lhůtě po pokousání spoustou komárů a tak vůbec.


K mému překvapení na Marigoldovi opravdu vycházely články! Děkuji všem přátelům, co se o to postarali, i když jak koukám, byl to jen jeden 🙂


Já sám potřebuji chvíli na vydechnutí a urovnání všech věcí, navíc hodlám spíše sepsat své bohaté zážitky z Keni (no WiFi inside) a věnovat této zajímavé zemi alespoň nějakou českou stránečku. Jako vzoreček přidávám náhodně vybranou fotku se slonem z rezervace Kimana (ano, to je ta pod Kilimanžárem, na to jsem ale vylézt nemohl protože to už je v Tanzánii a to bych musel přes přechod pro bílé, jednoduše si přejít hranici mohou jen černoši)…

Poo o ADSL

Na blogu Medvídka Poo vyšel článeček, který pojednává o výpadcích ADSL z pohledu pracovníka technické podpory jednoho z ISP. Pokud někomu v dněšních dnech nezávidím jeho práci, tak jsou to lidi, kteří se zákazníkům snaží vysvětlit, že oni za to nemůžou, že problém je u Telecomu, který prostě neumí navrhnout a provozovat stabilní služby a že skutečně neví, kdy to Telecom dá dokupy.


Článek má jednoduchý název: Nefunguje ADSL