DrayTek snižuje ceny Vigorů

V pátek jsem byl v Pardubicích, nebylo času a možností to zde updatovat. Jen musím ocenit, že T-Mobile GPRS funguje dobře i v domě rodičů v Mněticích, jen po hodině rychlost spadla na moji oblíbenou konfiguraci 1 timeslot pro upload a 0 timeslot pro download. Už jsem stejně musel někam jet, tak mne to tak netrápilo.


AtTel, distributor výrobků DrayTek snižuje ceny broadband routerů Vigor.  • Vigor2200We       6.050,- 

  • Vigor2200Wplus   8.800,- 

Ceny jsou koncové bez DPH a platné od 16. června! Ještě jsem neupdatoval přehled WiFi techniky, jdu právě pokládlat dlaždičky na podlahu, takže update proběhne až podle toho, jak tu dopadne moje soukromá válka…

NTT DoCoMo testuje síť 4G

Japonský operátor NTT DoCoMo ohlásil zahájení testování mobilní sítě čtvrté generace. Samozřejmě nejde o komerční testy, ale o testování technologie a předpokladů, z nichž vychází. DoCoMo si se 4G hraje od roku 1998 a jeho stávající vývojový produkt umí přenášet 100 Mbps pro download a 20 Mbps pro upload. To nejsou zlé rychlosti, což?


Testuje se  Variable Spreading Factor Orthogonal Frequency and Code Division Multiplexing (VSF-OFCDM) a Variable Spreading Factor Code Division Multiple Access (VSF-CDMA) pro přenosy dat. Další zkoušené technologie:  • Effective packet transmission methods

  • Adaptive modulation and channel coding scheme

  • Adaptive retransmission control

  • Adaptive beam forming based on predicted direction of arrival

Jdu se podívat, zda se mi podaří někde sehnat přístup k průběžným výsledkům a dojmům z těchto testů. Zdroj: Japan Corporate News.

Boeing a Lufthansa: internet do letadel pokračuje

Německé Lufthanse se projekt internetu do letadel (Connexion) natolik zalíbil, že do konce roku 2004 chce mít 80 svých letadel (jak Boeingů tak Airbusů) vybavených možností připojení k internetu.


V testovacím provozu byla první a business třída vybavena ethernetovými přípojkami a celé letadlo je pokryto WiFi signálem, v provozu byla tuším dvě letadla na trase do USA. Cena za internet by měla být mezi 25 až 35 USD za let. Zdroj: MWSource.


Ekonomická návratnost systému je podle mne v přímých nákladech zatím v nedohlednu. Podle toho, co se mi podařilo zjistit, bylo maximum dvacet lidí připojených v letadle, řekněme že to půjde na třicet, vynásobte si to cenou a zjistíme, že pro Lufthansu je to spíše a především reklama a odlišnost od low-cost společností. Navíc internetem budou vybaveny pouze trasy pro mezikontinentální lety. Otázka tedy zní, zda poletíte do USA s Lufthansou kvůli internetu za tisícovku, nebo zda sednete to EasyJetu a poletíte tam za polovinu, přičemž budete v letadle maximálně hrát hry (a popíjet vlastní limonádu)…

Historie českého internetu: Kdo přijde po CESNETu? Další akademické sítě…

Po delší odmlce způsobené mojí zapomětlivostí jsem přidal další pokračování seriálu Historie českého internetu. Tentokráte je to o projektech návazných na Cesnet a já slibuji, že tím pomalu s akademickými léty českého internetu končíme a přejdeme do let učednických.


Projektem Cesnet vývoj akademického internetu v ČR natož ve světě neskončil. Jsou tu další projekty a rychlý internet pro akademiky výzkumníky je celosvětovou prioritou.


Pokračování článku je zde…>>

GPRS za paušál – kdo ho má?

Díval jsem se do světa, kdo kde provozuje GPRS za paušální měsíční poplatek. Ukázalo se, že je to velmi výjimečný zjev. Většina operátorů nabízí GPRS za paušální poplatek, pokud vůbec, pak pouze pro WAPové stránky, často to bylo jen v rámci nějaké promo akce a je zde takzvaný cap 10 MB, tedy desetimegový limit.


Výjimkou je maďarský Vodafone, který nabízí paušál i za data a to v přepočtu za 400 Kč. Trochu jinak je tomu v USA, kde paušály nabízí jak Nextel, tak Verizon, ten za dvojnásobek ceny Nextelu a také trojnásobnou rychlostí. S trhem v USA je ale těžké nás srovnávat – nabídky datových služeb v USA jsou úplně někde jinde. Zajímavé ale je, že mobilní síť AT&T si nestěžuje a paušál na data nemá.


Dutchtone – GPRS paušál pro WAP
Orange FR – 6 Euro pro WAP
KPN – 6 Euro za imode (zdroj)
Pannon Maďarsko – WAP paušál (zdroj)
Vodafone Maďarsko paušál data i wap. (zdroj)
Verizon USA v CDMA síti paušál na data 100 USD.
Nextel USA 55 USD, nabízí nižší rychlost než Verizon (zdroj pro trh USA)
M1 Singapur za 1600 Kč http://www.m1.com.sg/


Doporučuji také článek Billing in mobile na serveru ITU. Popisuje způsoby účtování v mobilních sítích a jejich nástrahy…


Pokud víte o někom dalším, kdo má paušál pro GPRS data, pište do komentářů…


  

Takový pojeb z Eurotelu jsem už dlouho neschytal…

Jdu si tak v klidu po ulici, v taštičce mám hromadu DVDček pro Cinetik a zcela bezelstně přijmu příchozí hovor do headsetu. Řev jednoho z manažerů Eurotelu mi vyrazil headset z ucha, což způsobilo, že jsem se chvíli neorientoval, za co jest na mne řváno. Měl jsem v podstatě oficiálně prohlásit, že Eurotel ruší GPRS paušál. Nakonec, těsně před tím, než reproduktor telefonu umřel, jsme si vyjasnili sled událostí. Zprávu z Marigolda o GPRS dal někdo na Mobilmanii a přepsal ji tak, jako by Eurotel paušál rušil. Člověk z Eurotelu to zmerčil, zprávu z Marigolda moc nečetl, ale dost na to, aby pochopil, že původ informace je ode mne. A tak neleni, vytočil moje numero a chtěl mi prorazit bubínek. Co na tom, že jsem jasně psal, že je to můj odhad…


Člověku z Eurotelu se nedivím, jest to jeho práce. Jak to bylo na Mobilmanii, už také nezjistím, na internet jsem se dostal pozdě večer a soudě dle diskuse byla zpráva změněna, takže je zbytečné nad tím dumat. Snad jen toliko: zprávu jsem dostal z neveřejné konference věnované marketingu GPRS a také vyjádření jednoho ze zaměstnanců finského operátora DNA jsem dostal následně emailem, kdybych se chtěl kasat, řeknu rovnou „exklusivně“. Navíc jsem blbě přepočítal kurz finské marky k euru (o dvacet centů…). Abychom si to shrnuli, já NEVÍM, zda Eurotel zruší GPRS paušál, jen mám mnoho předpokladů si to myslet. Ostatně sám Eurotel není nijak rozhodnut, co s ním (když odečtu silácká tisková vyjádření, která by k tomu jistě podal a která nemají pražádný vztah k realitě). Zato vím, že od paušálu ve světě operátoři ustupují a mají k tomu mnoho ekonomických důvodů. Diskutéru na Mobilmanii je mi opravdu líto, ale žijí někde mimo realitu.


Na druhou stranu mne to přimělo podívat se, kde všude GPRS paušál je a co si o tom operátor myslí. Až bude čas, někam to vyvěsím.

5. Kdo přijde po CESNETu? Další akademické sítě…

Projektem Cesnet vývoj akademického internetu v ČR natož ve světě neskončil. Jsou tu další projekty a rychlý internet pro akademiky výzkumníky je celosvětovou prioritou. Pokračujte ve čtení článku…

Geekoviny: Samsung Nexio S160

Delší dobu jsem kašlal na svoji oblíbenou rubriku geekoviny, ale bylo to proto, že jsem Samsung Nexio S160nenašel nic, co by mne tak zaujalo. Ale ta doba je pryč, přišel Samsung Nexio S160 a všechny ostatní PDA jsou pro mne zapomenuta. Ostatně, vizte obrázek – už to provedení nového samsungáckého PDA jasně říká, že to nebude ořezávátko.


Tak především má tenhle zázrak Intel PXA250 400MHz procesor a WinCE .NET 4.1, což je důležité ale není to tak inovativní. Výborný nápad je ale klávesnička, kterou můžete vyklopit a pak Nexio vypadá jako notebook, jenže má displej 5 palců 800×480 bodů. Samozřejmě barevný a samozřejmě se zobrazované věci naklopí o 90 stupnů, aby se to dalo číst. Integrovaný VGA port (nutno dokoupit dongle), váha 250 gramů a kdyby to nemělo WiFi, ani bych se to snad neodvážil zmínit. Má. Taky má CF II slot.


Horší je to s cenou. 1250 USD není málo a dolar by musel ještě hodně klesat, abych si to koupil. Nicméně se o tom sní hezky… Pokud byste si to chtěli koupit, můžete zde a pak mi to na dva dny půjčíte, ano? Podle Ivana Trnečky se nějaká verze Nexia dostane i do Evropy.

Paušál za GPRS ve Finsku končí. Co my?

Finský operátor DNA tento měsíc končí svůj GPRS datový paušál. Od června už nebude za paušální poplatek možno přenést neomezený počet dat, nově bude za paušál 100 MB dat a každý další megabajt dat vyjde na 1,22 €. Podle vyjádření lidí z DNA byly získány zkušenosti s tím, co zákaznící chtějí a potřebují a bylo možno přistoupit k tomuto omezení.


Někteří operátoři (a mezi nimi i náš Eurotel) pojali datový paušál pro GPRS jako velký průzkum toho, co zákazníci používají a k čemu data chtějí a také kolich jich přenesou. Data v mobilních sítích jsou (a má to ekonomický základ) dražší, než v sítích pevných, operátorovi se nevyplatí dávat data za paušál. Operátor láká zákazníky, aby si na mobilní data zvykli a vyzkoušeli je. Většina zákazníků hodně dat přenese v první euforii, ale za pár měsíců již přenáší o 60% dat méně. Zrušení datového paušálu pak odřízne zákazníky, kteří si z GPRS udělali náhradu pevné linky, zatímco pro většinu ostatních neznamená podstatné zvýšení ceny, ale přitom zachování návyku, že GPRS lze běžně používat bez obavy o peněženku.


U nás je to logicky trochu jiné kvůli nesmyslné kombinaci cen, rychlosti a dostupnosti pevného internetového připojení (vina zejména u Českého Telecomu), hodně lidí je ochotno zde GPRS používat jako náhradu pevné linky a i proto si myslím, že výsledky akce Eurotelu budou z jeho hlediska jako mobilního operátora obtížně využitelné. Finské DNA tvrdí, že ve více jak dvou třetinách případů se změnila pozice uživatele GPRS připojení v síti oproti předchozímu připojení. Jak by to vypadalo u nás?


Moje sázka: Eurotel zruší GPRS paušál do konce ledna 2004.

Weblog – tolik chvály tento týden musí vyvážit sprcha

Tento týden se na českém internetu vyrojilo několik článků o weblogu. Ty na Lupě jste asi postřehli: Martin Kopta píše článek Weblogy: úsvit nových médií, zatímco ve článku Mirka Zemana Strasti a slasti autorů weblogů se dočtete, co si autoři některých blogů u nás myslí, najdete tu ostatně i něco o Marigoldovi.


Několik českých blogerů také dorazilo na rakouský BlogTalk a podle mne ho totálně projeli, protože z něj nezachytili písmem prakticky nic. A pokud to neudělali dodnes, moje zkušenost je, že už to neudělají… Článek Weblog ve firemní praxi vyšedší na DigiWebu je sice teoreticky zajímavý, ale podle mne dělat firemní weblog je kravina – je to chatrný pokus nahradit firemní informační systém. Říkat intranetu firmy weblog je jen zbožný sen…


Další článek o blogu je z pera (fuj, takové nesmyslné klišé) Jiřího Hlavenky na Živě: Weblogy jsou internetová bublina jako vyšitá. Ačkoliv chápu, že nadpis nemusí dávat smysl a korespondovat s článkem, hned bych si na něj dovolil poukázat. Weblogeři zpravidla netvrdí, že mají business plán a že budou rýžovat money. V jejich případě tedy nejde o klasickou internetovou bublinu.


Já jsem si dovolil k článku přidat svůj názor.


Podstatnější podle mne u weblogu je ale jiná věc, tedy samozřejmost, s jakou weblog privatizuje zpravodajství a likviduje primární zprávu. Souhlasím s Jiřím Hlavenkou – webloger primární zprávu nezískává sám, ale přepíše ji odněkud jinud. Nechodí po tiskovce, neběhá po zákopech. Jenže má zkušenosti (dobrý webloger) a tak z tiskové zprávy o nějakém kusu hardware nebo ze zprávy o nálet na Bagdád vydestiluje podstatu informace a „blogne“ ji k sobě. Například z vyjásané tiskové zprávy o Intel Centrino jakožto objeviteli a jediném nositeli bezdrátových sítí (kolik médií ji převzalo tak, jak je!) udělá suchý komentář o tom, že Intel zase objevil ameriku a nabízí technologii, u jiných výrobců považovanou za poněkut zastarávající, ve spojení s lepší výdrží baterií. Bloger tak zprávu vlastně privatizuje (můžeme i říct že někdy ukradne?) – jenže z jak z hlediska autorského tak snad jakéhokoliv dalšího je to v pořádku.

Blog (hovořím o oborovém blogu) reaguje ve svém oboru na vše, co se šustne. Sám chodím na několik telekomunikačních blogů a zcela mi to vyhovuje. Mnoho zpráv ani nečtu na zdrojovém serveru, ačkoliv jsou linkovány, ale stačím mi ty dva řádky, které tomu bloger věnoval. Tak se dozvím, že Nokia včera na NYSE rostla z 16,4 na 16,9 USD a že je to kvůli zlepšeným odhadům prodeje. Nepotřebuji číst ty tři stránky analýzy CBS, která k tomu vyšla.

A to je pro mne veliká výhoda blogu a riziko pro ostatní média. Z několika desítek zpráv o telco, které si deně přečtu na blogu, si zdroj čtu jen v několika případech …

Blog privatizuje zpravodajství. Ubírá komerčnímu zpravodajství jeho hodnotu, protože ho staví do pozice primárního zdroje, místo toho, aby jím byla sama událost. A co to znamená? Že se mnoho lidí posouvá ke čtení oborových blogů, místo aby sledovali zpravodajské servery… to za ně udělá bloger.

Stěhujeme se a tak mám na pilno

Cinetik se nám rozrostl a původní prostory přestaly vyhovovat, neboť jsou spíše pro prodejnu, než pro kancelář a expedici DVD. A tak se musíme přestěhovat. Což má za následek, že při běžném provozu ještě stěhujeme a já mám na Marigolda málo času.


Stěhování není tak veselé, jako výběr nových kanceláří. S Boříkem jsme dokonalé protipóly. Zatímco já bych utrácel, Bořík jest maximální šetřil. A při hledání kanceláří to bylo poznat. Zatímco já jsem prosazoval budovu Motokovu, Bořík našel levný pronájem u místní tělovýchovné jednoty. Pohádkový nájem 3000 Kč měsíčně mne měl varovat, jasně že to byly šatny v papundeklovém domečku. Obratně jsem na Boříka zaútočil agumentací na téma, že dát do takové kanceláře DVDčka v hodnotě milionu korun a ještě si myslet, že někdo v pojišťovně bude tak naivní, že to pojistí, přinutil Boříka k zamyšlení, zejména když se ukázalo, že rozebrat čelní stěnu domečku může kterýkoliv majitel švýcarského armádního nožíku. Pohádkový nájem padl.


Procházkou od něj ovšem Boříkův bystrý pohled padl na garáže v sousedství a ještě než začal shánět majitele, mne radostně informoval, že to bychom byli echt garážová firma a že by to na investory působilo moc dobře. Oponoval jsem, pravda už trochu odrzle, že rozdíl mezi americkou a českou garáží tkví především v tom, že tu první nelze zaměnit se skladem uhlí a veřejnou toaletou. To Boříka moc neovlivnilo a ujistil mne, že mu to nevadí. Jak by mohlo, sedí si v kanclu Na příkopech a do garáže by honil mne 🙂


Naštěstí se ukázalo, že ke garážím vede pouze uježděná polňačka a můj argument, že kdyby tu investor urval prahy svého zánovního bavoráka, naštvalo by ho to více, než nesrovnalosti ve výkazech. Na to už Bořík neměl odpověď a shodli jsme se na obvyklém kompromisu – ani budova Motokovu, ani uhelný sklad kombinovaný se záchodkem. Stěhujeme se do poměrně příjemné budovy Armabetonu (dneska Lumira) na Pankráci. Taktika týmové spolupráce opět zvítězila 🙂

WiFi sítě v Mostě a ve Strážnici

Pro zájemce přidávám dva odkazy na nově objevené (možná jen mnou) weby metropolitní komunitní sítě. Zde je Free Net Most (presentace tedy není přehnaně rozsáhlá, ale s mapkou) a další je ve Strážnici.


Dovolil bych si tu podtrhnout výhodu uvádění odkazů na Marigolda na takové weby, protože tak se o nich zpravidla dozvím. Někdo si na takovém webu klikne na odkaz a na mne to vypadne v referer logu (webově k vidění zde). Když odkaz uvádět nechcete, pošlete email 🙂

Sňatek WiFi a WiMAX? Recenze 802.11g routeru od SMC

Komentář Davida Deanse k perspektivám soužití WiFi a WiMAXu je velmi zajímavý a stojí za povšimnutí. David Deans tvrdí, že stávající operátoři si nejsou vědomi potenciálu WiFi pokrytí propojeného nově vytvořeným standardem pro metropolitní sítě WiMAX. Stavba takové sítě je relativně levná a přitom síť bude dostatečně kvalitní, aby jí bylo možno konkurovat běžným ISP. Dean zdůrazňuje vliv absence zápolení o licence a následovné a oligopolizace trhu. Jeho větší článek na toto téma najdete zde.


Na HardwareZone najdete recenzi na SMC router podporující 802.11g. Cena routeru 180 USD. SMC je u nás docela zaběhlá značka, jistě tento router brzy půjde koupit i u nás…