Faxování na poště není za babku

Dovolím si dva povzdechy. Zaprvé jsem potřeboval do USA nafaxovat svému brokerovi nějaký formulář. Americký finančák ho emailem nebere a manipulovat s poštou od doby, kdy jsem na obálku napsal emailovou adresu a ta se mi následně vrátila s mnoha otazníky, raději nezkouším.


Nicméně fax nevlastním – vydržel jsem bez něj v roce 1996 a doufal jsem, že to už bez něj doklepu, maje email. Nedoklepal – a tak jsem pokorně šel ne poštu v naději, že tam fax provozují. Bingho! Provozují. I tak jsem vyplnil formulář a nechal paní nafaxovat tři A4 stránky do USA. Doba přenosu 1 minuta a jedna vteřina. Cena? 260 Kč. To je tedy lidovka… podstatně tlustší dopis stál zhruba desetinu…


 

SMC má kartu s vyšším výkonem, projev Jorma Ollily (Nokia). Proč Cisco koupilo Linksys? Gartneři: na hotspotech se nevydělá. ADSL tips

Pro ty, kdo smaží do éteru málo, má nyní SMC řešení. Místo nákupu lepšího kabelu a výměny plechovky od párků za kvalitní směrovku stačí nyní koupit kartu s vyšším výkonem. Jmenuje se SMC2532W a za 139 USD ji prodává SMC. Hlavním rozdílem oproti jiným PC kartám je fakt, že její vyzářený výkon je 200 mW, tedy dvojnásobek ostatních karet. Díky tomu se dosah zvýšil na více jak tisíc metrů a signál projde i železnými dveřmi atd. Regulace výkonu ovšem není dostupná a karta funguje na 802.11b. Čili pro smažiče, kteří dělají bordel v etéru ideální nástroj, skutečně užitečné pro ty, co mají dlouhý kabel k anténě. Kvůli nám ostatním doufám, že se k nám tahle věc dovážet nebude. Jinak čipset Intersil 2.5. Zdroj: 802.11 Planet.


Na GSM4U jsem našel projev Jorma Ollily, šéfa Nokie – je sice z CeBITu, tam se mi ho ale překládat nechtělo. Některé myšlenky jsou hodně zajímavé – Ollila je rovněž mírně skeptický k 3G (je výrobce technologie!) a hlavně se vyjadřuje k ekonomickým problémům Evropy. Jorma Ollila předpokládá, že rozvoj telekomunikací bude jedním z hnacích motorů evropské ekonomiky – a má pravdu.


Hezkou analýzu toho, proč Cisco koupilo Linksys a udělalo tak jednu ze svých největších akvizic, si přečtete na 802.11 Planet. A proč tedy, když mohlo samo vyrábět podobná zařízení? V článku se připomíná, že vyrábět není totéž co vydělávat a Cisco chce vydělávat a Linksys to uměl. Proto ho raději Cisco pohltilo, aby mohlo využít jeho strategii a kanály a nebudovalo vše samo. Více na Why Cisco Chose Buy Over Build.


Podle analytické firmy Gartner Group sice počet WLAN uživatelů vzroste z letošního poštu 4,2 mil na 31 mil v roce 2007, ale provozovatelé hotspotů zatím nemají mnoho šancí, že by do té doby začali vydělávat. Zdroj: Gartner Group.


Na serveru Root.cz najdete článek o praktických zkušenostech se zřízením ADSL linky. Ne že by sebou Telecom při některých problémech pohnul… je tam i test rychlosti. Mimochodem abyste věděli, co chtěl Telecom: když vás technici Telecomu při instalaci nenajdou doma, dostane ISP pokutu, ačkoliv vás sám nemůže nijak urgovat (kontakty jdou přímo do databáze ČTc). Rosťa Kocman na Mobil.cz píše, že zájem o ADSL roste, prý už je 2500 zájemců. Zájem o ADSL může velmi rychle vzrůst.

Další zajímavý názor na 3G sítě od Claye Shirkyho

Zajímavý a polemický příspěvek na téma budoucnosti 3G sítí jsem četl od Claye Shirkyho – má název Permanet, Nearlynet and Wireless Data. Podstata je asi tahle: Shirky přirovnává problematiku 3G k palubním telefonům v letadlech. Výrobci si mysleli, že lidé je budou používat, aby zůstali stále v kontaktu s obchodem. Jenže se ukázalo, že lidem stačí použít mobil na runwayi a ne palubní telefon za desítku dolarů na minutu hovoru. Zase tolik spěchá business jen málokomu.


A podobný problém je u 3G – očekává se, že lidé budou mít touhu datovat kdekoliv. Touhu mít asi budou, ale za tu cenu se to bude chtít málokomu. Stejný příběh jako s Iridiem – člověk s ním může volat kdekoliv. Jenže v 99% případů mu vystačí normální mobil a až na výjimečné profese s tím nemá problém. A vyjde ho to podstatně levněji. Podobně u 3G – vybrat si emaily za dvacet korun? To si raději zajdu domů a v pohodlí si je vyberu do velkého počítače. Pro případ nouze? To ano – ale to operátory neuživí. Inu, něco se musí stát… takže si přečtěte Shirkiho esej zde.


Souhlasím s tím.

Mesh sítě – jak fungují a co to je, článek zde…

Není to tak dávno, co jsem sliboval článek na téma sítí typu mesh. Článek je sepsán, a pokud budete mít někdo nějakou osobní zkušenost, samozřejmě přispějte do diskuse. Článek najdete zde…>>

Mesh sítě – P2P architektura v bezdrátových sítích

O mesh sítích jsme se tu již několikrát zmiňovali a slíbil jsem článek o tom, co je to zač. Takže tu je – mesh sítě jsou vlastně sítě typu peer to peer. A to v bezdrátových sítích není vůbec samozřejmostí. Pokračujte ve čtení článku…

CzFree.Net je tuhý. Naštěstí jenom web

Jestli jste se v poslední době dívali na web CzFree.Net, museli jste si toho všimnout – je neuvěřitelně pomalý. Důvod je jednoduchý – byl přesunut ze serverovny Casablanky na Anděl a připojen do sítě CzFree.Net. Pokus o tracer route končí na timeoutu, v případě lepším na zajímavé doméně deusystems.com – na velké listování webem CzFree.Netu to není.


Není to ani dobrá reklama na CzFree.Net – jestli je takhle pomalý a nespolehlivý v hlavním stanu, jak rychle to léta lidem na okraji sítě? Komentář Ooka ve fóru: Diky tomu mame sanci videt, jak spolehlive funguje jista cast infrastruktury CZFREE a jedna internetova brana. Nakonec se to (snad) vysvětlilo, prý se dočasně zúžila propustnost sítě…


Deu k tomu nakonec (kritizován za pozdní vyjádření napsal do diskuse: Web server CZFree.Net dostane upgrade na Athlon2000XP/1GB RAM v profi formátu 1U, doufám že změna povede k většímu komfortu prohlížení portálu a zejména mapového systému, který bude rozšířen na celou Českou republiku.


Takže se budeme těšit.

Rozpaky z validního obsahu a z CSS

Mám rád nové technologie. Někdy je mám radši technicky než obchodně (WAP, UMTS atd), někdy mne dost zmáhají. Tak tomu je i v případě CSS a designu Marigolda. Za mých starých časů se design dělal hezky tabulkama – HTML kód byl otřesný, ale rozuměl jsem tomu. CSS rozumím v principu a moc se mi to líbí – jenže s tím jaksi nemám zkušenost praktickou a o validním dokumentu si můžu jen nechat zdát. Bohužel nejenom o validním dokumentu – chtěl jsem na Marigolda udělat takovou patičku a nějaký hezký boxík s odkazy na zajímavé servery. Po hodině snažení a 500 Kč investic do knih o CSS ze mne nic kloudného nevypadlo.


Každému, co jeho jest – pro nedostatek času patičku vyřeším jinak (ještě nevím jak) a rezignoval jsem na snahu mít kód Marigolda validní, protože bych se s tím tak patlal, že by mi nezbyl čas na jinou práci. Tahle „validní“ záležitost je pro fajnšmekry a do doby, dokud se stránka bude v hlavních prohlížečích zobrazovat, mne to trápit nebude. A pak? Pak uvidíme, asi přejdu na TXT formát 🙂

Válka v Iráku se vede i mezi GSM a CDMA

Válka zajímavě zasahuje do technologie. Již nyní se mluví o tom, že v Iráku by měla vzniknout mobilní síť a USA prý budou silně se zasazovat za to, aby byla postavena na bázi CDMA firmy Qualcomm, předvoje to americké technologie.


CDMA prohrává celosvětove se starším GSM, většinou i kontumačně. Jak by ne – USA moudře díky zavedení čtveřice digitálních standardů mobilů nejsou samy příliš technicky homogenní. Ale Qualcomm prodávat chce a jako si CDMA musela pořídit Čina, když chtěla do WTO, bude muset i Irák nakupovat. Má naštěstí ropu, takže mu to nepůjde tak těžko, jako Afghanistánu, kde jako na potvoru staví mobilní síť Ericsson – ten je na tom se ziskem tak mizerně, že ho sponzoring Afghánistánu nemůže dorazit. Fujho, samozřejmě se staví to evropské GSM, jakátohamba, ještě standardizované frantíky. To jsou ti, co se po nich jmenovali hranolky, než je Amerika osvobodila.


Nu, abych to zkrátil, vypadá to legračně (pro ty, kdo tam nežijí) – USA už rozdává prebendy a Irák bude tak jediná země široko daleko, která místo standardní sítě (a GSM je opravdu celosvětový standard), použije CDMA. Jistě se jim bude hodit, protože jak Čína, tak USA ho používají a s jinými zeměmi Irák do styku asi nepřijde…


Doporučím přečíst velmi sarkastický článek na The Register, Orlowski přesně uhodil hřebíček na hlavičku. Nejdříve tanky a pak business. Pohroma a obnova. Kdo si chcete trochu sarkasmu odpustit (ku svojí škodě), máte na ZDNews totéž.

Rozdávám moudra na Lupě, ach jo to zase dopadá

Minulý týden jsem Martinu Koptovi slíbil na Lupu článek o tom, zda může ještě na internetu vzniknout nový úspěšný server. Úplně původně jsem chtěl na číslech Pooh.cz a právě Marigolda dokumentovat, že ano – nakonec mi to ale přišlo trapné zmiňovat se tam o Marigoldovi, natož ho pasovat na server. A tak jsem to udělal méně konkrétní, zato s více příklady a ani to článku neuškodilo.


No, abych nevypadal jako moc velký dobrodinec, také mne k tomu donutil pohled do statistik, kde se nebezpečně blížím k limitu transferu dat který mám zaplacený. Asi dojde na to, že z marigolda začnu návštěvníky vypuzovat – vždycky jsem chtěl nějaký primát :) 

Copak to Eurotel postihlo s těmi GPRS daty za paušál?

Komentáře k eurotelecímu datovému tarifu Data Nonstop se již objevily leckde, většinou jen citují cenu. Rekapitulujme si to – za tisícikorunu (bez DPH) měsíčního příplatku ke klasickému tarifu (tedy bohužel ne tarify Individual) můžete skrze GPRS datovat po libosti, bez účtování. To je velmi zajímavá nabídka.


Na Živě ji Otakar Schoen staví vedle ADSL a pokorkně rozjímá, co že je výhodnější. Asi nikdy GPRS v síti živě neviděl, takže to co na Živě píše, je teorie – GPRS je vedle ADSL hlemíždí výlupek. Velmi pravděpodobně nevytáhnete u Eurotelu větší rychlost při downloadu než 43,4 Kbps a uploadu 14,4 Kbps, protože více timeslotů vám jednoduše nepřiřadí. Můj osobní rekord „kdymitoještěběželo“ je v síti T-Mobile konfigurace 1+0 timeslot (což uznejte není mnoho). A navíc telefonů s podporou více jak 4+1 timestotů je dosti málo a pokud existují, tak v konfiguraci 4+2 timesloty. A je to zajímavé, ale GPRS o stejné deklarované rychlosti je pomalejší, než analogový modem. Proč? Inu jednak kvůli kompresi v síti, dále taky proto, že pro odesílání máte jeden timeslot. Schoenem propagované sdílení souborů P2P nebo online hry by vás skrze GPRS šťastným neudělaly. Takže pozor na to, vyzkoušejte to nejdříve, než si naběhnete 🙂


Proč ale Eurotel dává datový paušál? Především proto, že data GPRS používá málokdo. V Cannes se hodně mluvilo o tom, že operátoři by měli zrušit měsíční paušál u profi sazeb – respektive prohodit ceny tak, že bez paušálu budete platit ony tři halíře za KB, zatímco s paušálem budete mít několik MB v ceně a platit stejnou cenu za KB.


Vidím to sám na sobě. Místo abych používal GPRS od Paegasu (nebo jak se to teď jmenuje), koupil jsem si Oskartu a tam je GPRS za šest halířů za KB. Řekli byste, dvojnásobná cena oproti Paegasu. Jenže bez paušálu, takže můžu surfovat, kolik prosurfovat chci. Co na tom, že jsem tenhle měsíc dvakrát dobíjel a že s naprostou pravděpodobností mohu říci, že každý měsíc projedu tu stovku paušálu. Jenže zrovna příští měsíc nikam nejedu – a tak si profi GPRS neaktivuji. Jistěže pak někam jedu, nebo jen rychle vyřídím něco z Palma na Václaváku. Prostě mi ten paušál nějak ne a ne sednout. Kromě toho můžu mít oskartu v PCMCIA modemu D211 - a Paegas místo aby na Partner kartě dal GPRS v jednom paušálu (to by mne možná zlomilo), chce platit paušály za GPRS dva. Fuj… 


Jiné by to asi bylo s paušálem totálním, ačkoliv už mi ze sčotu vypadlo, že za 1000 Kč bych musel přenést tak 30 MB dat, aby se mi to vyplatilo.


Eurotel se tímto rozhodl přilákat zákazníky ke svým datovým službám a jde na to chytře. Není ale první, flat fee za datové služby nabízí i operátoři ve skandinávii a ukazuje se, že zákazníci zájem mají. Jenže někde daleko na obzoru je T-Mobile (už jsem si vzpoměl, jak se to teď jmenuje)nenabízí ani slušnou cenu za GPRS na Twistu, ani zajímavé podmínky pro GPRS na tarifech. A navíc ho Eurotel předběhl i v množství GPRS roamingů v Evropě, tedy to co mne zajímá… (tam ale asi paušál neplatí, co?). Chtělo by s tím něco udělat – tohle vám fakt hoši nemusí přijít faxem z Německa, ne?

Eurotel koupí Český Telecom nebo Orange – pokud někdo.

Česká ekonomická média zatím z dění ohledně Českého Telecomu nejvíce vzrušuje disputace, kdo že se stane jeho novým šéfem. Přiznávám, že mne to překvapuje. Pozice generálního ředitele Českého Telecomu, jakkoliv je slušně honorovaná, je srovnatelná s prvními kosmonauty. Máte šanci být na očích, nemáte vliv na to, kam se to řítí a jestli se to podělá nebo ne. Proč se všichni kandidáti z ČR pomalu ze „shortlistů“ vytrácejí? Protože pozice GŘ ČT je profesní sebevražda. Musí jím být někdo důstojný, komu nevadí, že zbytek života v telekomunikacích bude všemi nenáviděn a hrát druhé housle. Pro muže kteří ředitelují jiné telco firmy vskutku málo lákavé – už proto vědomí, že faktický vliv na to, co se s Telecomem do privatizace stane, mít nebudou. A po úspěšné privatizaci je nepravděpodobné, že nový majitel by starého ředitele nechal na svém místě…


Mnohem zajímavější jsou tanečky Českého Telecomu kolem Eurotelu. Už to tady jednou bylo – v létě 2001 Telecom mohl koupit 49 procent podílu v Eurotelu od sdružení Atlantic West (AT&T a Verizon) za celkem 1,475 mld USD, nabídl ale 1,1 mld USD a z obchodu sešlo. Nyní se rozhodl v jednání pokračovat a nabídnout 1,286 mld USD (toliko uvádí MF DNES a další média).


Jenže Český Telecom není sám. Druhým zájemcem o odkup podílu je mobilní gigant Orange patřící France Telecomu. Orange se nedávno vyvlékl z některých 3G licencí a hlásí výborné finanční výsledky za rok 2002 – například EBIDTA je na 5.1 mld €, což je o 51% více jak v roce 2001 a daleko za původními očekáváními. Neto zisk je 633 mil USD a to po zahrnutí opravných položek za ztrátu v roce 2001. To nejsou zlá čísla, taková firma si může Eurotel dovolit. Zdroj: Finanční výsledky Orange. 


Orange o český trh usiluje dlouho, brousil kolem všech mobilních licencí a vždy mu uteklo vítězství o kousíček. Na okolních trzích je Orange přítomen a Česká republika mu chybí do mozaiky. V poslední době vyšlo i několik inzerátů v denním tisku propagujících SMS Reminder Orange, údajně jako porovnávací testy s jinými trhy. Orange chce být pro vstup do ČR připraven. O jednáních se šuškalo již v Cannes.  Americký Atlantic West se nechce evropským trhem rozptylovat a ačkoliv je Eurotel zisková firma, ubírá mu ze soustředění na jeho hlavní trh.


Ze zájemců vypadnul kupodivu Vodaphone. Firma se o český trh kdysi zajímala, ale to už je pryč – nyní se soustředí na vykupování zbývajících podílů v operátorech, kde je účastna a tak je Eurotel mimo její zorné pole. Poslední velký hráč našeho regionu T-Mobile se již realizuje v RadioMobilu a výměna koně je mimo jeho možnosti i chutě.


Výměna akcionářů je na spadnutí. Pro Český Telecom je to poslední šance, jak hrát na mobilním trhu první housle a jak nespadnout do fronty mezi ty, na které licence nezbyla. Firma je si toho vědoma. Otázka zní, zda to bude stačit.

Polkomtel postaví první komerční WiFi síť v Polsku

První komerční WiFi sít v Polsku postaví mobilní operátor Polkomtel. V polovině roku spustí první hotspoty ve Waršavě, následovat budou další velká města. Zdroj: Europemedia.

Eurotel chystá datový paušál – bez limitu!!!

Co Eurotel chystá? Moc hezkou věc – za 1000 Kč měsíčně ke svému hlasovému paušálu vám nabídne surfování via GPRS bez limitu. Nezáleží na tom, kolik dat přenesete. Prostě surfujete. Tento paušál neplatí pro vytáčená data CSD, nebo HSCSD – tam platíte za čas, jako doposud. V ceně by měl být i WAP…