UMTS Release 6

V září měl být zmrazen další update UMTS standardu nazývaný Release 6, šesté vydání. To zmrazení – frozen – je baladický opis toho, že s dalšími návrhy na rozšíření si od doby zmrazení máte dát svátek a počkat si na další Release. Jenže pořád se něco posouvá…

Hlavní částí Rel. 6 je specifikace Multimedia Broadcast Multicast Service (MBMS). MBMS umožní dodávku jednoho obsahu na více terminálů za použití pouze jednoho radiového zdroje, jde tedy vlastně o jednosměrnou distribuci obsahu point-to-multipoint. Počítá se s tím hlavně pro TV/Video/Audio. My prozaici tomu říkáme DAB na 3G frekvencích.

Další klíčovou funkcí bude Enhanced Uplink for Dedicated CHannels (EUDCH). Tato funkce by měla pro IP transport znamenat zlepšení pokrytí versus průchodnosti a také zpoždění u přenosu dat při odesílání, tedy na uplinku, jak z názvu možno usoudit. EUDCH požaduje pro svůj provoz podobné funkce, jako HSDPA, tedy adaptivní modulaci, hybridní ARQ, TTI, QoS atd. Ostatně, HSDPA a EUDCH by do budoucna měly být jedno pro druhé.

Dále už jde o drobnější vylepšení, ta zahrnuji Generic User Profile (GUP), rozšířené specifikace přijímače (obsahují diverzitu přijímaného signálu), rozšířenou podporu integrace s WLAN, sdílení přístupu k síti, rozšíření podpory SIP, WideBand AMR, dále záležitosti spojené s Instant Messagingem, PTT over Cellular, služby paketového streamingu atd. A také nouzové hovory v paketové síti.

No a pokud bychom dumali, co se do Release 6 nevešlo a čeká nás v Release 7, pak asi nejdůležitější bude provázání IMS s pevnou sítí. Myšlenka totiž je taková, že by operátoři mohli skrze IMS totálně konvergovat mobilní a pevnou síť, čiliž byste přijímali hovor z pevného či mobilního telefonu zcela dle vlastní libosti a bez ohledu na číslo, na které vám bylo voláno. Samozřejmě v případě, že se na tom dohodne mobilní a pevný operátor. Ergo funkce na rok 2015. Ostatně, ani ten zbytek Release 6 nebude v praxi jen tak brzy.

Bohužel, můj návrh CNI se ani letos do standardu neprotlačil 🙁 Asi jsem málo lobboval…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář

  • Naprosto s Tebou souhlasím a tento návrh podporuju. A ještě bych ho pak vylepšil legislativně – firemní telefony by se povinně museli hlásit názvem firmy (pro soukromé hovory by se jméno mohlo změnit). Lidé by se tak snáze mohli bránit spamovým telefonátům. Třeba těm od Českého Telecomu, kdy se neustále snaží přesvědčit k aktivaci memoboxu, který mi dvakrát bez vyzvání zapnuli a já ho pak musel složitě rušit… 🙁