Telekomunikace jsou těsně před další bublinou

O víkendu jsem trochu pracoval s tabulkami výkonu telco ekonomik. Anžto je duben, už byly updatované o celoroční výsledky za rok 2005. Telekomunikace utěšeně rostou. Zachtělo se mi oslavně křičet, jak se máme dobře. Jenže pak jsem si ty statistiky prošel hlouběji. Ne podle firem, podle zemí. Ale strukturálně. Podle segmentů, příjmů a výdajů na technologie. Už to bylo mnohem méně povzbudivé čtení. Následuje výklad, proč si myslím, že nás do tří let postihne další obrovské zemětřesení v telekomunikačním sektoru.

Výdělečných technologií bylo málo…

Telekomunikace (teď mluvím spíše o těch mobilních) potkaly od roku 1995 zhruba čtyři megadůležité událostí, na kterých vydělaly všechny sféry „ekosystému“, tedy jak dodavatelé, tak operátoři, tak zákazníci: hlas, SMS, roaming a paketová data.

U většiny je asi jasno. Paketovými daty myslím zavedení GPRS/EDGE do GSM sítí, případně ekvivalent na CDMA, nemyslím tím 3G. Co mají tyhle čtyři skupiny shodného? Tak především to, že tyhle výdělečné události se udály naposledy před pěti lety (paketová data). Podruhé to, že všechny tyto služby patří do kategorie „enablers“ – tedy „umožňovače“, nikoliv do kategorie „consumable“ – „konzumovatelné“. Na všech těhlech službách je důležité mít ještě něco navíc, protože samy o sobě nejsou k ničemu, nejsou v pravém slova smyslu službami, to jsou jen ve smyslu fakturačním.

Důležité je také vědět, že první tři služby zvládly tvorbu obsahu na bázi C2C – consumer to consumer. Jeden člověk posílal SMS nebo volal tomu druhému a tím se „vytvářel obsah“. Operátor neměl žádné další náklady s tvorbou tohoto obsahu.

U paketových dat je tento trend méně zřetelný. Operátor k němu vytvořil obrovské množství obsahu ve formě drahých wapových stránek a prodělal na něm kalhoty. Paketová data prošla svojí renesancí v okamžiku, kdy se internetem prohnala lavina kaskádových stylů a tedy snadné zobrazitelnosti XHTML stránek bez větších úprav v modernějších mobilních telefonech. Letošní zjevení Opera Mini je pak doslova pravým požehnáním pro výnosy z paketových dat. Ačkoliv tedy operátoři zainvestovali do tvorby B2C obsahu, uživatelé se snaží jej obloukem obcházet a chodit na obsah, který znají z internetu. Fakt, že T-Mobile instaluje Google místo T-Zones jako přednastavenou stránku „svých“ nových chytromobilů, je toho jedním z důkazů. Zdá se, že i operátoři pochopili, že internet se jim nepodaří rozštěpit na ten mobilní (=jimi zvláště zpoplatněný) a ten ostatní.

… a ty nové to zatím nejsou

Pokud se podíváte na segmentová čísla, tak všechny nové služby zatím selhávají. Mobilní obsah, mobilní hudba, 3G videohovory, mobilní televize, unified messaging, MMS zprávy. Do všeho se nasypaly hrůzné peníze pod rouškou „reality checking“ – manažerské týmy operátorů si nemohly dovolit nezodpovědět kladně otázky akcionářů, jak jsou na tom s těmi novými progresivními technologiemi, protože akcie těch, kdo se nechytli hype, šly o body dolů. Jenže zatímco do Bubliny v březnu 2000 těch nových úžasných technologií nebylo tak moc, dnes je jich desetinásobek. Kromě toho přeživší operátoři za sebou vláčí zátěže z první Bubliny v podobě 3G licencí (či spíše poplatků za ně). A všechny tyhle inovace se proinvestovávají z růstu a výnosů oněch čtyřech původních success stories.

Zaklínadlo růstu ARPU přestává fungovat. Operátoři se spíše snaží ARPU udržet, nebo alespoň zabránit jeho propadu. Úspěch MVNO jim v tom úspěšně brání, protože virtuální operátoři pochopili, že většinu uživatelů zajímají hlasová volání a SMS, multimediální služby jsou jim volné. A tak do nich neinvestují. Díky tomu tlačí na nižší cenu základních služeb. Akcentují kontrast poměru užitné a investiční hodnoty. A strhávají na sebe pozornost analytiků i trhu.

Je to spirála, která se někde musí přerušit. Je to jako studená válka – sypete prachy do zbrojení, aniž byste tu výzbroj kdy zhodnotili. Jen doufáte, že protivník se vydusí dříve, než vy. Kupujete cokoliv, jen abyste neměli „strategickou nevýhodu“. Stejně to dělají mobilní operátoři. Jenže na většině technologií se napakuje jen dodavatel, v lepším případě ještě operátor.

Mobilní hudba a vůbec obsah je toho krásným příkladem. Vydělává dodavatel, vydělává operátor – ale ten poslední článek ekořetězce, prostý uživatel, ten z toho nic extra nemá. Hudbu si může ripovat sám z legálně koupeného CD, pokud už nechceme rovnou mluvit o stažení z P2P nebo nákupu na levném AllOfMP3.com. Obrázek si může oříznout sám, nemusí si ho objednávat za padesátku z webu content poskytovatele. Nedává smysl, aby si kupoval mobilní obsah.

Řada zákazníků na to přichází. Tržby z mobilního obsahu dramaticky rostou. Nedávají vám tato tvrzení smysl? Inu, graf můžete interpretovat podle toho, jaký výsek si zvolíte. Když zvolíte správný, můžete tvrdit, že tržby z mobilního obsahu rostou exponenciálně. Jenže ve skutečnosti to spíše vypadá, že křivka se mění z konkávní na konvexní – že tržby začínají stagnovat. Zjednodušeně řečeno, že uživatelům je mobilní obsah putna a že najít dalšího hejla, který si koupí vyzváněcí melodii zhruba za cenu celého CD, najdete už jen obtížně.

Podobný trend můžete najít v mnoha obměnách. Dobrým příkladem je Unified Messaging. Už si na tu vlnu asi nepamatujete, ale někdy kolem roku 1999 to byla fakt trendy událost, jíž byl plný CeBit i 3GSM. Každým kanálem jste se mohli dostat ke svému faxu, emailu, hlasovým zprávám. Bylo to skvělé vědět, kdo vám kdy volal, psal a moci mu jakkoliv odpovědět. Mělo to jedinou vadu. Po krátkém období adaptace UM ze strany několika nadnárodních společností (čím se podařilo vytvořit exponenciální nárůst zájemců), se příliv nových zájemců zastavil. Běžnému telefonistovi majícímu pod dvacet hovorů za den byla služba na prd.

Zainvestované projekty jako Paegas Click ustrnuly na dalších pět let bez jediného vývoje (promiňte, kromě přejmenování ovšem), jinde (a to přeci nemluvím o Eurotelu) je vyhodili bez náhrady, aniž by je spustili. Pár firem, které si na tom založilo business, navštívil likvidátor, pár dalších (jako Materna) to rozdýchalo díky diverzifikaci aktivit. Křivka, která z počátku vypadala, že má konkávní, nakonec ukázala svoji konvexnost a pech měl, kdo to včas nezmerčil.

a investoři nemají prodělky rádi

Smůla je, když takových tragédií se hrne více najednou. A smůla je, že se s tím nedá nic dělat. Většina telco firem je kotovaná na burze a zákonitost burzy je jednoduchá, musíte jít s trhem, jinak vaše akcie padají, padají a buďto vás někdo koupí, nebo se akcionáří namíchnou, vyhodí vedení a dosadí jiné, které se postará o růst akcií. Což znamená zase jen to, že dosadí vedení, které půjde s trhem.

Je to dobrá strategie do momentu, kdy se ukáže, že trh už nemá kam jít. Že se proinvestovaly všechny růstové zdroje a že není dál kde brát. Že štědré kapsy investorů najednou jsou uzavřené či prázdné, protože investorům se nelíbí, že promissing technologies mají stále více odkladů ve své promisnosti k černým číslům. To přijde okamžik škrtání. Ruší se nejdříve sjednávané projekty, pak už i ty nakontrahované. Pak někoho napadne ve firmě udělat tlustou čáru za projekty a spočítat, který kolik vydělal a ty, které zůstanou v červených číslech, pošle na smetiště.

Začne restrukturalizace a s ní tržní panika. Akcie padají, krachují dodavatelé, kteří najednou nemají z čeho platit lidi. Krachují operátoři, kteří najednou nemají z čeho splácet úvěry nebo jejichž akcie padly pod hranici, kdy jim ještě investoři věřili. Z okna vyskočí první investor, který před měsícem investoval rodinné úspory do akcií nadějně rostoucí telekomunikační společnosti, která právě ohlásila bankrot.

Trh se znovu změní. Jestli Bublina v roce 2000 postihla především pevné telekomunikace a internetové společnosti, nová bublina si přijde hlavně pro mobilní telekomunikační společnosti. A vybere si krvavou daň.

Bublina praskne v roce 2009

Můžeme to nějak časově zasadit? Myslím, že můžeme. Bublina se naplno propukne na jaře 2009 a s obdobím deprese se protáhne až do roku 2010. A tentokrát zasáhne i Českou republiku v momentě, když se rozpadne skupina Vodafone. Ostatně, šéf Vodafone bude zřejmě i první velkou obětí Bubliny a myslím, že Ben Verwaayen ještě Sarinovi připomene jeho uštěpačnou poznámku, že „nejlepší fixně-mobilní konvergence je substituce“.

Proč? Protože otřesená důvěra v mobilní operátory také změní rozložení sil na trhu. Pevnolinkové telekomunikační firmy budou mít na další řadu let ojedinělou šanci vyvážit svoji pozici na trhu. Budou moci ukázat, že kabely v zemi nejsou na odpis, že rádiem neprotlačíte to, co tlačíte kabelem. Že pokud broadband, tak jedině kabelem. Že Sarin neměl pravdu.

Je jen na nich, jestli té šance využijí. Taková šance se nebude příliš často opakovat.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

38 komentářů

 • Pěkná analýza !!

 • Teda, přečíst si tohle jako první článek v pondělí ráno to je silný kafe. A jestli máš správný data, tak vzhledem k tomu co máš za sebou, mě při čtení článku hodně mrazí.

 • Patricku, nepletete si konkavni a konvexni? Kdyby byla krivka trzeb/poctu uzivatelu konvexni, tak by to naopak znamenalo zrychlovani rustu… (mnemotechnicka pomucka – konkAvni ma tvar jako A, konVexni ma tvar jako V)

 • [3] Je to přesně naopak, viz wikipedie. Mnemotechnická pomůcka: do konkávní křivky si můžete nalít kávu, do konvexní ne 🙂

 • [3] Ale možná jsem se spletl, protože je pondělí a já dneska vstával před šestou hodinou. To ovšem nic nemění na tom, že je článek opravdu zajímavý!

 • [1] Presne tak. Jen ta prognoza na konci se mi zda az moc odvazna, nicmene jestli ma Patrik (jak uz tu nekdo poznamenal), bude za par let nekomu pekne horko. No, uvidime.

  Osobne by me zajimalo jak si na tom z ekonomickeho hlediska stoji tolik propagovana push-to-talk Eurotelu, to je v podstate "enabler" a ne "consumable" (abychom pouzili spravnou terminologii 🙂 Vzpominam si jak nas firemni kontakt v ET halasne nabizel PTT prakticky na kazde schuzce, bohuzel s nulovym vysledkem. Copak PTT asi zabilo, cena, nedostatek vybavenych mobilu, neco jineho?

 • [5] No to jste se teda spletl… 😉 Kavu do konkavni krivky opravdu nelijte ;-))

 • [6] PTT je bohuzel skoro slepa cesta. Takova ta cesta, ktera nema na zacatku znacku, ale postupne jak jde dal tak se z ni stava cesta polni, potom uz jen pesinka. PTT zabila nejdrive Nokia, jejiz proprietarni PTT bylo uvedeno driv nez co bylo pak ve finale schvaleno. Operatori take nejsou bez viny, ukazte mi nekoho, kdo zaplati za jednu sluzbu, kdyz muze mit za stejne penize sluzbu datovou a vyuzivat nejaky VoIP programek, vetsina tech telefonu s tim nema problem. Jiste lenost uzivatelu zde hraje urcitou roli, ale nakonec vlastne jakych uzivatelu? Opravdu bude Skanska vyhazovat vsechny sve CBcka a nakupovat svym zamestnancum na stavbach PTT telefony? Absurdni predstava.

 • Ten závěr je děsně depresivní. Zkrátka, vyhraje ten, kdo nabídne levně volání, SMS a k tomu data za paušál. A kdo se vybodne na všechno ostatní. Případně bude jen velkoobchodník pro virtuální operátory. Proč by to nemohli být stávající operátoři? No, ano, samosebou je problém s tím vysvětlením akcionářům. Ale, když se jim předloží rozumná analýza?

  Ovšem, je fakt, že zatím to mu nic nenasvědčuje.

 • Moc pěkný článek. Líbí se mi autorova několikaúrovňová orientace v tématu a takový filozofický přehled ned technikou.

  btw: jinak myslím, že základní křivkou ve vesmíru není ani hyperbola ani parabola, ale sinusoida! (nahoru a dolů..!) 😉

 • Ad konvexní a konkávní křivka:

  Platí obě mnemotechnické pomůcky: do konkávního povrchu si kávu nalijete, do konvexního ne. (konkávní povrch – dutý povrch, konvexní povrch – vypouklý povrch)

  Ovšem v matematice to platí "z pohledu" od osy x a proto do konkávní křivky nelze nalít kávu – ten hrníček je totiž obrácený vzhůru nohama 🙂

  Z toho vyplývá, že Patrick to má v článku opravdu špatně.

 • luxusni clanek !!

 • Bohužel je to pravda. Samotný Vodafone ČR dlouho otálel s výběrem dodavatele technologie pro UMTS. Nakonec se rozhodnuli pro http://www.huawei.com/ V momentě, kdy se vyskladnily první site pro montáž, došlo k okamžitému zastavení celé výstavby na dobu neurčitou. První informace hovoří o vnitřním auditu a ověřování investice a její návratnosti. Kdo ví, kde je pravá příčina.. že by bublina přišla dřív?

 • Tak si to někam uložme a v roce 2009 připomeneme.

 • Otazkou je jestli "splasknuti bubliny" neurychli i nastup metropolitnich mobilnich siti zalozenych na voipu…

 • VoIP je taky jedna bublina. :))

  Neni to spatna technologie, bude fungovat a bude se pouzivat.
  Ale rozhodne to neni takovy samospasny zazrak, jak si to nekteri predstavuji.

 • [16] Nelze s clankem nesouhlasit. Nastup VoIP je/bude nezadrzitelny a na druhe strane vychytavky typu MMS nebo nejaka multimedia v mobilnim telefonu najdou jen marginalni segment "techies". Na zaver kontrolni otazka: kolik z vas pouziva pravidelne Skype ? A kolik vas posila pravidelne MMS ??? Jen myslim, ze ta bublina praskne jeste driv – WiMax a podobne veci uz klepou na dvere 🙂

 • 1. Proto je nejlepší firma s jediným majitelem. Majitel nechce na firmě zbohatnout přes noc a je ochoten být i několik let ve ztrátě. Na druhou stranu je mu ukradená burza a uvažuje trochu přízemněji, o to však lépe.

  2. UMTS je super. Jeden z důvodů, proč jsme odešli od Vodafone, je to, že neumí UMTS. A my potřebujeme mobilní rychlá data.

 • Když jsme u těch akcíí, na VOD na NYSE občas mrknu a pokud by akcionaři byli důslední, tak Arin letěl v polovině lonskeho listopadu.. $28 –> $22..

 • Vida, dobrý web, jsem tu poprvé.
  K článku: osobně za výborný nápad považuju MMS, ale je zabitý cenou. Navíc přišly MMS moc brzo – v době, kdy nebylo dost mobilů s foťáky. Třeba na Velikonoce jsme byli s rodinou na výletě a domů posílali MMS místo pohledů. Rodiče dostali obrázek vnučky v místech, kde jsme zrovna byli a dostali ho hned (příště si vzpomenu, že MMS má i zvuk a vzkaz nahraju, místo abych ho posílal v textu :-)). Jenže 10 Kč je moc, tak jsem poslal 3 MMS a konec. Škoda.

 • [21] A udělal byste to i v momentě, kdybyste měl ve foťáku aplikaci na posílání fotek do nějakého internetového alba a mohl tuto fotku poslat přes internet? Pokud byste měl paušál, bylo by to zadarmo, ale i bez paušálu by to bylo za pakatel. A rodiče by se koukli na Internetu, nebo přes mobil na Internetu atd. – jinými slovy, paketová data. Takže zas nic.

 • Článek je výborný. Analyticky nejspíše správný, co se týče současnosti, ale nesouhlasím s prognózami.
  Investice jsou o riziku a velké investice a velké zisky jsou o velkém riziku. Co se v technologii a v hlavách zákazníků stane do do roku 2009, to nikdo neví.
  Stačí si vzpomenout na první "mobily".
  Nevešly rozhodně do kapsy, akumulátory vydržely tak 20 minut a stály nehorázné sumy. O hovorech ani nemluvě. Je to prostě sázka na technický pokrok. Do roku 2009 je spousta času. V mobilních telekomunikacích jsou to skoro generace.

 • [24] dva roky v dnesnich telekomunikacich neni tak silene dlouha doba, jak by se zdalo…

  Pred dvema a pul roky jsem si poridil mobil s 1.3MPix fotakem (na trhu byly uz 2mpix) a 128MB miniSD kartou. Pausalni data byly zrovna zavedeny a staly v prepoctu cca. 900Kc/mesic, pokud je clovek nepouzival, tak polovic. Co presne se od te doby zmenilo? Jaka revolucni aplikace prisla? Myslim, ze vystrizliveni investoru je opravdu na poradu veci; a nepredpokladam, ze by prislo vyrazne pozdeji, nez tangero odhaduje.

  Vyse sice nemluvim o ceskem trhu – a je tu jeste jeden podstatny rozdil. Marze operatoru+zprostredkovatelu v Japonsku jsou na urovni 15-20% a je jednoduche dostat svoji aplikaci do systemu, coz ma za nasledek obrovsky rozvoj content sluzeb – od java her po prodej listku na koncert nebo do zabavniho parku pres mobil.

  Az i ti evropsti zjisti, ze 80% marze zabiji trh (d-oh! na takovy objev je nutne opravdu vysoke ekonomicke vzdelani), trh s contentem se mozna pohne trosku kupredu. No a mozna se lidi a vyrobci mezitim pod tlakem nesmyslnych cen naucili mobily propojovat s pocitacem a mezi sebou natolik, ze uz je davno pozde… Kdo vi.

  BTW: Kdyz jsem odjizdel z japonska, Vodafone tam prave uvadel mobily pro svoji zbrusu novou 3G sit. Od zbytku nabidky se lisily tim, ze
  1) mely SIMku
  2) byly 4x tezsi a vyrazne vetsi
  3) mely uzasnou vydrz na baterie 2-3 dny
  4) umely videotelefonii (ne vsechny)
  Vyborna a vyhodna nabidka, zvlast pote co clovek videotelefon vyzkousi a zjisti, ze je to opravdu o nicem.

  3G musi lidi pritahnout nejakou killer-app, jenze porad ne a ne ji najit. A levna pausalni paketova data jsou to posledni, co by operator jako killer-app chtel mit. Zere to vykon site (tj. je nutno stavet zakladnovky jak houby po desti), a vynosy jsou vzhledem k cene za preneseny MByte vyrazne mensi, nez u hlasu (takze ma byt vlastne 3G killer app hlas za polovicni cenu, nez v GSM? Porad by to bylo vyhodnejsi, nez data, a spousta lidi by se chytlo a nejspis by i volali o dost vic? Nebo by byly vysledne trzby mensi? Kdo vi…)

 • [19] U O2 Praze a Brně všude (384 kbit/s s normálním telefonem…)jinde GPRS pomocí CS-2 … tedy celých 48 kbit/s pěkný fofr… To už je lepší EDGE. V Praze obvykle sedím u PC který je někde na kabelu nebo v horším případě na Wi-Fi…

  Neříkm že jinde je to lepší…

 • [4] nechci se prit, ale mimotechnicka pomucka v celku je: konvexni je na ex, tudiz sklenicka , tudiz kavu do ni nalejes..aspon takhle jsme se to ucili ve skole, jestli se neplet..

 • [27]
  Co se týče konvexnost – konkávnosti , vysvětlení je tady:
  http://www.mojeskola.cz/Vyuka/Php/Learning/Derivace/matika_krokem4.php

 • [26] V Praze a v Brně běžne u O2 do 1MB …. chce to jen jistou kartu do NTB

 • [25] no já nevím… mně přijde, že od nástupu GPRS (což byla podle mě poslední novinka, která něco změnila) se na mobilním trhu neudálo vůbec nic, co by mě donutilo vyměnit telefon…

  krom toho jsem stále z první ruky (tedy druhé, ale pro normálního uživatele sítě je to první ruka) denodenně svědkem toho, jak vodafone tápe. rozpad této skupiny vidím úplně plasticky jako v biografu a myslím, že 2009 je velice solidní prognóza…

 • predpoved by platila v pripada, ze se snizi trzby z hlasu, SMS a gprs, ale tyto trzby se porad drzi a slusne vynaseji, takze opratori porad budou mit dost penez, ktere mohou cpat do novych technologii. V budoucnu urcite dojde k prehodnoceni nekterych technologii, ale prasknuti bubliny to nebude, to jedine kdyby se propadli trzby z hlasu (VoIP, MVNO).

 • [29] Jo se speciální PCMCI kartou to T-Mobile taky (dokonce maličko rychješí ale porad žonglujete mezi mobilkou a nějakou PCMCI a kratou.. takže user experience nic moc… protřebujtete dvě kravičky. Stejně tak s CDMA…

 • [32] PCMCI = PCMCIA , kravička = krabička 😉

 • [24] Do roku 2009 bohužel moc času není, vývoj nových služeb není tak rychlý jak se na první pohled zdá. Je třeba si uvědomit, že všechny služby s přidanou hodnotou, které jsou k dispozici nyní se vyvíjeli mnoho let – a teprve nyní po zavedení (které také nějaký čas trvá) přichází rozčarování v nerostoucím ARPU.

 • [9] Mozna by dalsi "enabler" mohly byt mobilni platby, pokud nekoho napadne probudit a oprasit stary projekt Pegasu…

 • [3] [19]Trochu se bojím, že firma s jedním majitelem – a to je zejména v telco segmentu vražedný problém – bude mít podstatně komplikovanější přístup k investičním zdrojům. Burze je nástroj, jak akumulovat kapitál nutný k realizaci konkrétních podnikatelských cílů, ty firmy jsou na ní kótované z nějakého konkrétního důvodu, ne proto že by to bylo moderní nebo že by si jednoho dne někdo řekl "máme to moc jednoduché, pojďte, uděláme IPO, ať nám tady do toho může kecat banda nekvalifikovaných investorů lačnících po krátkodobých ziscích …" 😉

 • [23] udělal, protože internetové album není to samé, co pohlednice doručená přímo adresátovi. u tohoto typu služeb je imho třeba si uvědomit, že personalizace (ve smyslu osobní úrovně komunikace) je hlavním důvodem k využití služby. je propastný rozdíl mezi tím, když pošlu rodičům o velikonocích zprávu: "ahoj, kouknete se na webovou galerii za timhle linkem, nekde tam pro vas mam fotku smudly, je to prani k velikonocum" a kdyz jim do jejich mobilu naprimo prileti fotka a vesele zvatlani o peknych velikonocich …

 • …jaro 2009 za dveřmi, ale ta bublina byla nakonec úplně jiného typu…