Obecní internet – PROČ?

Noname píše: Minulý týden jsme tu ve dvou článcích (Jaký je váš názor na obecní internet zdarmaObecní internet – vaše návrhy) otevřeli diskusi na téma obecního internetu. Přiznám se, byl to ode mě takový podlý tah, čekal jsem, až se někdo zeptá na jeden klíčový bod „proč vlastně obecní internet“, až konečně pod druhým článkem tak učinil Pavel a byl za to veřejně před nastoupenou jednotkou pochválen ;-).

Otázka PROČ je totiž u obecního internetu naprosto kruciální, neboť každá odpověď může přinést jiné „JAK“, což si později ukážeme. Z toho důvodu ani nemohu brát argument Ooooka, že „je uplne jedno, jaky motiv ma konkretni obec k zavedeni Internetu – pokud je ten motiv legitimni a legalni“. Právě proto, že jsem četl stovku obecních projektů tak mohu s klidem v srdci říct, že 99% z nich nevědělo vlastně PROČ a ty projekty podle toho vypadaly.

Proto, že takové projekty 8 let dělám, mohu říct, že to není vůbec snadné, a ačkoliv velmi věřím mnoha místním politikům, tak ani při nejlepší vůli nevěřím, že mají povědomí o Internetu, IT trhu, situaci u nich a v okolí, dostupných nabídkách na trhu, dostupnosti páteřní konektivity atd. Samozřejmě, že když se staví stilnice, tak politik také nemusí vědět, kolik musí mít silnice třetí třídy centimentrů živice atp. Ale silnice je relativně jednoduchá – řeknete 5 firmám chci silnici odsuď podsuď, tohle jsou pozemky, chci aby stála tehdy a tehdy, chci na ní min. 10 let záruku (inteligentní obce) – dejte mi vaši cenu. Samozřejmě i zde se „politikaří“, znám starostu, který řekl, že stačí když silnice vydrží jen 2 roky, že pak mu končí funkční období, úplatky jsou také na denním pořádku. Ale provoz je pak zdarma, žádné další peníze obec nemusí vynakládat, postavením silnice neohrozíte konkurenci ostatním silnicím, znáte přesně výstavbu v blízkém okolí, takže víte, že bude silnice min. 10-20 let kapacitně dostačovat …

Když politici u „obecního internetu“ ale nemají vůbec šajn PROČ, tak to dopadá tak, že sednou na lep prvnímu ISP, který za nimi přijde a hezky popíše vlastní řešení, nebo který dá do správné kapsy správně naditou obálku.

Takže konečně se dostáváme k tomu PROČ obecní internet. Dám vám seznam pár příkladů odpovědí, není samozřejmě úplný, opět je místo v diskusi na jeho rozšíření. V té které konkrétní obci samozřejmě může být najednou více důvodů, některé více, jiné méně důležité.

Update 16:34: Další 2 důvody, viz celý článek

 • Protože tak získáme hlasy voličů.
 • Protože jsme dostali pěknou naditou obálku od jednoho ISP.
 • Protože ministerstvo vypsalo dotační řízení, tak proč nepožádat o ty peníze, když rozpočet řádně nafouknem, tak nás to nic nebude stát (tyto odpovědi vám samozřejmě nikdo neřekne, to ale neznamená, že nejsou nejdůležitější).
 • Protože je v naší obci dostupné jen některé připojení – jen ADSL, jen CDMA, jen GPRS …(Proč?)
 • Protože je u nás velmi málo poskytovatelů, ceny jsou velmi vysoké a kvalita nízká. (Proč?)
 • Protože je pokryta jen část obce, jinam se poskytovatelé nehrnou. (Proč?)
 • Protože v naší obci žádné internetové připojení není dostupné. (Proč?)
  • Proč? Protože jsme příliš malá obec, než aby to někoho zajímalo
  • Proč? Protože tu nejsou žádné firmy, které by utáhly větší část nákladů.
  • Proč? Protože nejsme v dosahu některého dodavatele konektivity.
  • Proč? Protože nemáme peníze, jak to podpořit.
  • Proč? Protože je obec v nevhodném terénu, tudíž náklady jsou vysoké.
 • Protože kopeme kanalizaci / plyn … a společné řešení by uspořilo náklady v budoucnu.
 • Protože chceme nabídnout připojení návštěvníkům města jako přidanou hodnotu a zvýšit tak svou návštěvnost
 • update:Protože potřebujeme propojit naše úřady a další obecní budovy a sdílet mezi data a telefonovat zdarma.
 • update:Protože potřebujeme nějak napojit náš kamerový systém a jeví se nám to jako vhodná utilizace společné infrastruktury s internetem.
 • Protože chceme zajistit neomezený přístup k informačním službám obce a státu na www stránkách
 • Protože chceme snížit náklady obce na obecní agendu a chceme tedy maximum přenést na internet
 • Protože naše děti zaostávají ve škole, neboť se nemohou dostat tak snadno k informacím, jako jejich měštští spolužáci.
 • Protože naše firmy / zemědělci nemohou prodat své zboží a nebo nakoupit levnější součásti, jsou nekonkurenční a propouští zaměstnance
 • Protože je u nás vysoká nezaměstnanost a mnoho lidí by se mohlo uchytit prací na internetu, nebo by tak mohli alespoň sehnat lépe práci.
 • Protože se od nás stěhují lidé do města, protože zde nemají práci.
 • Protože se k nám nikdo nechce stěhovat, protože by nemohl pracovat ani vzdáleně. Klesají tak ceny obecních pozemků, lidé sem jezdí maximálně na víkend na chatu a klesají tak tržby místním obchodníkům.

Poslední odpovědi se dají shrnout pod pojem „digital divide“. Jak vidno, dostupný Internet může snížit náklady obce, zvýšit její příjmy, zamezit nezaměstnanosti, přilákat návštěvníky obce i její stálé obyvatele. Nechť je to tedy odpověď na názor, že by se tím obec vůbec neměla zabývat, i na pochyby o účelnosti dotací do některých nejkrizovějších oblastí. Těším se na vaše další návrhy.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • V časopise Telekomunikace 3/2006 vyšel článek Metropolitní síť – univerzální transportní infrastruktura města. Uvedeno je několik příkladů budoucího potenciálu metropolitních sítí a několik již fungujících řešení (Londýnské SOHO s projektem Wireless City, kamerový systém v Liberci a Ovanet v Ostravě). Nejsou tam sice žádné technické detaily, je to spíše o tom, co všechno je možné vytvořit a k čemu se to dá použít. Dobrý zdroj inspirace pro větší projekty.

  Pro finanční podporu se nemusíte obracet jen na BBF, existují i strukturální fondy EU, pro oblast sítí je to konkrétně program SROP.

 • Koukám, že se ta diskuse nějak nerozjíždí. Když už jsem byl pochválen, tak začnu (sice jsem očekával pochvalu před rozvinutou zástavou, ale není každý den posvícení, že 🙂 ).

  Možná jsem idealista, ale IMHO, pokud chce dnes obec "postavit Internet", tak to není obvykle kvůli úplatkům, ale kvůli mediální masáži, že kdo nemá rychlý Internet, jako by nebyl a je totálně "out" (pro ty, kdo nemají televizi: Kraus ten rychlý Internet nemá a je zbytečné jej honit).

  Důvody "pro Internet" uvedené v článku mi přijdou celkem OK (a nic dalšího mne teď ani nenapadá), ale každý z nich má (jednotlivě) poměrně malou váhu (a občas jdou proti sobě). Z takového materiálu je dost obtížné udělat rozumný projekt, aby se využil synergický efekt.

  Mně zde zatím nejvíce chybí nějaká definice cílových skupin, protože možná řešení se jistě budou velmi lišit dle cílové skupiny.

  Z nějakého "obecního Internetu zdarma" sice nejsem obecně moc nadšený, ale rozhodně by obec v otázce Internetové konetivity nemusela být úplně pasivní. Ale spíš bych to viděl jako "připravit půdu" pro to, aby tam ISP mohli poskytovat nějaký broadband komerčně nebo poskytnout "drobnou" podporu (např. energii k napájení AP, nějaký kutloch na OÚ pro router nebo tak něco – neberte mne za slovo, nejsem síťař, maximálně poučený laik). Ale hlavně podmínky by měly být trasparentní a stejné pro všechny ISP.

 • [1] Díky, kamerový systém a propojení obecních úřadů je také velmi časté, myslel jsem na ně, chtěl jsem je napsat na správné místo, ale jak jste na mě všichni mluvili, tak jsem to zapomněl. Krát dvě to mělo být 😉

 • Tak si jen myslim, zda misto delani stovky hotspotu by nebylo levnejsi a jednodussi udelat verejnou wimax sit. Myslim ze dosah 20-30 kilometru by stacil na pokryti vetsiny uzemi Prahy. Kdo by chtel tento internet pouzivat, tak by si wimax kartu poridil. Dalsi vec, ze budouci centrino sada bude mit integrovany wimax, krome toho zacinaji se objevovat i mobilni wimax pristroje (pda/mda).

 • [4] Bohužel musím konstatovat, že o WiMAXu vůbec nic nevítePro husté pokrytí je WiMAX k ničemu, protože má naprosto mizernou kapacitu. WiMAX zařízení, které by šlo v ČR používat ještě neexistuje (certifikované jsou pouze TDD, u nás lze jen FDD), nejlevnější klient stojí okolo 15 tisíc, základnovka okolo milionu. Když si vezmete třeba jen 5 tisíc klientů, tak by byl v současné době wimax výrazně dražší (bez ohledu na to, že by to nešlo kvůli kapacitním důvodům). Mobilní centrino standard ještě neexistuje, než bude rozšířen v noteboocích tak jako wifi či ethernet uběhne ještě hodně let, navíc lze pochybovat o frekvenční kompatibilitě českých norem s takovým řešením. Wimax MDA/PDA je možná někde na rýsovacím prkně. Takže doporučuji uložit se někam do ledu na alespoň 3 roky.
  Nicméně obecní internet v této diskusi samozřejmě není nijak technicky omezen, o tom jestli to bude řešeno tak či jinak vyplyne až z následného "jak" a opravdu tam bude i případ řešení s wimaxem.

 • Napadla me paralela s obdobnym budovanim kabelovek na vesnicich pred nekolika lety; proc je tehdy obce podporovaly??

  Asi ne proto aby babky mohly sledovat nekonecne serialy (aspon ne oficialne), ten duvod se vetsinou jmenoval Informacni kanal a v nekterych obcich se z nej vyvinula docela slusna obecni TV.

 • [6] Obce dost často kabelovky budovaly proto, že tehdy žádný český kanál nevysílal na satelitu a na pořádné pokrytí vesnic v členitém terénu Radiokomunikace srdečně dlabaly. Teda, nedlabaly. Jen si vesnice musela ten převaděč zaplatit.
  A proč by lidi bydleli tam, kde ani televize nejde?
  A jak bylo zmíněno někde v předchozím – tam, kde zrovna kopali nějakou vodu nebo telefon, tam to šoupli do jednoho výkopu – jedno nalevo, druhé napravo…
  Taky se obecní kabelovky kopaly ještě za bývalého režimu (a chvíli po něm), kdy pro přenos českých programů byla jednoduchá pravidla. Teprve tahle úplatná doba nahnala majetek lidí, kterým dělali něco sami pro sebe, do náručí "signálových oděračů".

 • [6] ano, hezký příměr – nevím o tom, že by kterákoliv obec dělala televizní přenosy. Pokud vím, tak všechny buď zakopaly optiku, kterou pak prodaly, nebo jen umožnily kabelovkám přípolož bez doplatku, nebo jen udělaly ten vlastní informační kanál, případně daly kabelovkám prostory, maximálně možná někde výjimečně daly trochu peněz, nikdy ale když už tam nějaké kabelovky byly.

 • z pohledu velkoměšťáka – ve městě je internet fajn, když si můžu na Praze 5 sednout do kavárny a udělat co potřebuju, nebo kdyby byl !!!nějaký pomalý!!! (jen pro krátkodobé připojení) internet dostupný ve vnitřní Praze, mohl bych se na PDA připojit a nalézt to co zrovna potřebuji.

  na vesnicích, menších městech atd. již většina obyvatel majících PC nějaký internet má (třeba ten rychlý, "dotovaný" 🙂 s krausem), pokud ne, může být připojení k internetu fajn lákadlem k tomu, abych si právě tam postavil domek, nebo se tam přestěhoval..

 • Trošku jsem tu rozjímal, tak to ani nečtěte. Ono když už stavět ve městě nějakou síť, tak proč ji nevyužít na 100%. Budu předpokládat výstavbu takové sítě ve městě, kde jiný ISP není, protože stavět další síť na místě kde už nějaka existuje, je dle mého hloupost. Pokud chce obec toto podporovat, tak ať jedná s majitelem stávající sítě (samozdřejme nemyslím ADSL,CDMA,GPRS….). No k podstatě věci, představuju si to takhle:
  Někdo, něco, nějak, za něčí peníze, (neřeším zatím) vybuduje síť. Což je duležité, podle mě. Ale to jak ji využijeme je o hodně podstatnější (jak zaznělo). Brali jste tu využití pro kamerový systém, zdílení dat mezi úřady, telefony a samozdřejmě internet na 100 způsobů. Ale tím to podle mě zdaleka nekončí. Dejme tomu že se připojí školy, úřady atd. Prostě si sednete doma a dostanete se síťovím provozem (ten bude mít určitě jinou kapacitu než internet) Do sdílených dat (ať už to budou vaše osobní složky ve škole v podobě úloh, podkladů, atd) Nechci tu řešit zabezpečení. Ale už jenom to, že si se sousedem budete moci nazdílet své fotky, filmy (z domácí videokamery, warez neřeším, ale i ten by našel využití) Pokecat ci přes videochat, zahrát LAN HRY !!!! To je dneska hafo popůlární, ne ?
  Neberte to z té strany internetové, ale z té že vznikne síť co spojí lidi, úřady, školy, knihovny, kamery. Tohle bude podporovat každou činnost. Spíš bych to přirovnal k chodníkum. Využítí této sítě bude potom rozsáhlé. Může přijít někdo, kdo bude poskytovat internet. Město nebude zavísle na tom kdo přijde, ale samo si vybere. Mi řekněte kdo by nechtěl přijít prodávat služby v takových podmínkách.
  Určitě by to předpokládalo pěkné náklady na vybudování a správu. Ale takhle by to snad mělo smysl, ne ?
  Díky, že jste to přečetli. Možná jsou to kecy na druhou, ale jsme mladej a zbrklej ;-)Trošku jsem tu rozjímal, tak to ani nečtěte. Ono když už stavět ve městě nějakou sít, tak proč ji nevyužít na 100%. Budu předpokládat výstavbu takové sítě ve městě kde jiný ISP není, protože stavět další síť na místě kde už nějaka existuje, je dle mého hloupost. Pokud chce obec toto podporovat tak ať jedna s majitelem stávající sítě (samozdřejme nemyslím ADSL,CDMA,GPRS….). No k podstatě věci, představuju si to takhle:
  Někdo,něco,nějak,za něčí peníze, (neřeším zatím) vybuduje síť. Což je duležité, podle mě. Ale to jak ji využijeme je o hodně podstatnější (jak zaznělo). Brali jste tu využití pro kamerový systém, zdílení dat mezi úřady, telefony a samozdřejmě internet na 100 způsobů. Ale tím to podle mě zdaleka nekončí. Dejme tomu že se připojí školy, uřady atd. Prostě si sednete doma a dostanete se sítovím provozem (ten bude mít určitě jinou kapacitu než internet) Do sdílených dat (ať už to budou vaše osobní složky ve škole v podobě úloh, podkladů, atd) Nechci tu řešit zabezpečení. Ale už jenom to že si se sousedem budete moci nazdílet své fotky, filmy (z domácí videokamery, warez neřeším ale i ten by našel využití) Pokecat ci přes videocheat, Zahrát LAN HRY !!!! To je dneska hafo popůlární ne ?
  Neberte to z té strany internetové, ale z té že vznikne sít co spojí lidi, uřady, školy, knihovny, kamery. Tohle bude podporovat každou činost. Spíš bych to přirovna k chodníkum. Využítí teto sítě bude potom rozsáhlé. Muže přijít někdo kdo bude poskytovat internet. Město nebude zavísle na tom kdo přijde, ale samo si vybere. Mi řekněte kdo by nechtěl přijít prodávat služby v takových podmínkách.
  Určitě by to předpokládalo pěkné naklady na vybudování a správu. Ale takhle by to snad mělo smysl ne ?
  Dik za to že ste to přečetli. Možna jsou to kecy na druhou, ale jsme mladej a zbrklej 😉

 • Prosím aby to někdo smazal, kopíroval sem to tam omylem dvakrát

 • [8]
  Mládenci, Vy žijete "o dvacet let a dvěstě kilometrů" jinde. Budete si myslet, že chci budovat socialismus, ale: Víte Vy, co je to družstvo? A za jakým účelem bývá založeno? Že to je archaismus? Ale ho… Proč by tedy v současné době vzniklo něco, co se jmenuje např. Agrodružstvo vlastníků apod.? Pořád totiž platí to o těch třech prutech toho knížete.
  A dost často malé obce fungují na podobném principu.

  Vy si za prachy koupíte všechno. Na vesnici ty peníze nejsou. A když se tam najde někdo, kdo umí trochu počítat, tak mu musí vždycky vyjít výhodnější koupit od někoho konektivitu a pak ji podělit mezi 100 lidí, než 100 krát zaplatit Telecomu. A aby nemuseli zakládat občanské sdružení, které by uzavřelo smlouvu s dodavatelem konektivity a vedlo účetnictví a já nevím co ještě, tak se domluví a zajistí to prostřednictvím obecního úřadu – protože ten už účetnictví stejně vede, je k uzavírání smluv kompetentní, …
  Ještě jednou Vám to zopakuji! Zapomeňte na to, že každý má finanční příjem a podmínky jako Vy! Obecní internet – ne, budu to nazývat Vesnický internet – je jednou z možností, jak "svépomocí" trochu zlepšit svoji špatnou situaci.

  P.S. A o kabelovkách před dvaceti lety víte starou bačkoru!

  P.P.S. Vy ani neznáte své zastupitelstvo. Na vesnici se znají všichni navzájem. A když už se rozhodnou něco takovýho budovat, tak v 95-ti procentech případů se pro to rozhodli sami, demokraticky, nejede v tom starosta … To si ani neumíte představit, co ?

 • [8]
  Mládenci, Vy žijete "o dvacet let a dvěstě kilometrů" jinde. Budete si myslet, že chci budovat socialismus, ale: Víte Vy, co je to družstvo? A za jakým účelem bývá založeno? Že to je archaismus? Ale ho… Proč by tedy v současné době vzniklo něco, co se jmenuje např. Agrodružstvo vlastníků apod.? Pořád totiž platí to o těch třech prutech toho knížete.
  A dost často malé obce fungují na podobném principu.

  Vy si za prachy koupíte všechno. Na vesnici ty peníze nejsou. A když se tam najde někdo, kdo umí trochu počítat, tak mu musí vždycky vyjít výhodnější koupit od někoho konektivitu a pak ji podělit mezi 100 lidí, než 100 krát zaplatit Telecomu. A aby nemuseli zakládat občanské sdružení, které by uzavřelo smlouvu s dodavatelem konektivity a vedlo účetnictví a já nevím co ještě, tak se domluví a zajistí to prostřednictvím obecního úřadu – protože ten už účetnictví stejně vede, je k uzavírání smluv kompetentní, …
  Ještě jednou Vám to zopakuji! Zapomeňte na to, že každý má finanční příjem a podmínky jako Vy! Obecní internet – ne, budu to nazývat Vesnický internet – je jednou z možností, jak "svépomocí" trochu zlepšit svoji špatnou situaci.

  P.S. A o kabelovkách před dvaceti lety víte starou bačkoru!

  P.P.S. Vy ani neznáte své zastupitelstvo. Na vesnici se znají všichni navzájem. A když už se rozhodnou něco takovýho budovat, tak v 95-ti procentech případů se pro to rozhodli sami, demokraticky, nejede v tom starosta … To si ani neumíte představit, co ?

 • [13] Jo socializmus. Fajn ale kdo říká že pokud si to občané přejou ze svích daní. A město na to má penize a chce něco takového realizovat.Tak to je špatne. Ano dívam se na to z pohledu zákazníka,ne z pohledu poškozeného. Ale dejme tomu že by se na nějaké vesnici, či městě. Něco podobného realizovalo. Zní to slibně, aby měl každy občan k dispozici připojku(kabel, wifi, co ja vim) do městké sítě. Internet by v ní mohl nabýzet kde kdo. Třeba město, třeba nějaký poskytovatel. Třeba zdarma, třeba za pakatel, třeba za rozumný peniz. Opakuju že bych viděl možnost udělat něco podobného pouze tam kde ještě taková možnost není. Přece jenom radši vylepšit stavající, nebo odkoupit. Možná už tak hodně projektu zkrachovalo. Nic o tom nevím. Dívam se na to jako ten občan 😉

 • [13] aby nedošlo k mýlce – já zatím nenapsal, že to nějak odsuzuji, naopak tvrdím, že se domnívám, že to za určitých podmínech při specifických problémech lze realizovat a má to i důležitý význam, musí se to ale realizovat správným způsobem pro řešení dané situace a ten je pokaždý jiný.
  To že je výhodnější koupit něco jednou a rozdělit to mezi sto je samozřejmě naprostá pravda, o tom nikdo nepochybuje ani nediskutje, ale když je to výhodné, pak nevím, proč by to měla realizovat obec a třeba z obecních prostředků. Vždyť od toho je svobodné podnikání a obce by mu měly "jen" zajistit maximální usnadnění. Požadovat aby to dělal obecní úřad je jako chtít po obecním úřadu, aby se staral o místní hospodu nebo prodejnu – vždyť by pak také nemuseli dělat účetnictví! Prostě tohle je nesmysl a ještě to asi rozvedu v článku. A neomezujte obecní internet na vesnický internet, to je jen jeho podmnožina – viz důvody "proč".
  P.S.: tady se někdo bavil o kabelovkách před 20 lety? Já měl za to, že se bavíme stále o tržním řešení založeném na demokratických principech a listině základních práv a svobod. To co se dělo za socialismu je zcela irelevantní, tam bychom řešili zcela jiné "proč" a zcela jinými "jak".
  P.P.S.: umím si to představit. To nic nemění na tom, že v 99% případů na to nemají dostatečnou znalost a řeší to tak, jak jim to nabídne první firma. Věřte, vím o čem mluvím, 8 let to dělám a četl jsem před 3 měsíci 100 takovýchto projektů.

 • mate vsichni nejakou pravdu. jako zastupce firmy co prodava komponenty pro stavbu site si myslim, ze ve mestech to vpodstate neni treba resit tam je dost komercnich siti nebo free siti a byly by to z vetsi casti vyhozeny prachy oknem. Tam staci se domluvit s ISP a za rozumnou pausalni cenu od neho vzit konektivitu a udelat si rozvod dle potreby. ( pokud se s ISP domluvi ).
  Na vesnicich vzdalenych dal od mesta nebo s terenem kde je vic kopcu nez roviny je problem neco budovat a nikdo do toho nechce jit. Resil jsem s jednou pani co chtela internet a bylo ji jedno jestli wi-fi nebo kabel, …. jen at se muze pripojit a fungovat bez casovyho omezeni datovy si myslim by 40 % lidi skouslo pokud pouziva internet jen na komunikaci a prohlizeni stranek. Zapojili by se do toho dalsi obce a i jeden ISp bezdratovy co vlastni MAN sit byl ochoten do toho jit jenze naklady na novy stozar by byli asi relativne vysoky a pronajem od eurotelu a podobnych by je asi levne nevysel tak si myslim ze z toho seslo. Myslim ze neni dneska problem v technologiich nejsou zadarmo, ale nejsou drahe a pokud je nekdo ochoten protahnout sit a pripojit treba ty 3 obce za rozumny peniz a dalsich 100 lidi je ochotnych vyuzivat pripojeni tak si myslim ze je to jedina moznost jak se tam na internte krome telecomu dostat. ( ADSL tam neni mozne prozatim zprovoznit, eurotel ani jiny operator tam signal nema a satelit si myslim by byl zbytecne drahy a neefektivni ).
  Takze pokud by nekdo chtel financovat tyto projekty, tak si myslim, ze by to byl prinos nej pro obec, isp, ale pro vsechny vcetne statu a prodejcu teto techniky.
  Ale halven pro lidi, kteri by si nemuseůli hlidat cas a nebo radsi internet ani nemit, coz ja si dnes neumim ani predstavit byt bez netu.
  Urcite semnou spousta lidi souhlasit nebude, ale myslim si ze cesta vede tudy a jak bylo vyse uvedeno je zbytecne delat dalsi konkurenci tam kde trh funguje sam a ceny jsou uz trochu na rozumne vysi.
  PS : Mluvil jsem se spoustou majitelu firem a predstavitelu free siti a myslim si ze pokud ma fre sit 400 clenu a mesicni poplatek 500,- za pulmega tak neni rozumne investovat do dalsich siti. A nektere fre site uz tahaji optiku jako pater a klienty pripojuji jen bezdratem. Takze na mesta zapomente a venujet svuj zrak spise k tem co to opravdu potrebuji a jediny mozny vychodisko je pro ne telekom s pausalem po minutach.