Mohu také chvíli hysterčit na téma email Seznamu versus Centra?

Je to až s podivem, jaké vášně dokáže rozpoutat na českém e-rybníce nová emailová služba Seznamu a Centra. Pročítám si článečky vynášející do nebe centrácký email a někdy se mi až ježí chlupy, jak jednoznačně a bezhlavě ho autoři vyvyšují, aniž by připustili, že někdo může mít zcela jiné potřeby.

Jsem uživatelem emailu jak u Centra, tak u Seznamu – mám zde emailové schránky pro vedlejší komunikaci (říkám jim odpaďáky) u kterých nechci, aby se mi motaly do mé hlavní pošty na Gmailu. Takže snad mohu mluvit ze zkušenosti běžného uživatele.

Email Centra je zajímavě řešený. První dny jsem se do něj nemohl dostat, když přehodili Gigacentrum. Za pár dní se ukázalo, že s Operou v Nokia 9500 to holt chodit nebude. Smůla. Obstarožní notes, který jsem používal, se mohl z té hromady skriptek uswapovat. Asi jsem nebyl sám, kdo na tu skvělou aplikaci bručel, protože se objevila Lite verze, ve které většina funkcí zmizela, ale vystačí si s normálním HTML a funguje i na PDA.

Seznam emailu nemá kupu skriptů, zato fungoval od prvního výstřelu jak na PDA, tak na obstarožním notesu ba dokonce z ostře zafirewallovaného domácího počítače a samozřejmě i z mého normálního notesu. Výměnou za to jsem oželel, že neumí drag and drop a štítky. Štítky ostatně neumí ani Centrum, pokud použijete Lite verzi.

Na emailu Seznamu je příkladně vidět, že někdo přemýšlel více nad ergonomií pro uživatele, než nad PR. U Centra mám opačný dojem. Načinčaná rozmařilá aplikace. Náhodně po ploše rozesetá tlačítka. Hutné tabulky i v Lite verzi – zkuste je natáhnout z běžného PDA. Co byste mysleli, že udělá tlačítko Číst poštu na hlavní stránce pošty? Ano, totéž, co vstup do složky Příchozí pošta.

U Seznamu je to všechno takové kompaktnější a přímočařejší, nenutí to k přemýšlení nad tím, co chtěl básník říci. Zalogujete se a spadnete rovnou do složky přijaté pošty. Žádná reklama, žádné mezikroky jako u Centra. Kontrola pravopisu a možnost ohákovat text – funkce, které mám rád.

Mohli byste teď nabýt dojmu, že vám budu tlačit Seznam jako jediné a nejlepší řešení. Jenže život není černobílý, život je o barvě a o výběru. Seznam vsadil na to, že uživatelé freemailu budou chtít jednoduché řešení, které bude fungovat. Centrum vsadilo na něco, co já bych nazval orientální zdobností – a na ni láká blogery, kteří email na Centru použijí jednou na test a pak na něj zapomenou.

Poslední podivností pro mne je neustálé porovnávání vzhledu. Email Seznamu je prý kopie Gmailu. Pokud se podíváte na Lite verzi Centra, zjistíte, že se také od Gmailu nijak neliší – menu vlevo, vpravo zprávy, nahoře jejich hlavička. Není to velké překvapení, že email vypadá jako email, ani Gmail ani Centrum a Seznam nepřišly s nějak novým vzhledem, tohle je tu už od časů Hotmailu a na velkou revoluci to zatím oprávněně nevypadá.

Jenže pokud jde o funkce, jsou tu podstatné rozdíly. Centrum jednoduše a (s)prostě obšlehlo to, s čím přišel Gmail. Do posledního puntíku. A ponechalo to, co mělo už dříve (a přidalo drag and drop). Seznam alespoň přišel s vlastními myšlenkami. Neokopíroval zoufale štítkování, zato přidal java klienta pro přístup k poště z mobilních klientů, takže pokud chcete číst poštu mobilně a nemáte v telefonu POP3 klienta vestavěného, nemáte mnoho lepších šancí zdarma. Kromě toho jsem si oblíbil české korektury textu a kupodivu i fotku uloženou u emailu.

Co dodat. Seznam asi neudělal tolik steak-party pro blogery, jako Centrum, takže nenaočkoval tolik horkých hlav.

PS: A komu vadí design Seznam Emailu, má nyní šanci si připravit vlastní skin a vyhrát 100 000 Kč (píše ILblog). S těmi design soutěžemi se nějak roztrhl pytel, už Lupa hledá designera soutěží. že bych udělal soutěž pro marigoldí design a nabídl marigoldí památeční košili nebo něco podobně hodnotného? 🙂

PPS: A nacopak vlastně Seznam koupil Email.cz?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

32 komentářů

 • nj moc poviku pro malo. Pres POP3 vypadaj vsichni stejne.

 • No, tento článek je zase jednostranný na druhou stranu tj. pro Seznam: Když něco obšlehnul Seznam, tak je to pochopitelné přebírání trendů, když něco obšlehlo Centrum, tak je to sprosté. Když něco přidalo Centrum, tak je to zbytečnost, když Seznam tak je to originalita nad originality. Seznam podle tebe nemá reklamu, ale že jí cpe do mailů, to už také nepíšeš. Ještě taky začni tvrdit, že Seznam měl několik desítek návrhů a čistě náhodou vybral ten téměř shodný s Gmailem a nebo, že i bez skriptování má Seznam velice interaktivní funkce a už nepoznám rozdíl mezi Marigoldem a ILBlogem 😉

 • uz podporuje centrum POP3 pres SSL ?? LOL
  ANI NAHODOU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  seznam uz daaaaaaavnoooooooooooooooooo

 • [2] Z článku o zakládání mobil.cz je patrné, že Ivo Lukačovič je starý kámoš, takže seznam.cz musí být lepší, to je marné. :o)

 • Me seznem s tim novym rozhranim pekne stve a prepnout to do stareho pry nejde. jak treba cist zpravy v nekolika oknech, mit otevreno nekolik zprav, kdyz se nedaji do oken otevrit? kliknu na zpravu pravym mysoidem, driv tam bylo otevrit v novem okne, dneska tak leda houby. pouzivam firefox a operu, v nouzi msie, nejde to ale nikde. nevim jak je na tom centrum, nepouzivam ho, ale seznam me s tim pekne vytocil.

 • [3] Seznam a SSL přes POP3? Ha, ha? Kde?

 • [2] Já bych se na Seznam nezlobil. Každému podle svého. Sere mě jen jediná věc a to domýšlivost Lukčoviče a to jak bez ostychu manipuluje. Srovnejte si co psal před půl rokem a teď.

  Mimochodem neuváděl vás mězi těmi osobnostmi co tu jeho dokonalou kopii GMAILu měli testovat, inspirovat nebo co já vím co? Mám pocit, že tam jméno Patrik Zandl bylo….

 • [3] Jak jste na toto proboha přišel? 😉

 • pop3 pres ssl idiote !

 • [8] no ty ses pekne v haji hochu 🙂 pokud ani nevis ze seznam
  podporuje pop3 pres ssl lol

  Peer certificate issuer: /C=ZA/ST=Western Cape/L=Cape Town/O=Thawte Consulting cc/OU=Certification Services Division/CN=Thawte Server CA/emailAddress=server-certs@thawte.com
  [18/Jul/2005 00:00:57][3708] {conn} Peer certificate subject: /C=CZ/ST=Prague/L=Prague/O=Seznam.cz, a.s./CN=pop3.seznam.cz/emailAddress=technika@firma.seznam.cz
  [18/Jul/2005 00:00:57][3708] {conn} Established secure client connection using TLSv1/SSLv3 with cipher DES-CBC3-SHA
  [18/Jul/2005 00:00:57][3708] {pop3c} Opening mailbox, authentication: APOP

 • [8] beru vse zpet a omlouvam se
  ted sem to zkousel a centrum podporuje pop3 pres ssl

 • Číst tento článek je jednoduše ztráta času! Takové subjektivní hodnocení má pro čtenáře zhruba nulovou hodnotu.

 • [12] to je hodně naivní žít v představě, že existují nějaké objektivní hodnocení. Naopak, série různých subjektivních článků je pro tvorbu vlastního názoru nejcenější.

  Holt možná se ti jen nechce přemýšlet a rád dostáváš naservírované hotové názory.

 • [13] Kdybych byl opravdu takový lenoch a nechával si hotové názory namasírovat do hlavy, vůbec bych se k tomu nevyjadřoval, ale jinak s Vámi souhlasím.

  K přesvědčení, které jsem již zmínil mě dovedl fakt, že je článek plný kladů Seznamu a záporů Centra, ale jak jste již zmínil udělám si svůj názor v tichosti sám a zdržím se rozhořčených komentářů. 😉

 • [8] ano je jednostranne na seznam. jednostranně pro centrum tu už řada článků byla, nerad bych házel hrách na zed.

 • tento článek mě přivedl na zcela out-of-topic myšlenku: google indexuje 6000x hysterku a jen 600x hysterika. Čím to asi tak bude, milé dámy? 🙂

 • Muj problem je se seznamem, zablokuji ti SMTP server /blacklist/, s tim ze odtamtud chodi mnoho emailu, a kdyz jim volas a pises ze ta IP je smtp server pro cca 5000 lidi, takze odtamtud chodi hodne mailu, tak se ani neraci namahat ti odpovedet. U Centra rekli OK, berem na vedomi, a neni problem.

 • [2] to nemeni nic na fakte, ze Centrum by s novym e-mailom tiez bez Gmailu neprislo. Obsleh ako obsleh – jeden skopiruje rozlozenie iny sa bez "leadra" trhu ani nepohne 😉
  Odhliadnuc od toho, ze centrum e-mail je naozaj ako pani ovesana 20 kilami bizuterie. Mam tam uz schranku a musim uznat: uvodna stranka? zbytocna mne je. Viac tlacitok ako je nutne? Zbytocne su dve mne. 😉 Podobny seznam email s google mi zivot zneprijemnuje menej ;-)))
  Trosku menej horku hlavu a pragmaticky usudime, ze aplikacie maju byt premyslene a nie iba "urobme co najviac funkcii a potom rychlo rychlo z toho spravme rozhranie" 😉

 • [14] po klady Centra zbehni do inej trafiky, je to problem? 😉

  Pokial ide o email seznamu, je intuitivnejsi, pochopitelnejsi.

  Ale kde preboha beriete, ze ide o chvalu celeho seznamu vratane celej Lukacovicovej osobnosti? Preco si myslite, ze svet je ciernobiely?

 • Plný souhlas. Centrum ze sebe stále dělá něco co není a zajímalo by mě, kdo tam dělá marketingového manažera. Ten by dle mého měl dostat hodinovou výpověď. Nic neříkající reklamní kampaň za miliony (kdo z laiků ví, že Bobika není reklama na čínskou restauraci, ale na vyhledávač??), zbytečně nadnesený e-mail a snaha uměle zvyšovat návštěvnost přes zrcadlové vyhledávače…

 • Ano, článek je mírně provokativní a některým Macichům a jiným zarytým příznivcům centra a odpůrcům seznamu může působit jisté potíže.

  Krásné je na tom však to, že Patrick má pravdu. Řešit nějaké kopírování gmailu nemá smysl, webmaily prostě musí vypadat všechny zhruba stejně a jestli tu někdo něco přidal a támhle něco ubral, to není podstatné.

  Jde o funkci a dostupnost aplikace, která je u centra prostě špatná, pokud člověk použije nějaký "nestandardní" hardware a/nebo software.

  Než mi začnete nadávat, maily na seznamu a centru mám taky jako odpadní, jinak používám svůj placený mail u providera, a to výhradně přes pop3, občas gmail, takže nejsem zastáncem ani odpůrcem žádného českého freemailu, je mi to totiž úplně jedno. A jakožto nezávislý pozorovatel vidím, že centrum je pro běžnou práci z různých platforem, pomalejších připojení atd. horší.

  A o to nám u mailu jde především – aplikace musí být rychlá a funkční. Ptákoviny jako drag & drop stejně skoro nikdo nepoužívá, lidé si chtějí prostě vyřídit poštu. A čím víc javascriptu jim při tom postavíte do cesty, tím hůř. Je rozdíl, jestli děláte mail a myslíte na zástupy BFU, kteří si prostě chtějí mailovat, nebo na devět technologických rádobyguru, které získáte na svou stranu zasláním pozvánky do neveřejného testování a kteří budou poté, co je ohromíte úžasnými fičurkami k ničemu, zabedněně šířit vaše jméno do roztrhání těla.

 • Na zacatek nekolik (snad) objektivnich veci:

  1) Hystercis trochu s krizkem po funuse, souboj mailu uz nikoho moc nezajima :-)))

  2) Povazoval bych minimalne za slusnost uvest, ze jsi na jednom z mailu zainteresovan (alespon podle slov Iva – nevim jestli "spoluprace" mela formu jedne kamaradske rady nebo nejake placene konzultantske prace…)

  Ted trochu uz subjektivnich (pro poradek pripominam, ze jsem zainteresovan zase na Centru):

  3) Prijde mi trochu nefer placat dohromady nevyhody plne verze (a nebezi vsude) a nevyhody Lite verze (nejsou tam stitky).

  4) Ohledne kopirovani – to uz tady vytykali jini… Centrum prevzalo par veci z GMailu, ale rozvinulo je dal a dodalo k nim vlastni (napriklad opravdu dodelany message threading, cesky fulltext, drag & drop, velke prilohy, …).

  5) Ad PR – no nevim, ale strategie Centra je zalozena na praci (predelat cely mailovy system). Samozrejme nekomu se vysledek nemusi libit, ale to snad na tom moc nemeni. Seznam jen zvysil kapacitu schranky a udelal redesign. A pridal asi 3 nebo 4 featurky, vetsinou nikoli zasadni. Zato tiskovych zprav vydal stejne 🙂

  6) Opera – co jsem slysel, tak prave Seznam mel zpocatku v Opere nejake problemy, ale do "ostreho" spusteni je opravili.

  7) Pokud jde o jednoduchost – nemohu si pomoct, ale strasne mne to pripomina Microsofti filozofii "vime lepe nez vy, co chcete". Proste pokud vam vyhovuje produkt tak jak byl postaveny, tak budete nadseni a prijde vam to jednoduche a strasne ergonomicke, protoze vas nebudou otravovat ostatni moznosti. Na druhou stranu treba mne proste GMail nevyhovuje a jelikoz ma jen jednu filozofii ovladani, tak je pro mne nepouzitelny.

 • [22] podle množství reakcí to zajímá hodně lidí 🙂

  Seznam v opeře funguje, alespoň v té, co je na Nokia 9500 a ve které nechodí centrum.

  Na zádném emailu zainteresován nejsem. Testoval jsem sice Seznam dříve, než ostatní, ale to i Gmail, jen Centrum jsem upgradoval až po oficiálním spuštění. Takže rozhodně méně, než ty 😉

 • [4] ale no tak. Znám se na internetu s ledaským, počínaje hromadou běžných uživatelů, přes majitele malých serverů po majitele velkých serverů až po poslance a ministry. Včetně řady lidí ze Seznamu, Atlasu a Centra. Z toho těžko lze něco vyvodit, tak už to prostě chodí.

 • [23] No, je "hodne" a hodne… IMHO BFU – pokud je to kdy nejak moc zajimalo – to uz moc nezajima.

  Ja jen, ze se Ivo chlubi, jak je jejich mail postaven na zaklade "podnetu znamych internetovych osobnosti, napriklad P. Zandla" 😉

 • [5] no, přihrádku "doručené" si v novém okně otevřít můžeš a pak si samozřejmě můžeš otevřít víc mailů naráz; uznávám, že je to poněkud nepohodlné; jinak do toho zjednodušeného rozhraní, kde to jde, se můžeš přepnout tak, že vypneš javascript pro stránky pod email.seznam.cz (pokud to tvůj prohlížeč umí), nebo přepíšeš v URL framesetScreen na foolderScreen a přidáš tomu parametr js=0 (např. http://email.seznam.cz/folderScreen?sessionId=MAGICKESID&js=0…)

 • [25] nechtělo by se centrum konečně inspirovat třeba mým podnětem a vyhodit tu úvodní stránku :-)?
  A ne že to nejde, já si ještě pamatuju, když tam nebyla 🙂

 • [10] Sorry, trochu se mi pomotal POP3 a webmail 😉

 • [27] No, to je spis vec produktu 🙂

  [28] Nojo, ale POP3 pres SSL ma i Centrum (viz komentar tri – mozna by si dqwd misto lol mel zjistit stav veci, aby nekecal bludy 😉

  BTW, zajimavy je take rozdil v backendu… Tam IMHO Centrum uteklo ostatnim ceskym freemailum minimalne o generaci.

 • [29] tak z toho bude zit dlhsie ale beh na dlhe trate, ked sa moze konkurencia bez krvavych strat "zahamovat" a obratit na inu vieru ma tiez cosi do seba – urobit len tolko, kolko naozaj staci 😉 to je take to kredo popularnejsich veci. No a potom su tu manufaktury, v ktorych vam vysustruzia cokolvek 😉 za akukolvek vysoku cenu 😉

 • [29] BTW, zajimavy je take rozdil v backendu… Tam IMHO Centrum uteklo ostatnim ceskym freemailum minimalne o generaci.

  to je ale dost subjektivní názor, nemyslíš? Nebo jsi viděl důvěryhodně pod kapotu ostatních freemailů? to, že centru na jejich email leze málo lidí a díky tomu jim to málo padá, není zrovna veliký argument při porovnání návštěvností…

 • [29] Opravdu povazujes backend Centrackeho mailu postaveneho na SATA discich a prakticky SW raidech za predstih? No. ja to povazuji za uzasny uprk o 2 generace zpet.

  Zkus si najit v google kouzelne zkratky SAN, NAS, SCSI apod :-).

  Co se SW backendu tyka, varis tradicne z vody. Ja znam backend Seznamu i Atlasu a silne pochybuji, ze by SW bylo Centrum vyrazne vepredu.
  Ale jako pokus dobry !!!