Lahůdková mezifiremní korespondence

Vím, neblogoval jsem delší dobu. Nebylo nějak chuti a dalších ingrediencí. A teď, když jsem přemýšlel, čím znovu vstoupit na web, jehož prkna znamenají blog, jsem dostal lahůdkový email z vnitrofiremní korespondence jisté české internetové firmy, kde obchodní ředitel píše technickému ředitelovi, svému kolegovi. Samozřejmě hypotetické firmy, hypotetičtí lidé, protože jde nepochybně o email smyšlený …

A myslím, že stojí za přečtení, lepší bych nenapsal v době nejvyšší formy a vysmátosti. A když už tomu emailu neuvěříte, alespoň se, věřím, pobavíte. Autorovi gratuluji, názory na autorství si asi nechme od cesty…

Subject: [Vsichni ve firmě] Čas se završil

Petře,

Jeden z nás dvou se nutně musel zbláznit. Předpokládám, že si to myslíš ty o mně což je v pořádku a třeba máš i pravdu, to asi bude muset posoudit kolektiv. Já si samozřejmě naopak myslím, že schizofrenie, vyplývající z tvé snahy a ochoty sedět v této organizaci na dvou židlích dosáhla stavu, kdy nejsi schopen rozeznat rub a líc pytlíku na bonbóny, a to ani s návodem na použití.

Pokud se tento mail a kritika v něm dotkne někoho dalšího tak se je patrně čeho dotýkat, předpokládám že ti co dělají svoji práci jak se sluší a patří si ho přečtou a nepoškodí jejich křehké ego.

Konkrétně se mi jedná o dvě kauzy, které spolu – jako všechno na světě – souvisejí.

Včera jsem dostal tvoji zprávu týkající se – jak sám píšeš – „taškařice“ s názvem activity list (pro ty co nevědí jde o to, že bych měl denně vyplňovat záznamy o tom, jak jsem vyplnil pracovní dobu a to – pravděpodobně týdně – odevzdávat ke kontrole).

Natolik tě už znám, že jsem to nepovažoval na rozdíl od kolegy Vašíčka za aprílový žert, ale chabý pokus ujmout se řízení obchodu a programu, takže svoji odpověď jsem formuloval velice otevřeně a upřímně. Vzhledem k tomu, že tento mail budou číst i dámy, nechávám na tobě zda je s obsahem odpovědi seznámíš.

Na tomto místě mi dovol poprvé vyjádřit pochybnosti o tvé způsobilosti řídit sám sebe. Pokud je to, jak píšeš, skutečně nápad nejvyššího šéfa, který na něm trvá – bylo by zajímavé vědět, zda jsi skutečně věřil, že lidé s minulostí a zkušenostmi Radka, Petra a mne, se nechají řídit způsobem, který se používá maximálně tak na juniorních pozicích? Za mne k tomu podotýkám, že vizionáři ( a to nejvyšší šéf je ) mívají někdy slabší chvilky a tak se vyplatí používat tu kouli co máme mezi ušima, což jsi zřejmě neučinil a ve snaze vyhovět si se z mého pohledu společensky zařadil mezi luštěniny. Pokud by se snad nakonec ukázalo, že to je nápad tvůj tak snad ani nestojíš za maminčiny slzy. Skromně ještě podotýkám, že aktivity list, či jinak nazvaný výkaz práce používají manažeři schopní sebereflexe na úrovni primátů ke kontrole jasně definované práce jakou mají třeba holky v telemarketingu nebo koneckonců vývojáři, čímž se dostáváme k druhému bodu tohoto mailu a to je stav toho co se v této organizaci nazývá velice nadneseně IT.

Když jsem chtěl na poradě řešit rozpočet IT rozpočet tak se ti to nelíbilo a pro tu chvíli jsem byl ochoten tu diskusi o pár hodin posunout. Ten problém je ovšem naprosto klíčový a pokud si myslíš, že se nechám odbýt tím, že mi do toho jako obchodnímu nic není, tak budeš patrně smutný jako Íáček. Z podstaty toho co jsem kdy v životě dělal jsem zvyklý chovat se i k této firmě jako by mi patřila a když vidím jakým tempem pouští IT tomuhle projektu žilou tak půjdu po řešení jak pes po žebrákovi. Za půl roku co tu jsem, se ta část, co řídíš nepohnula ani o píď a lidi co jsou zadarmo drazí se tu stále motají jako hovno pod splavem a jeden průšvih se střídá za druhým.

Nejsem schopen posuzovat tu část IT, která se zabývá čistě HW a provozem infrastruktury, protože tomu nerozumím a klidně se k tomu přihlásím. Ovšem součást černé díry v prvním patře, kde opakovaně v 9,40 sedí dva (2) lidé je i to, co se jmenuje vývoj a tady by byla na místě otázka: „Co hulíte kluci, že vidíte svět v tak růžových barvách, že vydáváte výstupy své činnosti za dokončenou práci?“ To co jste předvedli v rámci projektu slaviatv je koncert! Přitom jde o přiblblý web, který nakoupím u první internet agentury za 30.000 a to mi ještě odsypou na pivo. A tohle jde Petře za tebou. (tečka)

Kdybys nežil ve světě „cizích“ peněz tak bys věděl, že náklady na vývoj v internetové agentuře činí 6 mio při dispozici 24.000 hodin vývoje a znamená to zrealizovat 106 projektů pro 48 klientů za 26.000.000 Kč. Má hodnota práce ve firmě za uplynulý půlrok komerční hodnotu 26.000.000? Byl bys ochoten platit to ze svého?

Nejsem ochoten podílet se na tunelování tohohle projektu přes IT, byť by to nebylo úmyslem, ale nedbalostí, nekompetentností a neprofesionalitou některých zaměstnanců a současně sem nosit peníze aby se škodná v revíru nakrmila. Pokud máš pocit, že obchod tolik peněz nepřinesl aby mohl do všeho kecat bych utnul žádostí, aby si poslal informaci kolik má firma ke konci března ve fakturách a objednávkách a to pls. včetně hudebního webu na dva roky!

Míra mé trpělivosti s lidmi, kteří by se měli živit jakkoli, ale ne vývojem a IT se završila. Pokud k tomu budeš něco mít jsem k zastižení zítra v 10 hodin v Hodkovičkách, kde ti mohu ukázat jak se dá amatérským golfem trávit pracovní čas bez drbání se s amatéry.

Michal

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • Mozna by stalo za to tu konverzaci nejak odlisit aby nezucastneny ctenar pochopil, ktera pasaz je od IT a ktera od managera… ja precet jeden dopis psany schizofrenikem.

 • Silencer: To je psané jen jedním člověkem. Reakce na to nebyla už asi nijak zajímavá 🙂

 • Reakce neproběhla žádná… tedy kromě toho že se hledá nový obchodní řiditel 😉

 • Docela bych se bavil, kdyby se toto nedělo ve firmě, kde jsem zaměstnaný.

 • citovany projekt v textu slaviatv == slavia-tv.stream.cz ?

 • stoural: bingo!

 • to preci vi kazdy, ze obchodnici nejsou schopni prodat skvele produkty naprogramovane IT a jen se porad vymlouvaji, ze to nefunguje a je to drahe.

 • Tak jo, zasmal sem se i v praci 🙂

 • Zas tak vtipné to není. Pisatel sice předvedl zajímavý „dump“ svých myšlenek, ale pro srozumitelné sdělení je potřeba cosi víc. I když, obchodníci na tom se slohem nebývají nejlépe, to uznávám. Třetí odstavec od konce je nepochopitelný úplně (6 mio, 24 mio, nechápu), předposlední odstavec je mimo a poslední odstavec o golfu je také divný.

 • Hodně se bavím a musím přiznat, že na rozdíl od předchozího přispěvovatele, mu i celkem dobře rozumím. To, že je u nás produktivita práce ve srovnání se zeměmi Evropské unie je obecně známé a také mám tu čest pracovat s tzv. ajtíky. Během své profesní kariéry jsem narazil jen na jedinou firmu, kde ajtý oddělení fungovalo skvěle, v ostatních firmách to byla zoufalost. Pokud je pravda, že je autor článku, jakožto obchodní ředitel na základě této korespondence odejit, tak nezbývá než popřát této firmě klidný a spokojený proces vlastní kompostace. Přikládám i další aktuální vnitrofiremní korespondenci, na jehož základě byla autorka též odejita, to už je u nás takový zvyk strkat hlavu do písku, nebo někam jinam…

 • hi partner,

  the late time of my e-mail suggests nothing but the fact that i cannot sleep for i am heavily concerned about the fate of the comp. and the way things go there. if you are not blind, you must see that almost no one (inside and outside the company) respects you. you ask why.

  so, let me help you out. on monday meeting 16 feb 09:

  1. please make ABSOLUTELY CLEAR who in your team is responsible for what, and legalize it
  2. please be ABSOLUTELY PRECISE about IS deadlines FROM THIS DAY. now this is crucial. i myself am going to watch you very closely on this. also, please explain who actually decides about these deadlines, and i want your explanation about the recent ones
  3. immediately stop mobbing people and behaving like a white trash cunt. we are all fed up by that
  4. please make sure if you ABSOLUTELY have to be at every shoot, the comp. often needs you elsewhere

  plainly speaking, if this does not make you behave, i am forwarding this e-mail to the publisher and i am also going to sue you for mobbing, and successfully, trust me.

  i am going to BE your partner and we can be a great team – your choice.

  thanks, xxx.

 • Zdá se, že se ve Streamu od doby co jsem odešel (bez tří měsíců 2 roky) zas tak moc nezměnilo… Jestli je to k smíchu nebo k pláči, no spíš k pláči. Hlavně pokud se do nějakého podobného „projektu“ člověk zapojí (myslím teď vnitrofiremních politických hrátek), jsou to dobré psychokoláčky a to zdravým člověka nezanechává :-(.

 • U nas v IT vykazujeme denne, vykazujeme i tydne, mame denni meetingy, mame tydenni tymove meetingy, mame take tech meetingy a mame krome toho jeste spoustu jinych meetingu nahodne rozprostrenych pres cely tyden. Projekt na nemz se dlouhodobe podili ~50 lidi ze ctyr zemi sveta se pohybuje v takovych sferach byrokracie ze vyvojar jako ja nevyviji, ale diskutuje, mailuje, dozaduje se povoleni a nadava na ostatni, ze neodpovidaji na maily dostatecne rychle. Clovek by cekal, ze vsudypritomna recese takove neefektivite udela pritrz…zrejme ne v nasi firme. I kdyz je dump myslenek ponekud nesourody, naprosto chapu frustraci pisatele i kdyz jsem na daleko nizsi urovni vedeni a presne na opacne strane barikady.

 • Vitaj nazad, Marigold, uz som sa obaval toho najhorsieho, ze tak dlho si bol v tichosti.
  V januari som taktiez ukoncil jedno obdobie existencie ako IT. Najskor bol odideny (vyhodeny) moj sef – predseda predstavenstva – nositel technologikeho nadsenia a pokroku. Ja som realizoval jeho sny a vdychoval som im zivot. Ale iny clovicek sa rozhodol, ze firmu povedie lepsie. Netrvalo dlho a potapajucu lod som rychlo opustil. Je jedno, z akej strany barikady je autor prveho prispevku, problem je ten isty. Neschopni ludia su schopni doje..bat vsetko. A pritom chodia po firme a tvaria sa, aki su len vynimocni. Nemaju ani taku sebereflexiu, aby aspon po case zistili, ake velke bolo to hovno, do ktoreho vstupili.
  miro novak

 • Ze by to byl ten hudebni web? http://www.o2.music.stream.cz/

 • Konecne nekdo napsal pravdu. Stream nebude nikdy plne fungovat, dokud si bude kazdy delat co chce a vsichni spolecne budou cekat na spasu v podobe obchodniku, kteri, kdyz vydelaji nejake ty miliony, tak je Stream stejne spolkne jako cerna dira…dokud se neudela poradek „uvnitr“, nikdy to nebude fungovat jako celek….mozna by se nad tim uz mel nekdo konecne zamyslet….

 • Mare, ale tak to prece je v kazdem skvelem kchuul videoprojektu. Podivej se na Yt – kazdy den propali 1.5 M USD … V tom jsou zamestnanci doktora a Ivose skutecni zabari.

 • Bohužel, člověk si vždycky myslí, že jenom firma, ve které pracuje on sám, se pohybuje v určité dimenzi X, ale nakonec je to všude podobný a problémy, co se řeší… a hlavně způsob, jakým se řeší, jsou naprosto podobné.

 • Výborné, opět tleskám Patrikovi!
  Z jednoho mailu se člověk poučí mnohem víc než z aranžovaných rozhovorů z manažery kteří popisují své mlhavé „strategie“ a lakují na růžovo.
  Marigold a Lupa jsou jediné weby které má na českém Internetu smysl číst. Tedy ještě Hulána, ale to je humoristický web pro zasmání.

 • tak marigold opet nezklamal (prijemne). Jeho clanky se oplati cist.

 • co prosím je to MIO?

  jinak používat obchodní ředitele na vyplňování výkazů, být smutný jako Iáček, odsypat na pivo… dost jsem se pobavil 🙂

 • Divné je, že si to obchodní ředitel neumí zařídit u svých podřízených. To musela být pěkná lemra

 • To me tez dost prekvapilo, asi nemel obchodni reditel dostatocnou autoritu…

 • Ten obchodni reditel byl asi poradna mesuge. Dobre, ze se ho Stream zbavil!!

 • Autorem textu je Michal Svatý, ano je to stejný člověk, kterého podezřívá Pirátská strana z korupce na Ministerstva práce a sociálních věcí.

  http://piratskenoviny.cz/?c_id=33475

  Co jsem slyšel, důvody jeho odchodu ze Streamu byly podobné. Namísto rozvoje prodeje začal rozvíjet korupci a pletichy, jak daleko se mu to povedlo se neví, ale jeho odchod byl velmi rychlý.