I eknihy budou potřebovat mezičlánky

Koncernová pětiletka je v prodeji a hned jsem dostal celou řádku připomínek k technickému provedení prodeje. Zjevně je to důležité téma, tak se u něj na chvíli zastavím a můžeme „brainstormovat“.

Především, je to experiment. Nejde o to, ukázat, že “Zandlova kniha se prodá”. Jde o to, ukázat a zjistit, že se prodá kniha elektronická. Že/zda trh s elektronickými knihami může fungovat. Je možné, že kdybych si udělal vlastní shop po svém, prodal bych ve výsledku více, než přes obecný eshop s eknihama. Ale to je přesně o to, o co nejde. Jde o to, zjistit, zda může trh vzniknout a jak. Udělat postup, který bude replikovatelný, který není založený na tom, že konkrétně já mám přístup k technologiím a zdrojům, jaké něčeho dosáhnou – ale na tom, že existují přístupné a kontrahovatelné i pro „běžného autora“ takové zdroje a technologie. že to lze popsat a znovu udělat v případě F. Vomáčky i M. Viewegha.

Při výběru distribuce jsem se tedy díval na existující obecná řešení. Ano, vím, máme v několika firmách shop, který se dá rychle ohnout na to, že si tam Pětiletku stáhnete a zaplatíte kartou. Měl bych to za půl hodiny, akorát by bylo divný, že třeba mezi akučlánkama se prodává kniha ke stažení, ale co už. Jenže přesně o to nešlo. Šlo o to replikovatelné řešení. A v tomhle ohledu existují jen Palmknihy a Ereading. Na Amazon Kindle českou knihu nenahrajete, zkoušel jsem to mockrát včetně triku, dát prvních deset stran německy, neskočili na to. Do Apple iBookStore je to totéž – českojazyčné knihy neberou. Jediným dalším řešením je SmashWords, u nás neznámý, nepoužívaný, považuji momentálně za vyloučené, aby se stal nějakým formujícím prvkem pro český trh. Nicméně, pokud vás nákup přes Palmknihy tak prudí, můžete si knihu koupit za 4,5$ na SmashWords.

Nu a rozdíl mezi Palmknihy a eReading je v použitém DRM. Palmknihy používají DRM „sociální“ – tedy u každé knihy si poznačí, komu ji prodali a když se začnou někde hromadně vynořovat jimi prodané knihy, vědí, odkud vítr vane. Což obnáší fakt, že musí nějak ověřit, komu knihu prodávají. Což řeší tím, že při registraci vám pošlou poštou registrační kód. Jako starou poštou, ta s tím lidským pošťákem, ne normálně, emailem. Takže na vás mají kontakt. Jakmile tímhle kolečkem (trvá to tak tři dny) projdete, můžete si kupovat knihy bez dalšího pruzení.

eReading používá DRM hardwarové, tedy to Adobácké. Jak příhodně uvedl na pondělním Marketing Monday šéf eReadingu Martin Lipert, používá se to DRM tak příjemně, že jeho vlastní otec, chirurg, nebyl schopen si knihu instalovat. Přitom toto DRM musíte používat s vidinou, že na každém novém zařízení a při každé nové knížce s tím musíte laborovat znovu. To – a osobní nedobré zkušenosti s DRM – mne vedly k tomu, že nechci DRM.

Takže rozhodnutí vybrat si Palmknihy, bylo dáno objektivním požadavkem, nepoužívat běžné DRM.

Otázka je, zda Palmknihy nemohou, pokud se k tomu autor rozhodne, vynechat prudu s označováním knih a tedy nutnost registrovat se přes kod z dopisu. Teoreticky asi mohou, jenomže to prostě v systému není, mně to nepřišlo nijak zásadní, sám jsem se tak bez problémů registroval a doprogramovávat to tam kvůli mně na poslední chvíli nikdo nebude. Vydavatelé prostě nějakou formu zabezpečení vyžadují a kvůli mně to nikdo předělávat nebude.

Chtěl bych funkční mezičlánek

Marek Prokop na tohle říká, že se mám vykašlat na mezičlánek a prodávat knihu sám. A to je právě ten fundamentální rozpor. Soudím, že nějaký mezičlánek bude potřeba stále. Mít schopnost napsat dobrou knihu nijak nesouvisí se schopností ji úhledně vydat a také nikoliv se schopností dostat ji mezi lidi. Když odmyslím výhradu toho, že jiný autor by si těžko byl schopen spatlat eshop s vlastním prodejem, tak vlastně já, jako autor, bytostně chci, aby mezi mnou a čtenářem byl ještě nějaký mezičlánek. Proč?

Právě proto, aby byl někdo, kdo moji knihu odpresentuje a mně k tomu bude potřebovat minimálně. Někdo, kdo bude vědět, jak ji podbídnout uživatelům (ti, kdo četli Viewegha a Kinga si jistě přečtou Zandla atd), kdo obešle recenzenty, prostě kdo se postará o propagaci knížky a její presentaci vůči čtenářům. Tedy americký hollywoodský model produkce filmů: distributor propaguje, producent točí.

Mohl-li bych si to jako autor udělat sám? Inu, teoreticky ano. V praxi na to nemám ani chuť, ani náladu. Abych řekl pravdu, mně osobně ani v praxi nebaví, shánět si onoho vydavatele. Natož čtenáře. Kniha je pro mne mentálně vyřešený problém v momentě, kdy ji dopíšu a kdy se od svých přátel dozvím, jak se mi vydařila. A to, proč ji chci dostat mezi lidi, spočívá v nevyřčeném předpokladu, že mezi lidmi najdu další zajímavé čtenáře. Normální čtenáři jsou mi ukradení, mně zajímají ti zajímaví čtenáři. Ti, kteří v knize najdou něco, co jsem jim v ní chtěl ukázat, nebo který něco přinese. Struny, které smyčec rozezní libozvučným tónem. Ti ostatní… hm… to jsou ti ostatní, kteří si přečetli a tím to zvadlo. Snad je rozezní jiná kniha a když ne… co nadělám.

Otázku, kterou řeším, je: kdo roli takového mezičlánku převezme. Kdysi to býval tandem knihkupec a vydavatel. Vydavatel vydal knihu, nabídl ji knihkupcům, ti ji nabízeli čtenářům. Dnes? Zkušenost je špatná. Kniha putuje do regálu a tam se děj vůle boží a kdo najde, najde. Větší práce s titulem neexistuje. Jak by mohla, vydavatel už chrlí další knihu, knihkupec na ni chystá místo, co se neprodá za půl roku, musí zmizet. Že přijde krize na knihy? Ať přijde. Alespoň se tenhle blázinec, tenhle divný kolotoč, zpomalí. Krize přijde hlavně na řemeslné pisálky, kteří produkují série na objednávku.

No a jsme u závěru. Otázka je, co bude takovým mezičlánkem mezi autorem a čtenářem u elektronické knihy. Osobně si myslím, že eshop, místo, kde se o knize asi dozvíte, které vás k ní má nalákat. A jestli by bylo něco zatracená škoda, pak to, aby tohle místo provozoval nějaký Amazon, anonymní firma, kterou nikdy nebudou mít autoři na dosah. Pro kterou budeme jen abstraktní zaokrouhlovací chyba, nikoliv kultura svébytného národa.

Zbavit se mezičlánků je lákavé. Ale pamatuju se, že tuhle chybu v úvahách už jsme/jste jednou udělali. Když začínaly eshopy, každý mluvil o přímé distribuci. O tom, jak se počítače budou prodávat přímo z fabrik přes jejich eshop. A mně pořád vrtalo hlavou, proč by to tak mělo být. Proč by se to schéma mělo měnit. Pokud by mělo, už by se změnilo dávno, internet až tolik nového nepřinesl. A přitom přímý prodej, kdo s ním uspěl? To není jednoduchá disciplína. Eshopy s knihama to budou mít podobné.

Díval jsem se do čísel. Mám je z rána, když se pětiletka prodávala asi den, tak se jí prodalo sedmdesát kousků. To nezní tak libě. Kdybych psal leták, tak bych zdůraznil, že Koncernová pětiletka se prodává lépe, než Larssonova trilogie Milénium, kterou jsem vytěsnil ne žebříku. No zní dobře. Hůř, když to doplníte fakty (Larsson se v papíru prodává rok, kdo chtěl, už si ho dávno koupil atd). Další čísla nemám, ale budu je postupně sbírat. Samozřejmě, kdyby to tak bylo dál, tak za pár dní prodaly stovky kusů a to už by bylo zajímavé. Jenže dál to takhle nebude, prvotní zájem opadne. Kolik bude úspěch? Aby to byl opravdu úspěch, aby se dalo říct, že eknihy jsou reálná konkurence, muselo by se prodat několik stovek kusů. Pět set prodaných za tři měsíce je moje interní hranice, která pro mne znamená, že elektronické knihy jsou tady a teď. Jsou?

Marek Lutonský, když se dozvěděl, kolik se prodalo eknih Larssona, se vyslovil jako pesimista: eknihy jsou zatím minorita, ale hlasitá. Sdílím jeho obavy. Na druhou stranu možná trh potřebuje impuls, ten správný. Nebo ještě lepší načasování. Nebo jen nepovolit v tlaku. Ale tak je to vždycky. Až, když se to stane, budeme moci moudře usoudit, proč se tak stalo.

Nic mě ovšem nevede zatím a stále k jinému závěru, než k tomu, že mezičlánky potřeba budou. Pravda, budou na sobě muset zapracovat. Jenže jsme v Čechách, nejsou tu peníze na to, aby někdo vydrbal perfektní eshop s knihama hned z voleje. Je tu jen vůle lidí, tlačit to, snažit se a učit se. A to není málo. Jen to znamená, že zázraky nenastanou okamžitě.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • Nevím jestli tenhle tweet dorazil tak kam měl, tak pokud by ho bylo možné předat: https://twitter.com/#!/MartinHujer/status/50907649595809794
  „@palmknihy Napadá mě, co kdyby jste zavedli možnost přihlášování přes MojeID od @CZ_NIC? Tam už je poštovní adresa ověřená… #mojeid #idea“

  Jinak, třetinu už mám dočtenou a čekám na kód…

 • ist napriamo je vzdy moznost pre zacinajucich autorov ale predpokladam, ze sa opat skopiruje klasicky model: 1)autor 2)producent (vydavatel alebo agent) zodpovedny aj za marketing a servis okolo spustenia 3)distributor (eshop).

  Je mozne lubovolny stupen vynechat ak si napr. autor trufne na agenta, ale v globale to vacsina nebude vediet a ani chciet robit.

  este jedna OT poznamka k tomuto:
  „Když začínaly eshopy, každý mluvil o přímé distribuci. O tom, jak se počítače budou prodávat přímo z fabrik přes jejich eshop.“
  Dell s tymto modelom vyrastol na celkom velku firmu 😉

 • Elektronické knihy maji jednu obrovskou vyhodu, o ktere se moc nepíše. A tou je neustálá dostupnost. Uz mnohokrát jsem sháněl knihu a už nebyla. 2 roky po vydání málo kdy knihu seženete. Eknihu seženete vždy. Místo ve skladu nezabira. Myslim ze tento longtail je nedoceněn.

 • možná není „teď“ ideální pro prodej/zisk, ale určitě je „teď“ ideální pro formování trhu (chování zákazníka/čtenáře)

  pokud to (ebookshopy, vydavatelé, a vlastně i cz autoři) pose.ou, narovnání (k „obrazu jejich“) bude delší a ve všech ohledech náročnější…

  …v tomto mi to připomíná investice do školství a vzdělávání / snad to není moc od věci.

  sám jsem zatím nekoupil, počkám na recenze…

 • hmmm – tím ideálním mezičlánkem by asi mohly být databáze knih:

  mají pravidelnou návštěvnost, komunitu,
  data (knihy) jsou vyhledatelná (goolování, seznam…),
  díky uživatelům by měli být schopni udělat něco jako „podobné knihy“ (tagy, hodnocení),
  doporučovat mohou jak neregistrovaným, ještě lépe registrovaným,
  jejich uživatelé (aktivní na netu) často už i teď mají ečtečky…

  je ovšem otázka, jak „těžká“ je implementace vlastního prodeje – zvládne to (vetšinou onemanshow) příslušný web?

 • To s tím MojeID je moc dobrý nápad. Zvlášť pokud by se to rozšířilo i na další eshopy.

 • Vážení odborníci, jsem 70. letý důchodce, na podzim jsem si nechal naložit k 70. ečtečku. Na radu syna to je SONY PRS-900. Nakoupila dcera na netu v Brně u Barvič a Novotný eshop@barvic-novotny.cz. Nalákalo mne inserování obsahu ečtečky (až 250 předinstalovaných knih autorů zajímavých pro mne i dnes – vrátil bych se do dětství s Vernem, Mayem, Dostojevským a pod). Dcera nechala balík se čtečkou měsíc ležet nerozbalený – čekala na ty slavné narozeniny (blbost ing.ekonomky) Po rozbalení – displej ukazoval jen z poloviny (asi zlomený). Na prvotní nechuť eschopu se podařilo dosáhnout, po vrácení – výměny za jiný kus. Štěstí to byla výrobní vada!
  Další problém byl, že nabíjecí kabel byl dodán s americkou „vidličkou“. Po několika urgencích byla dodána přechodka. Připojovací-nabíjecí kabel je od výrobce označen 7A 125V AC. Toto mi nevěří a tvrdí, že je na 220V – vzdal jsem se další reklamace ztratil důvěru. Další překvapení byl obsah „250 knih“. Za knihy jsou vydávány jednotlivé pohádky (5 – 12 stránek na ečtečce) od Andersena, nebo jednotlivé povídky od Haška nebo Čapka.
  Na dotaz – prý se přece nebudou zbavovat možnosti prodávat atraktivní tituly (prodávají totiž i papírové knihy – hlavně). Nechci s nimi již nic mít. Jinak čtečka splňuje očekávání. Rád bych si však přečetl něco nového, soudobého. Nevím však vůbec, jak na to. Poradíte někdo?

 • Stanislav Horný: další překvapení by Vás čekalo ve chvíli kdy by ste začal pátrat po překladatelích těch zmíněných zahraničních děl – ono ne že by neexistovaly volné autorsky nechráněné překlady, ovšem mnohokráte jsem se přesvědčil že prodejci čteček na duševní vlastnictví překladatelů z vysoka kašlou a raději ukradnou atraktivnější překlad modernější bez zajištění licence; že za to nese spoluzodpovědnost jistý nejmenovaný nynější prodejce e-knih je pravdou, ovšem konečná zodpovědnost je stejně na prodejci..

 • A propos: Jak je to v případě eknih s registrací, ISSN a povinnými výtisky? Je tohle někde popsané? Zatím jsem dostal jen tu ukázkovou část a tam tiráž není, takže to nemohu prozkoumat.

 • Patricku, myslim, ze 70 prodanych knih je vzhledem ke vsem prekazkam ctenarum kladenym docela slusny uspech. Temi prekazkami myslim dost omezenou inzerci autora znameho predevsim v dost specifickem kruhu lidi, kteri se navic zhusta vyznacuji znacnou nechuti poskytovat sve osobni udaje. K tomu si cilova skupina potrpi si na ruzne technologicke finesy a vy jim nabidnete spolecensky roman pres skolacky nedodelany web prodejce.
  Takze kdyby takto dopadla degustace v klubu abstinentu, rozhodne by se to dalo povazovat za famozni uspech 🙂

 • Funkční mezičlánek je opravdu potřeba. Mám na stole tolik knih k přečtení, že se mi jen zázrakem nesypou na zem. Funkční mezičlánek mě musí přesvědčit, abych zkusil i Koncernovou pětiletku. A nebude to mít jednoduché. Za prvé: konkurence je obrovská, proč bych měl místo nejnovějšího Kinga číst Zandla? Za druhé: proč se musím trápit s elektronickou verzí, když se mi papírová čte lépe? A za třetí: proč mám za knihu platit a nemůžu si ji půjčit v knihovně, jako 95% všech ostatních knih? Funkční mezičlánek musí použít dobrý marketing, aby mě přesvědčil. Jinak budou elektronické knihy za mizivého zájmu mizet v propadlišti dějin ještě rychleji, než mizí neprodaná papírová vydání z regálů knihkupců.

 • Naprosto s Patrikem souhlasím. Já jako čtenář si nedovedu představit jak budu někde po internetu lovit „autorské eshopy“, kde provávají svou jednu a více knih napřímo. Stejně jako přijdu do kamenného knihkupectví, kde předpokládám mají skoro vše, si chci vybrat z pokud možno jediného eshopu na webu, kde snad časem také bude vše.

  Sociální DRM chápu a nepřijde mi nijak tragické. Pokud musím být nějaká ochrana, tak tato. Problémy s platbou na Palmknihy.cz jsou jen a jen technické a o použitelnosti. Věřím, že je dřív nebo později eshop vyřeší, nebo přijde jiný, lepší, použitelnější.

  Koncernová pětiletka je první knihou od Patrika, kterou jsem včera dočetl a moc se mi líbila. Těším se na další.

 • Petr: problem s „lovenim e-shopu“ za vas elegantne vyresi vyhledavac – stejne jako u jakehokoli jineho zbozi 😉

 • Nemůže to být tím, že kniha třeba za ty peníze nestojí? Navíc kniha inzerovaná stylem „našel jsem něco v šupleti“? Já si přečetl ukázku a nekoupil jsem. Jednoduše mě to neoslovilo. Navíc nákup bývá rychlé rozhodnutí. I kdybych zájem měl, budu ho mít ještě v době, kdy mi přijde poštou nějaký kód?

  Trošku mi to připadá, jako kdybych prohrabal garáž, našel nějaké zapomenuté krámy, nabídl je za cenu nových věci a pak z jejich prodejního neúspěchu usuzoval na nemožnost elektronického prodeje věcí.

 • kupil som cez Smashwords. Nemaju ziadnu stupidnu pokutu za platbu cez Paypal. Takze +1 🙂 A ano, aj Larssona som si kupil na palmknihy.cz, ale to prudenie okolo Paypalu ma odradza.

 • zemiak: přirážka za paypal je kvůli tomu, že prostě nám účtuje 3.4% z prodeje + 10 korun. Při našich maržích na elektronických knihách a ceně Patrickovy knihy bychom byli ztrátoví při platbě přes Paypal.

 • Těch 70 prodaných mi přijde vzhledem ke kontextu docela dobrých.
  Podíval jsem se kvůli tomu podruhé na Palm, po chvíli klikání zjistil, jak zobrazit ukázku. A po úvaze, s přihlédnutím k ukázce, článku v duchu „a jestli se to neprodá, tak e-knihy nejsou zralé“ a „jsem tu něco našel v šuplíku, tak uvidíme…“, jsem shledal, že vydávat 79,- za vyjádření podpory pro ano českým e-knihám to nestojí.

 • Já také souhlasím s tím, že těch 70, je vzhledem ke kladeným překážkám dobré číslo… kdyby to bylo bez překážek, mohlo to být určitě víc. Sám jsem si knihu koupit chtěl, ale když jsem si přečetl komentáře a zjistil, že absolvovat nějaké nesmyslné kolečko s kódem a českou poštou, velmi rychle mě chuť přešla (koupil jsem až dnes přes smashwords, ale mnoho lidí tak již jistě neučiní, ač na začátku zájem mělo). A že registrace a sociální DRM není „až zas takový problém“? Ne to opravdu není. Hlavní problém ale v tom, že (opět jako spousta dalších) po knížce netoužím tolik, abych jejímu nákupu věnoval víc jak dvě minuty času. Jsem přesvědčený, že právě způsob prodeje je pro počet prodaných kusů zásadní. Lidé se nechtějí registrovat, nechtějí zadávat nesmyslné údaje ani vyhlížet pošťáka. Chtějí si teď hned koupit knihu. V opačném případě je to víc starostí než užitku.

 • Hm, mně se zdá, že ty knihy bude muset začít prodávat nějaká technologická firma, někdo kdo naopak není nijak zásadně spojen se současným knižním establishmentem.

  Jako první mě napadla třeba Alza. Technologicky by to jistě zvládli.

 • Taky mne pokus o nakup na palmknihach vydesil, nastesti smashwords situaci zachranily 🙂
  Kazdopadne – cetlo se to moc prijemne, diky!

 • Patriku, se mnou muzete take pocitat az si poridim iPad na zacatku leta 🙂 Tudiz +1

 • Jak je to u elektronických knih s povinnými výtisky pro Národní knihovnu a spol? Ukládá je? Kde za 100 let seženou literární vědci Koncernovou pětiletku, až budou chtít analyzovat mistrovu e-prvotinu?

 • to mě trošku překvapilo, 500 interní odhad prodeje, fandím tomu a doufám, že se to povede, snad je v tom i nějaká komerční satisfakce vložené energie, ale mám k tomu otázku – jméno Patrick Zandl zná jen pár lidí (obrazně řečeno, na tomhle webu ho znají všichni), nikde žádné reklamy, na palmknihy.cz je to vidět až v rubrice žebříčky a upřímně, kdo se tam chodí pravidelně dívat? O tohle by se přece měl starat ten prostředník, já kdybych nesledoval několik úzce zaměřených webů, ani bych se o knížce nedozvěděl… omlouvám se, jestli to máte rozjeté a já to jen nevidím, tohle ale není o DRM, je to o práci lidí, kteří se tyhle věci rozhodli dělat, bez ohledu na to, kolik jim jejich práce v tuto chvíli nese.

 • Ja bych preferoval wooky. Moznost platit pres mobil a ctecka na androidu je pro me idealni.

 • V tom článku od Patrika je ale jedna vyložená nepravda! eReading.CZ totiž netrvají na DRM obecně, jsou tam dvě varianty – buď DRM od Adobe, to je pravda, ale vedle toho řada knih je „DRM free“. Rozhoduje si o tom vydavatel, tedy pokud by Patrik Zandl řekl, že to má být bez DRM, tak by problém nebyl.

  Sám také patřím k lidem, kteří legálním cestám nákupu ebooks fandí a na zkoušku jsem jednu knihu (bez DRM!) na eReading zakoupil – musím říct, že jsem byl s průběhem nákupu naprosto spokojen, Amazon to sice není, ale celkově dobré. Palmknihy vedle toho působí jako parodie :-((

 • Jinak pro Jirku Vlčka k té přirážce u Paypalu – a vy snad máte platbu kartou bez přirážky?

 • Měl bych jeden poměrně zajímavý nápad. Nabídnout po skončení „testovacího období“ tu knihu o 50 kč dráž (popř. o 80kč dráž sle s možností platbou SMS – jsem hodně shnilý) ale s možností okamžitého stáhnutí po platbě. Docela bych byl žádostiv na výsledky.

 • ahoj
  ako sam pises, niektore medziclanky su nevyhnutne.
  keby si chcel byt minimalista, knizku napises a predas cez svoj vlastny web.
  nezaobides sa bez editora, jazykovej korekcie, pripadne. grafickej upravy.
  a asi nejakeho prostrednika kvoli predaju, nechces asi kontrolovat, ci dosli peniaze od uzivatela a potom mu to dat na e-mail.

  zivym dokazom, na co je editor, je prva veta v ukazke. nie som Cech, ale myslim, ze rozumiem dobre a malo byt „jestli“ namiesto „jak“. ked narazim na viac podobnych veci v knihe, ktoru nadsenci zOCRkovali, upravili a dali na internet, je to dovod k zaplateniu. ak by to bolo v platenej knihe len kvoli tomu, aby autor usetril, tak by som bol zurivy.

 • Tady zazněla prima myšlenka – jak by to vypadalo, kdyby existovala option „Platba přes SMS = cena + 15 Kč“ (nebo kolik si šlohne operátor). Určitě by stálo za pokus, aby nějaký prodejce tohle otestoval. Když lidi mohou posílat pomoc Japonsku přes DMS, tak je zde určitě prostor pro tyto platby. A pokud bude ten prodejce mít eshop zaměřen (třeba může prodávat SW, fotky, ebooky, letenky, tj. cokoliv co není potřeba zasílat fyzicky), tak může mít platební brány vícera druhů (třeba Raiffeisenbank, Erste, GE, mBank, SMS, PayPal, MoneyBookers) – s různými cenami a náklady na vedení více účtů ve více bankách se mu vrátí přes počet klientů.

 • Zdravím všechny.
  Vlastním shop s knihami, rád bych prodával i e-knihy na svém shopu s knihama, ale je tu problém, kde je vzít legálně a nekrást. Technologické řešení, nasazení, není žádný problém, už jsem programoval eknihy pro jedno nakladatelství, ale bohužel to je dostupné pouze školkám.
  Zabývám se tímto tématem už nějakou dobu, ale nemůžu přijít na to kde ty knihy sehnat. Vždy musí být někdo kdo knihu vydá do elektronické podoby, že aby to bylo legální a pak jsou klasičtí distributoři eshopy. Pro mně by bylo lepší prodávat knihu v elektronické podobě než klasicky, ale kde ji vzít a nekrást, že.
  To je tahlavní otázka. E-knihy asi těžko budu vytvářet sám na to nemám žádné časové prostory.
  Kdyby z vás někdo věděl kde je vzít tak mi dejte vědět emailem.
  Díky

 • Knihu mam z palmknih, protoze jsem nevedela o moznosti nakupu pres Smashwords, dopis s registraci mne tak nevadil, vyridila jsem ho, kdyz se blizilo vydani knihy. Vic mi vadi, to jak eshop vypada, ale cenim si jejich free sekce, tak je nebudu hanit a budu doufat, ze nekdy treba vyrobi lepsi design. Knihu jsem doporucila sestre, ktera si ji koupila na SW.
  Prekvapilo me, ze na obou eshopech jsou odlisny verze. SW maji hezci PDF, .mobi ma kapitoly, ale od 2. kapitoly neni tucne zvyrazneny nazev a nazev knihy ma v kindlu misto ě nejakej bordel. Z Palmknih, kdyz jsem si stahla .mobi hned po zakoupeni, tak zvyraznena kapitola nebyla zadna, navic chybel epilog a obsah, na druhe stazeni uz to bylo ok, ale malem jsem se ochudila o konec, ktereho jsem si nastesti vsimla v pdfku, ktere vypada jako zkontertovane z wordu, oproti pomerne pekne vysazenemu ze SW…
  Kde nakoupim priste, se jeste rozmyslim, rada bych podporovala Palmknihy, ale uplne me nepresvedcujou k dalsimu nakupu…
  Jinak ted mam rozecteneho Strycka a je super 🙂

 • ad predchozi post, omlouvam se palmkniham, .mobi verze z 23.3. ma zaver a vsechno co ma mit, chyba byla asi nekde v mym kindlu…

 • Larsson se prodal tak malo, protoze e-knihy vysla tak dlouho po papirove, ze uz jsem je vsechny mela daaavno prectene. KDYBY byla e-kniha soucasne, rozhodne bych sahla po ni.

  Problem je se zpozdenim. Prodejci e-knih „cekaji“, zda se z nejake papirove knihy stane hit a teprve pak elektronizuji = to uz je ale POZDE!

 • I think opting this 5 year plan is somehow lengthy but its no doubt reliable; this content is really fabulous; great information; keep on sharing as like.
  sms message online