Eurotel spouští první 3G síť u nás – CDMA2000 EV-DO

Na včerejší tiskové konferenci Eurotel spustil první českou komerční 3G síť a sítí třetí generace zůstává bez ohledu na to, že v ní neběží hlasové volání. O rychlá data se stará a stará se o ně dobře.

Je zbytečné, abych opakoval ceny a další podrobnosti, které přinesl  Mobil.cz zde v online zpravodajství – mají zde i článek o tom, jak CDMA2000 EV-DO funguje (trochu stručný, asi bude pokračovat).

Především je nutno poznamenat, že tiskové konference jsou čím dál tím veselejší. Když se přihlásil Jiří Peterka, stačilo dívat se do tváře D. Duroně z Telecomu, abyste věděli, na co se Peterka hodlá zeptat. Většina novinářů padla smíchy ještě před tím, než se Jiří Peterka stihl zeptat. Za výrok tiskové konference bych označil odpověď Eduarda Ecka, ředitele strategie Eurotelu, na otázku, co říká Eurotel na žalobu T-Mobile u Evropské komise a jestli se nebojí, že budou muset službu zrušit. Eduard Eck pravil: „Nevíme nic o žalobě, víme o žalování.“ A bylo jasno…

Humorným momentem také bylo, když se někdo z novinářů ptal na EDGE a Eck jen suše konstatoval, že EDGE je minimálně čtyřikrát pomalejší, než Data Expres (CDMA) a že v něm Eurotel zatím nevidí ekonomickou perspektivu. Na znovu položený dotaz, zda jej spustí do konce roku i Eurotel, Eck odpověděl, že jedině v případě, když se změní ekonomické parametry.

To je samozřejmě filosofická otázka do diskuse – budou lidé raději používat pro datové připojení samostatný CDMA modem, nebo citelně pomalejší EDGE integrované ve vlastním mobilním telefonu? EDGE má samozřejmě tu výhodu, že bude v dražších (a do budoucna všech) mobilech vestavěno, takže můžete datovat, aniž byste si objednávali CDMA. Na druhou stranu, pokud chcete opravdu rychlá data a seriosně je používat, jiná cesta než CDMA nebude. Nicméně, to je správná chvíle pro anketku, co vy na to?
(Pokud jste na titulce marigolda, musíte chvíli rolovat bílým místem, než dojedete k anketě, je to nějaký problém s CSS, který nevím, jak odstranit)

!++0|5|Považujete za výhodnější používat rychlejší CDMA se samostatným modemem nebo pomalejší EDGE integrované v GSM mobilu?|CDMA|EDGE|Zatím nevím|Mobilní data nepouzívám vůbec ++!

Po tiskové konferenci byla možnost si s CDMA pohrát. Vysoupli jsme s MaLérem od notebooku technika a jali jsme se mírně testovat. Ping se pohyboval na velmi slusné úrovni 140-160 ms, což dává i ne zase tak dramatický rozptyl 20 ms. Na hraní akčních her po internetu to ale asi nebude.

Stahovali jsme video z Atlasu, nějaké vystoupení pěveckého souboru, pustili jsme si 300 Kb/s stream a běželo to jako z praku, bez jediného zaškobrtnutí. Je ale také pravdou, že jsme měli celou BTS pro sebe a Eurotel provoz ořezává na IP vrstvě až na 800 Kb/s, takže jsme běželi blízko této rychlosti. Presentace byla v hotelu Four Seasons na nábřeží, Eurotel z druhého břehu přitápěl mobilní BTSkou, prootože presentace byla ve sklepě, kam by se signál nedostal a vyvést externí anténu ven by tam nebylo jednoduché. K té rychlosti: Eurotel očekává, že průměrná rychlost bude kolem 256 Kb/s, tedy zhruba čtvrtmegová linka – na ni dimenzuje svoji síť.

Testy budou pokračovat ve středu, kdy to vypadá, že se probojuji k funkčnímu výrobku. Zatím bych řekl, že spokojenost, co ale také čekat při prázdné síti.

Následovala návštěva základnové stanice na druhém břehu Vltavy. Jde zatím o jedinou mobilní BTSku pro CDMA, já vůl jsem si nevzal foťák, protože jsem si říkal, že nebude co fotit, takže jsem udělal tři fotky mobilem, které prakticky nejsou na nic. Nicméně dobrý tip pro vyhledávače BTSek – CDMA BTSka se spolehlivě pozná podle anténky na příjem GPS signálu, protože jde o jedinou u nás provozovanou synchronní síť, kdy jednotlivé základnové stanice jsou časově synchronizovány kvůli lepšímu zvládání handoverů. A přesný čas si berou z GPS. Anténka je na fotce, fotka je příšerná, made by Nokia 6820 (škoda, že v ní není lepší foťák). Hezčí fotky jsou zde na Mobil.cz.

Což také připomíná častou otázku – ano, CDMA je plně mobilní technologie, má výrazně lepší zvládání handoverů, než GSM, například podporou soft/er handoverů, kdy je terminál přihlášen k více BTSkám nebo sektorům najednou a síť si ho může snáze předávat. Můžete jet autem a při tom surtfovat, vše funguje do okamžiku, kdy se vybouráte nebo kdy vyjedete ze signálu, jednotlivé základnové stanice nebo jejich sektory si CDMA modem předávají.

O CDMA by se toho dalo ještě hodně napsat. Zatím to shrnu tak, že za 1070 Kč s DPH to vypadá na velmi pěknou nabídku, která mne upřímně řešeno ještě příjemně překvapila – čekal jsem o něco vyšší cenu.

PS: MaLérovy postřehy z tiskovky a CDMA jsou zde.

PPS: Při této příležitosti je zajímavé podívat se na první článek věnovaný CDMA Eurotelu, který vyšel v listopadu loňského roku, když se moc nevědělo, jak si to Eurotel vlastně představuje. Vždy je dobré ohlédnout se na vlastní článek, v čem se člověk netrefil…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • A co kdyby pan Eduard Eck pověděl něco o tom, jak v roce 1990 Eurotel k licenci přišel? To by teprve nastalo to pravé žalování…

 • [1] No, já myslím, že k tomu Eurotel přišel docela jednoduše. Vláda rozhodla, že najde zájemce, který koupí 49% v mobilním operátorovi a přinese do něj know-how. Zbytek dostal Český Telecom. A vyhrál Atlantic Bell West nebo jak se to tehdy jmenovalo. Nic nenormálního, stejně o něco později vznikl dnešní RadioMobil, jen v tom byly ČRa.

 • hele, jak je to u uplinku? Je také sdílený? Jestli ano, tak je dost směšný údaj z mobil.cz "pro odesílání 156,3 kb/s"
  Jinak ta tiskovka byla fakt sranda, zajímavé bylo, že tam bylo dost žen a že měly často smysluplnější (pro uživatele) dotazy než muži. Dobrý byl také dotaz, proč se tisková tváří tak kysele 😉
  k tvému dotazu v článku – už jsem tak nějak před pár dny odpovídal – záleží na tom "čo si Kefalín predstavuejte pod pojmem mobilná dáta". Jestliže to má být mobilní služba ve významu "allways-on mobility" potom je EDGE lepší. Jestliže to má být služba, která supluje nedostatečné pokrytí DSL a nebo je pro uživatele, kteří mají třeba chatu a byt a jsou buď tam nebo tam, ale nechtějí kupovat dvoje připojení (tj. spíše než termín "mobilní" bych použil "přenosné" s onou lehkou významovou odchylkou), potom je lepší CDMA.
  Rozhodně mě mile překvapila cena (či jako potencionálního konkurenta nemile), to že to už konečně běží atd. To co mě překvapilo nemile je zatím nabídka modemů (i když věřím, že tady za to moc nemohou, uvítal bych ale modem s BT), ale hlavně ten výše uvedený rozpor mezi mobilní službou a přenosným připojením. Optimální by podle mě bylo, kdyby nabídli k této službě za třeba 100 Kč (či zdarma) možnost GPRS paušálu, s tím že by člověk mohl být přihlášen vždy jen v jedné síti. Potom by byl EDGE zcela mimo hru – prostě bych používal na cestách GPRS, ale doma, na chalupě, v hotelu atd. bych používal CDMA.
  Jinak kdyby se Eurotel nerovnal ČTc, tak by zde mohla kvůli této "konkurenci" začít existovat i mobilita v pevných sítích, jak ji známe z některých zahraničních sítí, tj. možnost mít třeba ADSL ve dvou místech, ale platit jen jedno, možnost jednoduchého převodu čísla atd.

 • jo prosimtě řešení tvého problému s anketou – zkrať název na něco krátkého, fieldset / legend nemá zalomení řádky (nevím jestli to jde nějak v CSS pak udělat, tohle je ale rychlá a snadná pomoc)

 • Ptal jsem se na infolince Eurotelu jestli bude DataExpres v ramci tarifu individual.
  Bohuzel ne. Coz je skoda. Ja mam Eurotel jen kvuli datum a telefonovani a posilani SMS je u me sekundarni(mam jineho operatora). Ale presto jim to tak mesicne neco prinese.
  Ted mi sdelili, ze je nutne sepsat novou smlouvu na NMT sit. Tim padem fakt neni v mojich moznostech platit dva tarify.
  To co predvedl Eurotel u data nonstop proti T-mobilu bylo vynikajici. Ted nema zadneho konkurenta tak ho nic netlaci.
  K.

 • > jde o jedinou u nás provozovanou
  > synchronní síť

  Nejde podle GPS jede taky DVB-T, podle nardniho casoveho normalu v URE jede i CT1, CT2 … Pomoci OMI a dnes pomoci DCF je synchornizovana i sit stredovlnych vysilacu – kvuli interferencim… tkaze nic noveho pod sluncem….

  Tex

 • [6] promiňe, myslel jsem samozřejmě mobilní veřejnou síť. Samozřejmě že WLL CDMA, které se u nás také používá, je synchronní a i další sítě, jako vzpomínané DVB-T – jenže vysílače DVB-T si těžko lidé spletou s CDMA anténou.

 • Mno me zaujalo, jak se porizovaci cena na Euroteli rychla data "prekvapive" rovna cene za porizeni pevne linky domu 😈

  "Zvyhodnena cena" modemu 1495,- Kc +
  "Zrizovaci poplatek" 1782,- Kc
  = 3227,- Kc

  Takze ti chudaci co nechteji mobilni ale "jen" rychly internet a zrovna nejsou v dosahu kabelovky maji dalsi radost z monopolu Telecomu, rozhodnuti vlady atd…

  Pokud maji stesti a nebydli treba v sudetech, nebo na sumave, kde si nevyberou nic… , tak si muzou vybrat ADSL vs CDMA a nikdo jim zadnou rychlost nikde garantovat nebude.

  Nicmene bych se vsadil, ze kdyby ten Eurotel, preci jen nebyl Telecomackej, byla by celkova porizovaci cena aspon o 1kKc nizsi. Mozna i modem za korunu.
  Stejne se musis zavazat, ze jim zaplatis 12 tisic na poplatcich, aby jsi mel zvyhodnenou cenu…