CDMA prakticky zdvojnásobilo datový provoz Eurotelu

Via VÚČAKO jsem (znovu)objevil zajímavé statistiky o provozu linek jednotlivých ISP propojených přes NIX. Tedy, statistiky jsou jen za provoz skrze NIX peering, tedy korespondují s objemem provozu do serverů na další NIX partnery, zpravidla tedy do českých zdrojů. I tak je v nich možno najít ledasco zajímavého – ISP se snaží odbavovat český provoz přes NIX.

Na této stránce je agregovaný provoz Eurotelu přes NIX a z posledního grafu (toho, co tu vidíme) je vidět provoz na NIX linkách Eurotelu za poslední rok. Zeleně je příchozí provoz, modře provoz odchozí, zpracovalo MRTG.

Pokud se podíváme do grafu, vidíme, že počátkem srpna, kdy Eurotel spouštěl CDMA, měl příchozí provoz (přijímaná data, stahování) na úrovni pod 30 Mb/s ve špičce, na konci srpna se pohybuje přes 50 Mb/s (52-55). Pokud se podíváte na odchozí provoz, ten stoupnul tak o třetinu, možná o čtvrtinu. Plyne z toho jednoduchý a nikoliv překvapivý závěr – vyšší rychlost a kvalita připojení lidi ponouká více toto připojení používat a tedy více a více přenášet.

Eurotel je v současné době tak zhruba na třetině provozu UPC a troj-čtyřnásobku provozu T-Mobile  a zatímco tito ISP jsou zhruba ve stabilizované poloze (což, jak víme z branné výchovy je taková, kdy nehrozí poškození vnitřních orgánů), Eurotel roste.

Otázku, kolik získal Eurotel klientů pro CDMA, to jednoznačně zodpovědět nepomůže. Na druhou stranu grafy a aproximace k rychlosti a množství GPRS klientů napovídají, že drb, že Eurotel měl desetitisícího CDMA klienta už v prvních dnech druhého týdne prodeje CDMA, může mít pravdivý základ.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

  • Jsem zvedav kam az to pojde timhle tempem

  • do pr……

  • Rychlost a stabilita je opravdu cool, nicméně externí adresa není a podle slov specialisty eurotelu(hot line) není a nebude ???????
    to je pro tyto rychlosti neakceptovatelné, v místech kde není pokrytí jiným providerem a není jiné možnosti přístupu na internet, by jistě rádo toto spojeni používalo více zákazníku na "servery" v terénu.