Apple iPhone recenze – může být delší, než manuál? Musí! Tady je…

Nebude to klasická recenze. Zejména z toho důvodu, že telefon, který recenzuji, se na českém trhu pravděpodobně nikdy prodávat nebude. Pro Evropu bude existovat jiná verze, která přijde na trh na přelomu roku a bude se lišit. Jak moc, to jistě nevíme, ale pár zvěstí si probereme na závěr tohoto článku. Je důležité zmínit, že přitom vůbec není jisté, jestli evropský prodej telefonu bude zahrnovat i Česko. A nakonec ani to, zda nějaký evropský prodej bude existovat.

Proč je ale Apple iPhone zajímavý, ačkoliv se zde nebude prodávat? Především proto, že si od něj slibujeme zhruba tytéž změny, které Apple vyprovokoval před dvaceti lety ve světě osobních počítačů: zlidštil je. Může se nám zdát, že mobilní telefony tohle zlidštění nepotřebují, ale spolu s tím, jak nabízejí stále více funkcí, je jejich ovládání stále obtížnější a lidé jednoduše další funkce obecně moc nepoužívají. iPhone tohle všechno chce změnit. Konečně je to první chytrý telefon, který není chytřejší, než vy 🙂

Na českém internetu se pár recenzí Apple iPhone objevilo, ale jejich autoři většinou měli telefon k dispozici na pár minut, v lepším případě hodin (na rozdíl ode mne se jim ale podařilo udělat podstatně lepší fotky, což nepřekvapí, já iPhone fotil pomocí Nokia N95, což bylo děsné). Slušně zrecenzoval MaLér, skvěle nafotila MobilMania.

V mém případě mám za sebou tři dny velkého používání iPhone a měl jsem k dispozici i SIM kartu AT&T, takže jsem na telefonu mohl vyzkoušet většinu služeb – kromě nákupu přes iTunes snad všechno. Dlužno ale říci, že data jsem testoval přes WiFi připojení na mém domácím hotspotu, protože v roamingu je za mega dat účtováno 20 dolarů, takže stažení titulní stránky iDnesu mne stálo sedm dolarů a to je částka, za kterou jsem si mohl nechat poslat sobotní MF DNES messengerem. Proto jsem tedy přešel k používání WiFi.

Jako druhou výhradu bych poznamenal, že součastně s iPhone (a pár měsíců před ním) používám Nokia N95, dnes zřejmě nejchytřejší z chytrých telefonů, nadupaný funkcemi od spodního konektoru až po vrchní vypínací tlačítko. Nokia N95 se často uvádí jako iPhone killer. Co je na tom pravdy, si také povíme – zatím jen tolik, že opravdu mohu srovnávat „napříč telefonním spektrem“.

Zhodnocení závěrem (dáme ho na začátek)

Zhodnocení se má psát na závěr, vím to. Taky jsem ho na závěr napsal, ale v recenzi ho přesunuju na začátek, protože nevěřím, že by všichni čtenáři měli tu trpělivost dočíst až do konce. Recenze je prostě opravdu dlouhá. Takže důkazy k těmto mým tvrzením se můžete dočíst netradičně po zhodnocení.

K Apple iPhone se můžete stavět odmítavě, pokud jste alergičtí na hype, který kolem sebe vyvolal. To ale nic nemění na tom, že jde o mobilní telefon, který je nejvýznamnějším počinem v mobilech za posledních několik let. Ani nové technologie jako HSDPA nebo mobilní televize nebudou pro mobilní telefony tak určující, jako iPhone. Proč? Protože o samotné technologie nejde. Jde o služby a o snadnost, s jakou se používají. A v tom je chytrost iPhone. Ne v množství služeb, jaké nabízí, ale v jednoduchosti, jakou jsou jím používané služby zpřístupněné.

A je to mnohdy až fantaskní, s jak málem si iPhone vystačí. Vezměme si tolik kritizovanou absenci GPS navigace. Mám navigaci vestavěnou do Nokia N95 a práce s ní je utrpení. Než GPS spočítá polohu, uběhne několik minut, někdy až deset. Teprve pak se dostanete k nějaké smysluplné mapě. Za navigaci z bodu do bodu si musíte zaplatit tři tisícovky, aplikace sama o sobě se dlouho načítá, prostě něco, co využijete jen v krajní nouzi či jako velký fanoušek. Pravda je, že nová verze firmware slibuje snížit spočtení polohy na desítky vteřin, ale ještě se mi ji nepodařilo instalovat (odmítá se mi telefon updatovat). Navíc GPS je obrovský žrout baterek a telefon musíte mít otevřený, aby dobře chytal signál. Hodně nepraktické na používání, věřte mi. Zkuste si chodit po horách s telefonem v ruce, protože otevřený ho jinam dát nemůžete, aby viděl na oblohu.

Oproti tomu iPhone nemá GPS. Polohu, kde jste, musíte zadat sami. Uprostřed Sibiře jste jistě v prekérní situaci, protože se nedozvíte, zda k nejbližšímu městu je to dva tisíce nebo jeden tisíc kilometrů, obvykle ale zhruba tak víte, kde jste a kam míříte, takže telefon necháte zadarmo vypočítat, kudy na to. Práce s ortofotomapou je krásná, hezčí než s vektorovými podklady. A hlavně vše probíhá okamžitě, stahování mapových podkladů netrvá dlouho ani přes EDGE a aplikace nemá žádné velké jádro, takže se spustí OKAMŽITĚ.

Pro běžného uživatele je užitná hodnota mapové aplikace v iPhone vyšší, než navigace v Nokia N95 a ještě na tom Apple ušetřil. Na druhou stranu si ale zase hodně lámal hlavu s návrhem aplikace. Povedla se mu.

Podobných fint najdete v iPhone oproti N95 spoustu. Můžete namítnout, že je jednodušší nechat polohu spočítat GPS, než ji zadávat do telefonu ručně, ale nevěřte tomu. Ruční vložení polohy je ve většině případů rychlejší a dostatečně přesné.

Základním poznatkem je, že iPhone dělá všechno, co slibuje a všechno z toho dělá perfektně. Přehrávání videa je komfortně rychlé, přepínání úloh naprosto bezproblémové, odezva zařízení naprosto příkladná a nepostřehnutelná.

Z hlediska evropského uživatele lze mít výhrady k tomu, co iPhone neslibuje a tedy k tomu, co nedělá. Lze namítnout, že telefon by měl mít podporu 3G sítí a lepší podporu ostatních jazyků. Mohl by mít videohovory, MMS zprávy, podporu Flash, Javy a hromady dalších záležitostí. Jistě, mohl. Otázka je, proč. Problém integrace 3G je ve výdrži baterií. Mohu potvrdit, že provozování Nokia N95 v 3G síti namísto v GSM zplundruje baterku minimálně o třetinu rychleji a to jen tím, že jsem do sítě přihlášený a občas přenesu trochu dat a stavových informací. Druhak je telefon určen pro americký trh a síť AT&T, která má pokrytí 3G sítí jen o málo lepší, než Eurotel/O2 – a tihle slibovníci mají pokrytí UMTS opravdu mizerné.


To také vysvětluje podporu pouze angličtiny, absenci videohovorů a MMS zpráv. V americe se tyhle krávovinky prostě moc nepoužívají. Ani posílání SMS zpráv není v USA nijak rozšířené, lidé prostě volají, jsou tak zvyklí a tenhle návyk se mění spíše směrem k emailu a k IM, ne k drahým SMS zprávám. Natož směrem k videohovorům.

Proč Apple nepodporuje Javu a Flash, na to se pokusím odpovědět v nějakém jiném článku. Zatím se spokojte s mým konstatováním, že problém to způsobí spíše těmto jazykům, než iPhone.

Telefon je výrazně svázán se sítí AT&T. Dokonce má speciální přístup do nastavování služeb této sítě přes internet. Hodnotit telefon tedy z evropského pohledu nemá smysl – pro evropské sítě není určen a řada funkcí v Evropě nebude fungovat ani po případném odblokování (typu hlasová schránka via AT&T).

Abych udělal nějaký kloudný závěr úvodem tohoto článku: Apple iPhone splnil očekávání. Je to přelomový mobilní telefon v jednoduchosti, s jakou se používá a s jakou nabízí funkce, které nabízí. Věřím tomu, že řada uživatelů bude ochotna jej používat i jen jako mobilní přehrávač hudby a videa a WiFi komunikátor s prohlížečem a emailem, protože tyhle funkce se tak krásně používají. To se nedá vysvětlit, to se musí zažít s otevřenou myslí a bez předsudků, teprve pak uvidíte, že tento telefon opravdu není o počtu funkcí ale o tom, jak vás udrží při používání těch, které nabízí.

Až přijde do Evropy, koupím ho. Stojí za to. Americkou verzi jsem s poděkováním vrátil. Přeci jen fakt, že z mobilu nemohu telefonovat bez roamingu, mi trochu vadil…

A dál pokračujeme recenzí, dá-li se můj text tak nazvat…

Jaký je iPhone

První věc, která vás na telefonu zarazí, je balení. Maličká krabička, ve které je telefon, synchronizační kolíbka se samostatně zapojitelným USB kabelem, přes který se telefon také z počítače dobíjí. A sluchátka. Pak maličké pouzdro s hadříkem na očištění displeje, záruční knížečkou a listem o ovládání telefonu. Ano, je to tak – záruční knížka má více stránek, než to, co bychom mohli honosně nazvat manuálem k telefonu. Jedna složená stránka popisuje to nejzákladnější, jak telefon používat. Stačí si ji pročíst a věřte mi, pak není nic, na co byste sami rychle v ovládání nepřišli.

Veškeré ovládání je opravdu triviální a funkce, které by se musely ovládat nějak složitě, telefon prostě nemá. To je mimo jiné i důvod, proč z telefonu vypadla podpora MMS zprávy. V americké síti AT&T nejsou moc rozšířené a pro přenos fotografií z třímegapixelového fotoaparátu nejsou MMS kvůli velikostnímu limitu použitelné. I přes to lze MMS zprávy používat přes funkci převodu přes email, což je funkce sítě AT&T a většině recenzentů to zřejmě uniklo. Výsledek je takový, že MMS zprávy lze používat, jen jsou odesílány a přijímány jako email. Funkce samozřejmě funguje jen u AT&T SIM karty, což ale je omezení i celého telefonu. Musím poznamenat, že telefon je se sítí operátora docela dost svázán a pro něj specifikován, takže příliš nevěřím, že by někdo udělal velké štěstí s odblokováním – o pár funkcí tím prostě přijde.

Telefon se nikdy nevypíná. Tlačítko na horním pravém okraji telefon převádí do něčeho, co bych nazval úsporným režimem. Vypne se displej a odpojí se části telefonu, které nejsou využívané. Částí telefonu myslím například DSP čip pro dekódování H.264 videa, který má telefon samostatně, takže když se video nepřehrává, je možné čip uspat. Výhoda čipu je zřejmá: dekódování videa je naprosto plynulé, komfortní v libovolné zátěži telefonu, prostě bezproblémové. Podstatné je, že tlačítkem telefon uspíte, ale pokud přehráváte hudbu, přehrává se dále a stejně tak datové přenosy a telefonní hovory mohou probíhat a příchozí hovor displej rozsvítí. Tlačítkem nahoře a tlačítkem naboku najednou stisknutým je možné telefon přepnout do tichého režimu.

Po zapnutí telefonu se objeví tapeta případně přehrávač, pokud přehráváte hudbu – a výzva „Slide to unlock“. Po tlačítku na displeji musíte přejet prstem z leva do prava od jednoho kraje displeje k druhému. iPhone se tím brání zapnutí náhodným stiskem tlačítka v kapse. Hned, jak „slajdnete“, jste v základní obrazovce telefonu, případně v přehrávači, pokud jste používali iPod aplikaci, tedy přehrávač.

Vzhled telefonu

Vzhled je subjektivní věc, ale nenašel jsem nikoho, kdo viděl iPhone naživo a nesouhlasil by, že je krásný. Jednoduchý a krásný. Žádné tvarování, žádné podivné plasty, jen sklo, hliník, chrom, jednoduchý a kompaktní obdélník se zaoblenými hranami. Ten dojem nelze nafotit – ten lze jen prožít.

Displej

Displej telefonu je prostě luxusní. Velmi ostré a jasné barvy, veliké rozlišení i barevná hloubka, prostě luxus. Rozlišení je 320 x 480 bodů, 16 milionů barev, rozměry displeje jsou 49 x 74 milimetrů a když řeknu, že je to nejlepší displej, co jsem na mobilu viděl, tak nepřeháním. I super displej Nokia N95 se s iPhone nemůže měřit. Navíc je krytý sklem, nikoliv plastem, takže se nepoškrábe, jako každé sklo, na které tlapáte prsty, se ale upatlá. Snadno. To už je osud dotykových displejů. Ještě jedna věc není často zmíněná: automatické řízení jasu. Jak technicky funguje, netuším. Senzor okolního osvětlení na telefonu viditelný není. Ale funguje to dobře, telefon je vcelku čitelný i na přímém slunci, což se nedá říct o většině mobilů. Připravte se na to, že až uvidíte displej iPhone, bude vám displej ostatních mobilů připadat jako výběhová záležitost.

Základní ovládání

Základní obrazovka je opravdu základní a najdete na ní všechno, co telefon nabízí. Nahoře je dvanáct ikonek aplikací, dole čtyři ikonky základních aplikací, tedy telefonování, emailu, surfování po internetu prostřednictvím Safari prohlížeče a přehrávání nazvané iPod, které integruje video i audio přehrávání. Čím se liší horních dvanáct a dolní čtyři aplikace, že jsou oddělené? Vlastně nijak – jen jsou podle názoru Apple méně používané.

Aplikace jsou vždy spuštěné a když na ně přepnete, dostanete se do stavu, v jakém jste je naposledy opustili. Když si zmáčkenete ikonku Safari, dostanete se na stránku, na které jste byli, když jste ze Safari přepnuli do jiné aplikace. To asi hodně dává smysl, ale u mobilních telefonů na to nejsme zvyklí.


iPhone má dotykové ovládání. Stisknete ikonku a jste v aplikaci. Dotykové ovládání je skvěle propracované všude tam, kde dotyčná funkce existuje, některé funkce bohužel chybí. Mluvím především o kopírování a vkládání textu – to prostě nelze.

Zastavím se u některých funkcí iPhone, nebudu popisovat, jak fungují Notes, poznámky, protože to vás asi nepřekvapí.

Pohyb v seznamech

První zvláštností, na které bych dokumentoval promyšlenost ovládání a odezev iPhonu, je pohyb ve stránkách či v seznamech. Pokud se nějaká stránka menu či seznamu nevejde na obrazovku, stačí dát prst na obrazovku a posunem nahoru nebo dolů seznam rozpohybujete kýženým směrem. To asi nepřekvapí, to je běžné scrolování stránek. Implementace na iPhone má několik zvlášností. Tak především rolování libovolné obrazovky je takové „gumové“ – když dojedete na konec stránky nebo její začátek, stránka se ještě jakoby natahuje, jako by byla gumová. Působí to velmi přirozeně. Proč?

Protože druhou vlastností posuvu stránek je setrvačnost. Čím rychleji pohybujete prstem nahoru, tím rychleji se stránka přetáčí dolů a když prstem vyjedete z dotykově aktivní oblasti nebo ho sundáte z obrazovky, tak na stránku působí setrvačnost – ještě chvíli se pohybuje. A pokud v tom pohybu dorazí na konec, tak zafunguje „náraz“ do konce stránky a projeví se její „gumovost“. Opravdu to působí velmi věrohodně a přirozeně, jako byste listovali v nějakém materializovaném katalogu, u něhož funguje setrvačnost.

Navíc se s tím dá docela vyblbnout. Zkuste si pomocí dvou prstů posunout stránku tak, že celá zmizí za okrajem displeje. Jde to, ale chce to trochu tréningu při využití setrvačnosti a gumovosti stránek 🙂

Pokud je seznam abecední (například kontakty v adresáři nebo skladby v iPodu), má ještě po pravé straně seznamu sloupeček písmena abecedy. Pokud se prstem pohybujete po nich, seznam se ihned přetočí na to písmeno, na němž máte prst. Posunem prstu přes jednu výšku obrazovky tak snadno obsáhnete celý seznam a pro hledání kontaktů v obsáhlém adresáři je to naprosto komfortní.

Proto vám ani nepřijde divné, že v seznamu nejde vyhledávat podle jména. Já jsem si toho všimnul až při psaní tohoto textu, prostě jsem funkci nepostrádal. Datlovat písmena by bylo únavnější, než kontakt rychle najít. Pro každý pád ale máte možnost kontakt přidat mezi Oblíbené kontakty – a pak je máte přehledně na speciální obrazovce. Rovněž je možné kontakty třídit do skupin, pak stačí přejít na seznam skupiny a vyhledat si tam kontakt, ale to je snad jen pro případ, když kontaktů máte opravdu hodně, nebo jste fakt fanda pořádku – já se svou tisícovkou kontaktů potřebu nepociťoval. Musím ale taky přiznat, že jsem si za roamingové poplatky ani moc nezavolal, takže rutinním uživatelem telefonního seznamu jsem nebyl.

Rychlost vás okouzlí

iPhone má procesor taktovaný na necelých 700 MHz, DSP má také pro přehrávání videa a je navržený tak, že vás prakticky nikdy nepřekvapí sebemenším zaváháním v odezvě. Nejlépe je to patrné právě v porovnání s Nokia N95 při přehrávání hudby. Přehrávač hudby u iPhone reaguje stejně jako u iPodu na stiskuntí tlačítka ihned. Bez jakékoliv postřehnutelné prodlevy. Pokud ale stiskete tlačítko na Nokia N95, trvá to zlomek vteřiny, než telefon příkaz provede a například pauzne přehrávání. Ta prodleva je ale tak znatelná, že často u telefonu stisknu tlačítko podruhé v domění, že jsem ho minule nedomáčkl – a tím se hudba začne znovu přehrávat. U iPhone se tohle prakticky nikdy nestane. Odezvy jsou okamžité. Opravdu okamžité.

Co znamená moje výhradní slůvko „prakticky“? Pokud máte spuštěných v Safari více aktivních stránek, které fungují jako aplikace, zřejmě to systém už zatěžuje dost natolik, že je někdy zaváhání systému při přepnutí do jiné aplikace patrné. Slovem patrné ale myslím to, že si zaváhání povšimnete, ale rozhodně vás nezdrží – není to nic takového, jako zamrzání aplikací na Symbianu, kdy se nic neděje nebo se obrazovka překresluje dlouhé vteřiny.

Jedinou druhou mikrovýhradou je překreslování HTML stránek, pokud se v nich posouváte prsty příliš rychle. Stránka se sice rychle posune, ale další zlomky vteřiny trvá, než se vykreslí obsah, který před tím na obrazovce vykreslený nebyl. To, co na obrazovce již bylo, se posune a je bez problémů, takže když posunete stránku o půlku obrazovky, tak půlku vidíte dobře, půlka trvá půl vteřiny, než se „průhledné“ kostičkované pozadí nahradí skutečným zbytkem stránky a dokreslí se tak. I tuhle výhradu berte spíš tak, že nějakou chybku jsem na tom najít musel, navíc se to projevuje jen u wifi připojení a u aktivních stránek, při připojení přes EDGE budete mít spíš problém s rychlostí načítání, než vykreslování. Zase platí: v porovnání s prohlížeči na Symbianu (ať už UIQ nebo S60) je Safari rychlík.

Safari aneb surfujeme po internetu a kouzlíme se stránkou

Když už jsem nakousl to Safari, podíváme se na prohlížení internetu. Vestavěný prohlížeč Safari (mimochodem sdílí stejné jádro s prohlížečem v telefonech se S60R3) vždy zobrazí stránku přizpůsobenou šířce obrazovky. Režim zobrazování je dvojí: na stojato, tedy základní režím a když obrazovku otočíte o devadesát stupňů, tak se obraz okamžitě otočí a máte ho naležato, což více vyhovuje pro čtení širších stránek. Tento režim se zove Landscape a funguje i v některých jiných aplikacích, trochu ale mate, že nikoliv ve všech (i když v těch, kde nefunguje, zase nedává tak smysl).

Krásné je, že při otočení obrazovky na ležato (tedy do landscape režimu) se otočení provede nikoliv skokem, ale animovaně – a naprosto plynule. Navíc otočení obrazovky je detekováno zcela automaticky senzorem, zatímco u Nokia N95 ho uživatel volí tím, na jakou stranu vysune klávesnici.

Nevýhodou senzoru, ovšem logickou, je fakt, že změnu orientace obrazovky nepozná, když přístroj leží – jen tehdy, když ho držíme svisle. Senzor funguje na bázi gravitace a tak, když iPhone leží, nemá jak detekovat otočení.

Takto se zadává URL adresa v Safari na iPhone:

V souvislosti s detektorem jsem přišel na jeden zádrhel. Když ležíte a otočíte se na bok, abyste telefon sledovali ležíce na boku, otočí se samozřejmě i obraz na telefonu. Bohužel pro vás bude obraz otočený o devadesát stupnů proti tomu, jak byste ho chtěli sledovat. Pro surfování či sledování filmů z postele mírně nepříjemné.

Tak, zatím víme, že stránka se nám zobrazí zmenšená tak, že vidíte celou její šířku. U většiny stránek si tak ale moc nepočtete, protože stránka bude hodně zmenšená. A tady přichází další finta ovládání – zvětšení stránky pomocí dvou prstů. Dáte dva prsty k sobě – nejlépe asi palec a ukazováček a dotknete se jimi toho místa na displeji, které má být středem zvětšení. Pak začnete prsty dávat od sebe. Obraz se okamžitě začne zvětšovat. Zvětšuje se tak dlouho, dokud prsty nepřestanete roztahovat. Je jedno, zda je roztahujete vertikálně, diagonálně či horizontálně, funguje to vždy. Když je začnete dávat k sobě, obraz se zase začne zmenšovat. A stačí jedním či oběma prsty pohnout, aniž byste měnili vzdálenost mezi nimi a obraz se na obrazovce pohne kýženým směrem. Věřte mi, je to velmi přirozené gesto, které se hůře popisuje, než provádí.

Takto vypadá mírně zvětšená titulní stránka Yahoo!

A co je nejlepší, funguje i v řadě dalších aplikací, například při prohlížení fotografií, částečně i u přehrávání filmů atd.

Safari umožňuje práci s více okny, neumožní ale odkaz z jednoho okna otevřít v novém okně. Adresu musíte ručně přepsat (není copy and paste funkce) nebo otevřít z bookmarků do nového okna. Škoda.

Práce s více okny je velmi pohodlná. Apple došlo, že nelze použít vyhrazený řádek s odkazy na jednotlivá okna, protože tím by si zbytečně ubral už tak limitovaný prostor. Takže v řádku menu prohlížeče je ikonka dvou čtverečků, na kterou když kliknete, objeví se vám zmenšené náhledy všech otevřených oken prohlížeče. Stačí pohnout prstem a dostanete se na to, které chcete, nebo si můžete otevřít nové.

K Safari je třeba konstatovat pár zvláštností. Tak především Apple zřejmě nedodal všechny fonty v češtině, takže některé bold fonty s háčky jsou zobrazené normálním duktusem. Dále umí iPhone synchronizovat záložky s počítačem, nejlépe samozřejmě spolupracuje se Safari.

A co považuju za velkou vadu: Safari neumí ukládat žádné uživatelské soubory do iPhone. Ostatně, to neumí žádná aplikace kromě iPodu a iTunes. Když si například vyhledáte nějaký soubor MP3, sice se vám přehraje přes vestavěný přehrávač, ale nepřidá se do iPod aplikace pro další pozdější přehrávání, ani se neuloží nijak jinak, abyste se k němu později dostali. Můžete si ten soubor jen znovu stáhnout z internetu.

iTunes a cpaní dat

Z toho plyne, že do iPhone lze soubory dostat jen skrze synchronizaci s iTunes, tedy s aplikací na osobním počítači. Tady musím upozornit, že mám zkušenosti jen s iTunes aplikací na Mac OS X, protože Windows nepoužívám a spouštět kvůli vám iTunes aplikaci pod Windows v Parallels na Mac OS X mi přijde trochu překombinované. Ale předpokládám, že iTunes pod Windows budou obdobně vybavené.

Tak především iTunes pro iPhone fungují stejně, jako pro iPod, jen mají rozšířenou sadu dat, které synchronizují. Kromě hudby a videí ještě fotky, kontakty, podcasty, kalendář, záložky prohlížeče Safari a případně emaily. Emaily se tedy nemusí stahovat přes POP3/IMAP, prostě se nasynchronizují z počítače. Pro kalendář a adresář se používají na Mac OS X vestavěné aplikace iCall a Adress book, jak je to na Windows, netuším. Pro Mac uživatele je to ale prima, protože mají všechno hezky pohromadě.

V čem iTunes fungují stejně s hardwarovým iPodem a co mi vadí, je svázání jednoho iTunes programu s jedním iPhone. Z jiného počítače, než se kterým je iPhone autorizovaný, do iPhone prostě hudbu ani jiná data nedostanete. Navíc u iPodů jste mohli data podstrčit přes režim USB Mass Storage a chytré utilitky, u iPhone se mi ale nepodařilo nijak USB Mass Storage aktivovat, takže z počítače telefon nevidím jinak, než přes iTunes. Výsledek: hudbu a videa můžete do telefonu cpát jen z jednoho počítače. Když telefon připojíte na jiný, nabídnou místní iTunes asociaci s tímto počítačem a upozorní na fakt, že to obnáší vymazání všech stávajících dat z iPhone.

Proč to tak je? Předpokládám, že úlitba kameníkům nervozním z toho, jak by mohla kolovat jejich hudba skrze iPhony.

V každém případě zatím nepočítejte s tím, že by šlo uložit video nebo hudba stažená z internetu přímo přes Safari vestavěné do iPhone – vyjma vestavěné YouTube aplikace nelze do telefonu nic dostat a i v případě téhle aplikace se data vždy znovu stahují z internetu. Stejně tak fotografii, která vám přijde emailem, nemáte žádnou možnost uložit do iPhone do jeho foto aplikace.

iPod čili přehrávání hudby a videa

Aplikace iPod je přehrávačem zvukových a video záznamů v iPhone. Ačkoliv se jmenuje stejně, jako hardwarové přehrávače Apple, funguje maličko jinak hlavně díky tomu, že je zde dotykové ovládání. V základním režimu jste v nabídce skladeb či videí. Pokud mobil otočíte do režimu Landscape, zobrazí se místo textového seznamu skladeb Cover Flow známý z iTunes, tedy náhledy obalů CD a pohybem prstem můžete mezy covery listovat, jako byste se prohrabovali svojí přihrádkou s CDčky. Funguje to naprosto plynule a krásně, obaly CD se synchronizují spolu se skladbami přes iTunes, takže je jen potřeba dát pozor na to, aby iTunes vyhledaly obaly i od skladeb, které jste si nekoupili přes iTunes, ale například ripli z CD.

Cover Flow vypadá takto:

Přehrávání hudby je takové, jaké čekáte, včetně náhodného výběru skladeb nazvaného shuffle. Co je ale lahůdka, je přehrávání videa. To se vždy přehrává v režimu landscape, iPhone se vám nesnaží nutit ani názor, že byste měli video sledovat jinak. Znatelný rozdíl oproti Nokia N95, která sice také umožní lepší využití obrazovky přehráváním videa v režimu landscape, tedy otočením obrazovky, orientaci videa si ale musíte přepnout ručně. Samo o sobě se začne přehrávat v orientaci obrazovky na výšku, takže půlka obrazovky je nevyužitá a zabírají ji černé pruhy. Prostě nedomyšleno.

Video uzpůsobené přímo pro iPhone je ve skvělé kvalitě 640 x 480 bodů a nativní kompresní formát H.264 je dnes tím nejlepším, co existuje a dá se běžně používat. Žádné kostičkování obrazu, precizní barvy, prostě luxus. Běžně je video komprimováno zhruba na 1,5 Mb/s bitrate, ale co jsem měl zkriplované na polovinu, nepoznal jsem na kvalitě rozdíl. Záleží samozřejmě na zdroji, používá se normální formát, jako je i pro iPody, takže pro konverzi můžete použít už existující programy. Podpora titulků (pro americký trh je zbytečná) ani jiných formátů videa není.

Drobnou zdradou je stranový poměr. Displej nemá žádný klasický filmařský stranový poměr, takže filmy mají buďto po straně malý černý proužek, nebo se jim mírný proužek ořízne, což přepínáte přímo v přehrávání u každého filmu ikonkou pro roztažení filmu. Oříznutí je minimální, takže se většinou vyplatí ho provést, dostanete půl centimentru obrazu navíc.

Tohle je také jediné zvětšení, jakého lze docílit u videa. Na ovládání videa žádná gesta prsty nefungují, Jen tuknutím do displeje vyvoláte menu přehrávání pro pauzu, přehrávání a přeskočení na další video a vidíte i pozici v přehrávání videa, v níž se můžete pohybovat.

Aplikace iPod asi už ničím moc nepřekvapí. Podívejme se trochu dále.

Mail a SMS zprávy


Vestavěný emailový klient je tím nejlepším, s čím se v mobilních telefonech setkáváme. I v jeho případě je jednoduchá konfigurace základ. Několik v USA nejpoužívanějších emailových služeb je předkonfigurováno (.Mac, Gmail, AOL, Yahoo), stačí vyplnit login a heslo. Pokud chcete, můžete si vyplnit vlastní služby s POP3, IMAP a SMTP. Ano, i IMAP telefon podporuje, i když se občas píše, že ne. Je zde také nastavení pro Exchange server, ale to probíhá rovněž přes IMAP.

Emailových služeb si můžete nastavit více, v přehledu emailových schránek se vám pak zobrazuje přístup a stav (počet nových emailů) v každé z nich. Uživatele mnoha schránek to bude prudit, protože není možné všechny email schránky smíchat do jednoho okna a vyřizovat z nich všechny emaily najednou bez rozlišení schránky, jak jsme zvyklí třeba z Outlooku.

S psaním emailů souvisí další zrada pro potenciální neanglické uživatele v chytrosti telefonu. iPhone se totiž snaží odhadovat, co píšete a opravuje vám slova. Bblé samozřejmě je, že pokud nepíšte anglicky, používá se pořád anglický slovník oprav, jiný to ani nemá. Naštěstí tyto opravy lze vypnout.

Jak to funguje: Píšete slovo, iPhone dojde k názoru, že jste chtěli napsat něco jiného a tuto opravu vám nabídne. Jenže stiskem mezerníku opravu potvrdíte, jedinou možností, jak ji odmítnout, je stisknout na displeji nabízené slovo a proškrtnutí vedle něj. Pokud píšete a nediváte se moc na displej, budete za chvíli asi překvapeni, co jste napsali, když nepoužíváte angličtinu. Cesta pryč není, opravy lze jen vypnout, nelze je překonfigurovat na jiný jazyk. Telefon je zřetelně určen pro anglofonní uživatele a ostatní mají pech. Co si ve Státech počne menšina španělštinářů, netuším, asi se předpokládá, že na telefon nemají.

Jinak je email v pohodě. Umí otevírat wordovské dokumenty i PDF, neumí je editovat. Podobně je na tom Nokia N95, za editaci Office dokumentů si musíte připlatit asi dvacet dolarů za další balík software, nic moc to ale není.

Co mi u emailu drobně vadí, jsou nefungující některé standardní triky iPhonu. Otočením naležato se nepřepne obraz do režimu landscape, což by umožnilo pohodlnější psaní emailů. Rozjetím prstů na displeji ani nelze email zvětšovat, což většinou nevadí, protože písmo je dostatečně velké pro pohodlné čtení.

Další zrady k emailům už jen telegraficky: není tu možnost BCC, nelze vysypat koš a můžete ze serveru stáhnout maximálně posledních 200 emailů, není tu možnost stáhnout všechny.

Také při synchronizaci emailů dochází k pár zádrhelům. Tak především maily přečtené na iPhone se neoznačí za přečtené v Mail klientu na počítači po synchronizaci. Při synchronizaci se neaplikují filtry z Mailu na počítači (Mail se jmenuje emailový klient pro Mac OS X, co se stane s Windows netuším, to jsem neměl jak vyzkoušet). A nakonec – odeslané emaily z iPhone nejsou při synchronizaci přeneseny. Můžete se leda přidat na kopii, skrytá kopie ale nefunguje. Výhodou mají uživatelé Gmailu, kde se email odeslaný přes SMTP Gmailu uloží vždy do webové aplikace.

SMS zprávy


Prográmek pro psaní SMS zpráv je opět roztomilá jednoduchost. Odesílá a přijímá SMS zprávy, to vás asi nepřekvapí. Zajímavý je systém, jakým zprávy telefon řadí. V přehledu přijatých zpráv jsou zprávy zeskupené podle jejich adresáta a pro každého adresáta je tedy v hlavním přehledu právě jedna položka. V tomto přehledu vidíte kus textu SMS zprávy přijaté od adresáta naposledy a datum, kdy jste si zprávy naposledy vyměnili. Když konverzaci rozkliknete, vidíte ji celou jako vlákno diskuse, tedy sms zprávy vyměněné s uživatelem za celou dobu. Je to praktické a přehledné, celou konverzaci vidíte v kuse podobně, jako třeba na ICQ. Škoda, že tenhle postup nenapadl více výrobců, i když u některých telefonů už byl k vidění (například Treo).

Virtuální klávesnice

Vkládání textu je příběh sám o sobě. Klávesnice je virtuální, dotyková. Zobrazuje se na obrazovce a do kláves ťukáte prstem.

Systém je chytře vymyšlený a ačkoliv je klávesnice maličká, píše se na ní překvapivě dobře. Důvod je prostý – dotyková obrazovka změří střed vašeho stisku a předpokládá, že jste chtěli stisknout pouze klávesu ve středu stisku, nikoliv všechny okolní, na které prst přesahuje. Navíc se nad klávesou, kterou jste stiskli, rozsvítí písmeno klávesy, což vás ujistí, že jste stiskli správně. Při psaní jsem ale měl podobný problém, jako MaLér. Při psaní pravou rukou jsem měl tendenci tisknout klávesy více vpravo, protože mám podvědomou potřebu vidět klávesu, kterou mačkám. Tenhle reflex ale po dni používání vymizel a na klávesnici se psalo opravdu velmi přesně. U klávesnice si můžete ještě zapnout autokapitalizaci, tedy automatické přehazování velikosti písmen tak, aby na začátku věty byla velká písmena.

Výhrada o použitelnosti psaní pouze pro angličtinu trvá nadále.

V některých aplikacích lze používat klávesnici i v Lanscape režimu, například v Safari, bohužel v Mailu to nejde a v tomhle se iPhone chová trochu nekonzistentně.

Co se mi na iPhone nelíbí

Když odmyslím fakt, že v Česku se neprodává a je určený pro jiný trh, sumarizuji výhrady, které mohou mít (a často také už mají) američtí uživatelé, pro které je telefon určen.

Tou hlavní výhradou bude nemožnost cokoliv stáhnout po internetu a uložit do telefonu nebo z něj nějak dostat jinak, než přes iTunes. Ani přílohu z emailu, ani písničku v MP3 – nic jinak, než znovustáhnutím nebo přes iTunes aplikaci do telefonu nedostanete. A také z telefonu nic nedostanete. Fotku pořízenou vestavěným fotoaparátem nemůžete odeslat přes bluetooth a když ji pošlete emailem, automaticky se zmenší. MP3 z telefonu zatím nedostanete nijak.

Chybí copy – paste funkcionalita pro text. Musíte opisovat místo kopírování.

V Safari mi chybí možnost otevírat odkazy do nových oken jinak, než je přepsat ručně. A také mi chybí automatické vyplňování formulářů, které má desktopové Safari na skvělé úrovni. Vyplňovat formuláře stále dokola je opruz. Jinak je třeba mobilní Safari pochválit – je opravdu silné.

Co jsem ani nezmínil a co se mi naopak líbí: skvělé Google Maps, které jsou fakt luxusní jak pro plánování trasy, tak pro prohlížení. Stahování videí z YouTube, nejsou tam všechna, protože se nepoužívá Flash video, ale YouTube je musí pro Apple překódovávat do H.264. Ale funguje to parádně, kvalita je citelně lepší. Kurzy akcií, fotografie s nádherným zoomováním prsty, přehled počasí a kalendář synchronizující se s desktopem. Poznámky a další drobné jednoduché aplikace.

Fotografování


Fotografování s 2 megapixelovým fotoaparátem, které je jednoduché – nejde tam nic nastavit 🙂 A fotky jsou kvalitní jen za dobrých světelných podmínek, v horším osvětlení jde foťák do příliš dlouhého času závěrky, takže obrázky v pohybu jsou rozmazané.

Pro porovnání jsem udělal fotografii téhož námětu jednou pomocí Nokia N95 a jednou iPhonem. Rozdíl je nejenom v rozlišení 5 vs 3 Mpx, ale také v kvalitě prokreslení, ostatně porovnání vidíte na komparačním snímku (klikem se dostanete na originální velikost pro detailnější srovnání):

Zdrojové snímky z Nokia N95Apple iPhone (nikde nic nenastavováno, použito základní nastavení fotoaparátu).

Jak je to s aplikacemi třetích stran

Kdysi jsem psal, že půjdou formou widgetů. Pravda je, že jsem si to myslel, nepochopil jsem, jak to bude fungovat. Ve skutečnosti to zatím funguje trochu jinak – aplikace třetích stran jsou aktivní stránky naprogramované pro Safari tak, že se chovají jako aplikace, ve skutečnosti jsou to ale HTML stránky zobrazené v Safari. Bez Safari tedy nefungují a nezobrazují se ani na základní ploše, jsou to jen záložky v Safari. Ale už nyní je k dispozici přes čtyřicet „aplikací“ včetně síťového textového editoru GOffice nebo několik variant kecálků včetně ICQ. Skype zatím chybí. Zda půjde přidávat aplikace přímo na plochu a programovat je rovnou jako widgety, není známo. Minimálně zatím to nejde a je pravděpodobné, že tuto funkci si nechá Apple pro sebe.

Stojí za to zmínit ještě jednu věc. Update firmware telefonu probíhá rovněž přes iTunes, stejně jako u iPodů. Aplikace si pravidelně zjišťuje, zda máte poslední firmware a pokud ano, automaticky ho může stáhnout a instalovat. Nové funkce se tedy mohou přidávat relativně snadno, pokud se tak Apple rozhodne.

Výdrž mobilu

O svojí výdrži telefon umí ledasco prozradit na zvláštní statistické obrazovce:

U takovýchto mobilů se vždy bojím, jak dlouho jim vydrží baterky. Musím vám říct, že iPhone překonal jakákoliv moje očekávaní v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Po třech dnech používání jsem na něm strávil osm hodin surfováním přes WiFi, přehráváním hudby a hodinou sledování videa. Teprve třetí den mne upozornil, že má patnáct procent energie a že by rád viděl svou synchronizační kolébku, která funguje zároveň jako nabíječka (nabíjet lze i jen kabelem, ten lze z kolébky vyndat a dát přímo do iPhone). Prostě neuvěřitelné.

S Nokia N95 to naprosto nejde porovnávat. Ta zkolabuje po necelé hodině intenzivního používání 3G o něco déle vydrží s WiFi a snad jen přehrávač hudby nabízí nějaký signifikantní časový úsek použitelnosti. Při běžném mém používání je nemyslytelné, abych N95 nedal přes noc do nabíječky, ačkoliv je pravda, že když ji nechám jen zapnutou a nepoužívám ji (ano, na dovolené byl v šuplíku zapnutý a sbíral SMS), tak vydrží tři dny bez dobíjení, ale jakékoliv hrábnutí do dat a rozsvícení displeje hustě drancuje baterku.

Jak propastný rozdíl oproti iPhone, ten je zjevně stavěný na velké používání a dokonce podle zahraničních recenzí bez problémů zvládne přehrát tříhodinový film a ještě baterka zbude. Abych vás neuváděl v omyl, že tohle je problém jen Nokia N95. Kdepak, tohle je problém všech komunikátorů s 3G, i SEry vycucnete surfováním velmi rychle.

A druhý závěr (do rezervy a odměna za přečtení celého článku přeci!)

Jeden závěr jsem už předsadil na začátek článku. Určitě jsem mnoho věcí zapomněl napsat. Ptejte se v komentářích, pokusím se odpovědět. Chtěl jsem ještě napsat podrobnější informace o technologiích, které Apple nezvolil a co to pro ně bude znamenat. Co vůbec bude iPhone pro svět telekomunikací znamenat. Mám to rozepsané, ale je to další pekelně dlouhý článek, takže to až příště. Chtěl jsem sestříhat video, ale někde jsem zapoměl kabel, takže snad zítra, či v týdnu…

Snad jen poznámku k ceně

Americká cena je díky úvazku / kontraktu s AT&T jednoduše nepřevoditelná na koruny. Z porovnání vychází, že iPhone je dražším telefonem, ale to nezměnilo nic na tom, že se okamžitě stal nejprodávanějším mobilním telefonem AT&T, který porazil i úspěch legendární Motoroly RAZR. Můžete namítnout, že amíci jsou máklí a koupí, na co je reklama. Že u nás by se tak drahý telefon neuchytil. Na to já vám odpovím, že kvůli takovému směšnému trhu, jako je ten náš, se žádný výrobce neobtěžuje vyrábět zvláštní mobil, takže těžko můžeme porovnávat. Amerika si hledí svého pohodlí a styl hodnotí výše, než řadu funkcí, které běžný uživatel ani nepoužije. A to všechno stojí za tím, proč je iPhone tak úspěšný. Zda bude i nadále? Předpokládám, že ano.

Apple velmi pravděpodobně bude telefon dále vylepšovat ať již updaty software nebo novými generacemi hardware a já věřím tomu, že iPhone ledasco změní. Mám k tomu řadu důvodů a ty důvody, které jsem nezmínil, si podrobněji rozebereme zase příště …

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

147 komentářů

 • Bravo, nejlepší recenze, kterou jsem na iPhone četl, kdekoliv.

 • Uf, stálo za to si to přečíst 😉

 • nemá náhodou 2mega foták? Jinak parádní recenze

 • Skvelá recenzia, zatiaľ asi najlepšia akú som k iPhone čítal.
  Som avšak trošku zmätený popisom vlastností klávesnice, respektíve automatickej opravy písaneho textu. Krátko po sebe nasledujú dve informácie, ktoré si protirečia: „Naštěstí tyto opravy lze vypnout.“ a „opravy nelze vypnout ani překonfigurovat“. Ako to teda je?

  A áno, foťák je 2 Mpix. Viď http://www.apple.com/iphone/specs.html

 • co znamená:

  S psaním .. souvisí další zrada … opravuje vám slova. …. Naštěstí tyto opravy *lze vypnout*

  Jak to funguje: …. Cesta pryč není, opravy *nelze vypnout ani překonfigurovat*, telefon je zřetelně určen pro anglofonní uživatele…

  jde to teda vypnout anebo ne?

  ps. telefon je to hezký ale ta nemožnost uložit si fotku z internetu do fotek nebo uložit staženou hudbu do přehrávače, to je ukázka zkryplování hezkého zařízení jen kvůli nějakému velkému bratrovi v pozadí. To je hnus!

 • Zarizeni je to zrejme dobre, ale proc Apple opet opakuje tu samou blbost jako pred 20 lety? Vyrobu HW opet nebude licencovat a nedava lidem ani moznost zmenit operatora.
  V clanku je to kulantne popsano jako pozitivum v podobe vyprovokovani zmen v mobilech. Pritom je to blbost na entou. Dobrovolne se pripravit o trhy se zarizenim ktery ma potencial.

 • Skvela recenze. Nezbyva nez pockat, az si chytri lide poradi s drobnyma omezenima ve smyslu nemoznosti pouzit iphone s jinou simkou nez AT&T. Aktivacni cast je uz prolomena, takze se ceka na sim lock. A samozrejme, nahravani obsahu jinak nez pres itunes a nahravani tretostranovych aplikaci. Rikam to nerad, ale v tomto smeru drzim hackerum vsechny palce! iPhone se zda byt presne tim zarizenim, ktere hledam. Male, velmi tenke a velmi prenosne zabavni a hlavne cteci zarizeni. Nanestesti, autori nejak pozapomneli na ebooks, takze nezbyva nez se spolehnout na sluzby particky nadsensu, pokousejicich se o prolomeni hloupych (marketingovych) omezeni, ktere iPhone v soucasnosti ma. Vydrz se zda byt lepsi nez jsem cekal, display vypada velmi pouzitelne i na primem slunci a co si budeme namlouvat, celkove je to pekne zarizeni. Jakkoliv nejsem nekriticky fanousek Applu, jejich uspesnost vmestnat vse do libive placicky s tlouskou kolem 1cm je pro mne osobne fascinujici.

 • Pred 20 lety to Apple neudelal proto, protoze nebyl jiny hw nez Apple, co by to zvladl.

  A nemyslim si, ze by to byl az tak spatny tah.

  Apple neni Microsoft.

 • Je vidět, že autor recenze má básnické střevo!

 • Pokud tam neni tlacitkou na vypnuti, jak se telefon chova pri dlouhem letu pres ocean? 🙂

 • uz som to niekde pisal, ale znovu… (aj) co sa baterie tyka, polka sveta ignoruje pocketpc platformu… uz skoro 2 roky stary HTC Wizard (vtedy sa zacal vyrabat, moj ma necely rok) vydrzi prehravat hudbu 10 hodin, pozriem si na nom 2-3 filmy za sebou – na jedno nabitie baterii… a na wifi vydrzi tak 4 hodiny (vraj, neskusal som)… zvlada mms,sms a s externym modulom uplne s prehladom aj gps… na ebayi stoji tak 5000-6000 Kc starsi kusok… a aplikacii pre pocketpc je tak milion 😉 nieze by som sa ho nechystal vymenit za openmoko za rok, ale musel som sa sem vyjadrit – apple a nokia nie su jedine top-super-spica-mega platformy 😉

 • musíš vytáhnout baterku! 😀

 • Pro Martina: omlouvám se, opravil jsem to na poslední chvíli a jen na jednom místě. Opravy psaní jdou vypnout, je to funkce AutoCorrect. Snad jsem to opravil i v článku.

  Licencovat software by byla nebetyčná krávovina, kterou Apple už jednou udělal. Zařízení je o tom, že je to koherentní HW a SW kousek.

 • Pro MK: Netestoval jsem to při letu za oceán. Mobil (tedy radio část) se dá vypnout jen softwarově nebo vyndat SIM karta.

 • Pro mr.detlef: baterku nejde vyndat, tedy ne bez použití většího násilí či šikovnosti 🙂

 • já si právě dělal srandu, proto ten smile 😉

 • Ta komparacni fotka s N95 byla z iphone vytazena pres email ? Doslo tedy k jejimu zmenseni ? V textu je uvedeno, ze pres email dojde k jejimu zmenseni, ale popis je porad 3Mpixel – pokud mi neco uniklo, tak prominte 🙂

  PS: nejsem si jisty, jestli jsem pochopil system ukladani SMS – to mam v nejake slozce napr. 300 radku s ruznyma jmenama a pod nimi teprve SMS (prijate i odeslane dane osobe ?). Klasicne razeni jak jej zname (dle datumu) nejde ?

 • Ta rychlost Safari v porovnání s S60, nebude to způsobeno spíš lepším HW iPhona? Vycházím právě z toho, oba jedou na WebKitu (resp. WebKitu s nějakými úpravami) a velký rozdíl ve výkonosti by mě spíše překvapil (ale S60 jsem viděl jen jednou a to přes rameno, tak těžko mohu soudit).

 • Nenávistivec RH na sebe nenechal dlouho čekat… 🙂 Je srandovní, jak se snaží neustále někoho špinit, přičemž není s to pochopit, že jiní lidé mají jiné potřeby a vice versa. A když pak čtete jeho článek o závodění na dálnici, člověk si uvědomí, jaké je tento člověk -v okamžiku kdy vypne PC-, totální nepoužitelné h****o.

  Ale k věci — founek vypadá poměrně mile – nepochybuji, že sem doputuje i evropská verze a docela se těším.

 • Srovnaní s S60…. ja mám Nokii E70 a zdá se mi (iPhone jsem neviděl, vycházím z toho co píše Patrick) že výdrží baterek (na wifi/gprs datech), rychlostí Safari (nemluvím o celkové rychlosti systému, ta je občas opravdu zoufalá) i kvalitou displeje to není *tak* špatné.

  Jinak se připojuju s díky za recenzi.

  K té synchronizaci dat: podle oficielních apple guidelines pro vytváření webových stránek pro iPhone nefunguje ani HTPP Upload (upload file na server z webového formuláře pomocí <input type=“file“>)… který třeba na S60 WebKitu funguje dobře (už jsem ho několikrát v praxi použil k nahrání fotky vyfocené mobilem na blog).

  Proč to tak je nevím, jestli jde o business rozhodnutí za účelem připoutání uživatelů různých socioware služeb k službám Apple a AT&T, bezečnostní důvody (utužený sandbox)…

  Má to ještě jednu zajímavou souvislos, pokud by tam tato funkce fungovala, byla by jistě přístupná i z „widgetů“… takto widgety nebudou moci ani data downloadovat (jak píše Patrick, ze Safari nic lokálně neuložíte) ani uploadovat (HTPP upload je také blokován)… nebude tedy zřejmě možno vytvářet widgety se sdílením „iPhone lokálních“ dat.

 • Recenze pěkná, až na občasné chyby („nemyslytelné“) třeba. Jinak – a to tu nezaznělo – si dovolím názor: (finanční) úspěšnost telefonu bude ještě mnohonásobně větší, než z recenze vyplývá, a to přes „povinně vnucené“ a samozřejmě placené služby… Dle mého názoru dokonce násobně převýší tržby za samotné přístroje. Jo, skvěle odvedená práce a zákazník strčí hlavu do chomoutu sám a ještě kvůli tomu nocuje před obchodem – sem každého ředitele marketingu:-) U nás, národa „zlodějů“ SW a hudby, asi moc neprorazí, ale tam, kde služby a obsah budou za celkem přijatelnou a rozumnou cenu, tak proč ne…
  Ovšem hluboce oceňuji inovativní přístup!
  Já bych si to asi/určitě nekoupil, ale je pravda, že k čemu funkce??? Většina přátel stejně ani neví, jak se aktivuje IR port, když jim chci poslat kontakt svůj či jiný;-)))

 • Recenze pěkná, až na občasné chyby („nemyslytelné“) třeba. Jinak – a to tu nezaznělo – si dovolím názor: (finanční) úspěšnost telefonu bude ještě mnohonásobně větší, než z recenze vyplývá, a to přes „povinně vnucené“ a samozřejmě placené služby… Dle mého názoru dokonce násobně převýší tržby za samotné přístroje. Jo, skvěle odvedená práce a zákazník strčí hlavu do chomoutu sám a ještě kvůli tomu nocuje před obchodem – sen každého ředitele marketingu:-) U nás, národa „zlodějů“ SW a hudby, asi moc neprorazí, ale tam, kde služby a obsah budou za celkem přijatelnou a rozumnou cenu, tak proč ne…
  Ovšem hluboce oceňuji inovativní přístup!
  Já bych si to asi/určitě nekoupil, ale je pravda, že k čemu funkce??? Většina přátel stejně ani neví, jak se aktivuje IR port, když jim chci poslat kontakt svůj či jiný;-)))

 • Pořádná diskuse je tady a nezapomeňte se mrknout do diskuse 😉 http://radekhulan.cz/item/smejeme-se-s-zive-cz-a-marigold-cz

 • zabudli ste napr. spomenut, ze ten „revolucny“ telefon za $500 + 2r kontrakt Vam nezazvoni ked surfujete net – presne tak, ani nebudete vediet, ze sa vam niekto pokusa dovolat – tym pre mna automaticky skoncil.

  „Vestavěný emailový klient je tím nejlepším, s čím se v mobilních telefonech setkáváme“ – vazne? iny naopak tvrdia, ze je to skor katastrofa aby som to cele neopakoval:
  We suspect even a moderate email user won’t be able to delete 20 emails on their phone without fantasizing about throwing their iPhone across the room. If you can delete 50 emails in one sitting, you deserve to be nominated for the Nobel Peace Prize. Oh, and you have to manually delete all these messages again from the trash, there’s no empty trash button (only an auto-delete option buried deep within settings, which removes deleted emails never, or after a day, a week, or a month). We kid you not.
  podrobnejsie:
  http://www.engadget.com/2007/07/03/iphone-review-part-2-phone-mail-safari-ipod/

 • Pěkná recenze. Už aby tu ten foun byl (jen aby na něj taky byly prašulky)

 • re kiff – ty mažeš dvacet nebo padesát mailů? Já nevím, používám gmail, denně mi chodí několik desítek mailů (nepočítaje 3 stovky spamů co skáčou do spam složky) a denně mažu (a/nebo označuji za spam) tak asi 3. A ta první věta se mi zdá blbost, četl jsem hodně recenzí ale tohle čtu tady poprvé. Možná záleží jak je dotyčný připojen k internetu

 • Noname: Mozna mi opet nebudete verit jako minule kdyz jsem psal, ze je mozne iPhone provozovat na predplaceny tarif :-), ale kiff ma pravdu v tom, ze pokud jste datove pripojeni pres mobilni sit a ne WiFi, tak iPhone skutecne nezazvoni. A to ze to nepisou v zadne recenzi bych pripisoval tomu, ze to povazuji za normalni, neb tak funguji na ATT siti i jine telefony.

 • re: cidermaster: ale věřím, ale pak nechápu, proč to někdo vydává za bug iphone, když je to feature ATT sítě.

 • Taky používám N95 a souhlasím, že aplikace na N95 standardně dodávané např. Mapy anebo email klient není nic moc. Kdyý si ale nainstalujete na GPS Router 66 a na emaily Gmail je znát znatelné zlepšení na rychlosti a způsobu ovládání, co se týče fotek jsem s nima velice spokojena to včtně videa.osobně se mi iphone líbí, ale počkám si až bude umět to co N96

 • Nepoužitelný foťák, absence MMS, 3G, uzavřený OS, nevyměnitelná baterka, nemožnost stahovat přes browser soubory…hrůza. Tento přístroj může zaujmout snad pár teenagerů. Není nad kvalitní a značkové komunikátory od HTC. Recenze je nic moc, psaná se zastřeným zrakem Apple fanatika, sorry…

 • Evzene, to by jeden neveril, kolik je ve Statech teenageru a Apple fanatiku 😀 http://news.yahoo.com/s/pcworld/20070715/tc_pcworld/134594

 • Super clanek. Naprosty souhlas. Apple moc dobre vi, co na lidi plati. Amici taky koukaji divne, kdyz musi pouzivat prevodovku v aute 🙂 V jednodduchosti je sila.
  GPS v telefonu je hovadina. Neustale problemy se signalem + pomaly telefon jako jsou nokie = smrt, nebo blbe WM… Az si to precte hulan, tak se posere .. 🙂

 • Evžen Oněgin – že by další pseudonym pro RH?(dle způsobu psaní příspěvku)

  Ano není nad značkové HTC komunikátory, které vám například náhodně ničí data na paměťové kartě …

 • Noname: já občas mažu 20 nebo i víc SMS zpráv, občas mažu 20 i víc mailů. Je to divný? Já to tak dělám. Nevím, proč v iphone není nějaká funkce mass delete, proč toho nejde víc mazat najednou – označit, smazat – stejně jako to má každej jinej podprůměrnej telefon.

 • Skvělá recenze. Sice jsem si musel udělat čas na přečtení ale nelituju toho. iPhone je parádní věc a přijde mi, že na uživatele Applu je tenhle článek napsán perfektně nezaujatě a ba naopak vyzdvihuje zajímavá fakta. Patriku, díky 🙂

  Evžen: Evžene Evžene, vrať se radši na blog RH … hlavně že je v článku několikrát psáno, že nelze srovnávat americký a evropský trh, že. To jen pár teenagerů čte článek pořádně a až do konce …

 • Predstava, ze bezny americky franta uzivatel vypina radio nebo vyndava SIM kartu, je docela legracni. Uvidime, kdy bud FAA povoli GSM na palubach letadel nebo letiste zacnou zabavovat iPhony stejne, jako zabavuji svycarske noze. Na tom transoceanskym letu se to mozna vybije (bude furt hledat nejakou sit), ale pri hopsani po statech bude super, az zacnou zvonit svechny zavazadla 🙂

  A to uz vynechavam detaily s mobilem na koncerte (=nemala cast lidi mobily nedava do ticheho rezimu, ale vypina je).

 • Dobrý večír, děkuji za recenzi (i když to půdobí divně, u tohohle stroje jen pro usa:)). Byla velmi podrobná, takové já rád a už jen abych se o tomhle stroji něco dověděl, „musel“ jsem jí dočíst do konce. Možná bych podotkl, že je přeci jen lehce pozitivněji laděná a v trochu nadšení jsou některé nedostatky poněkud zatlačovány do pozadí (ostatně, za 3dny (tuším?) nelze získat toliku zkušeností z provozu), ale, to se dá vcelku lehce omluvit, protože ty chyby byly jasně zmíněny a nevypadá to, že by bylo cokoli zatajeno:)
  Škoda, že tolik lidí nechápe určení telefonu pro ameriku a její způsoby. Ale i tak má i phone poměrně dost nemilé, řekněme „nedodělky“. Snad na tom apple zapracuje. Trochu nesouhlasím s tvrzením o gps. Manuálně nenapíšete kde jste, pokud budete ztracen a nikde žádné info. Myslím, že gps může být slušný pomocník (sám mám kombo pda+bt gps), ale na nokiích mi přijde tragicky provedená…
  Pokud jde o reakci RH na jeho blogu, je to smutné a není cokoli dodávat, stačila mi informace, že mdaIII zafixuje polohu za 5s (což při studeném startu může jen v případě obřího štěstí), což znamená, že nemá jasno ani v tom, co obhajuje… jinak WM mám rád (dlouhodobý uživatel), spousta lidí je zbytečně odsuzuje, ale osobně je mam raději v pda (tj. bez gsm modulu:)) ale to jsem OT. Takže dobrou noc;)
  P.S. : mám dotaz k měření výdrže. Říkáte 3dny a zbývalo 15%. Ovšem test byl také 3dny a kolébka jej dobíjí? Pak jste „musel“ ale synchronizovat a stroj se tudíž během těch tří dnů také dobíjel? Chápu to správně?

 • Mě by teda zajímalo rozvedení té uvahy o tom, že absence Flashe a Javy je na škodu především pro ty prostředí a nikoliv pro iPhone. Nechme Javu stranou, byť její absenci nechápu vůbec, JME je docela obstojné „sandboxed“ prostředí pro offline aplikace, které iPhone prostě chybí. Ale absence Flashe, tedy de-facto standardu používané na nezanedbatelném množství webových stránek znamená, že o vestavěném Safari není možné pravdivě tvrdit, že je to plnohodnotný prohlížeč. Svět se kvůli iPhone nezmění, naopak Apple možná docela rychle zjistí, že Flash a (něco jako) Java jsou pro docela velkou skupinu lidí poměrně důležité aspekty, a že je docela dobře možné, že ti co iPhone potřebovali, protože je jednoduchý na ovladání, tak už svůj iPhone mají, a dál se až tak dobře prodávat nebude.

 • *mda compact III…dobrá, možná mu křivdím, ale za stejných podmínek jako je v téhle recenzi zkrátka silně pochybuji:)

 • „Připravte se na to, že až uvidíte displej iPhone, bude vám displej ostatních mobilů připadat jako výběhová záležitost.“

  Takovy pocit mam porad, pote, co jsem okusil barveny displej Garmin Vista. Proc proboha mobily nemohou mit takovy displej, ktery na slunci nepotrebuje podsviceni?

  PS: zhodnoceni zaverem v uvodu se casto nazyva executive overview 🙂 Diky za nej.

 • Apple trefil hřebík na hlavičku a vyrobil telefon kterému sice spousty funkcí chybí ale obyčejným lidem se skvěle ovládá a to je věc kterou český človíček nedokáže přenést přes srdce. Osobně si jej nikdy nekoupím neb dát takový prachy za zařízení ze kterýho si nestáhnu ani soubor mi připadá hodně praštěný ale pro lidi kteří nemaj co na práci a telefon mají jen na hraní a max na telefonování je to kultovní záležitost kde budou každé další vylepšení vítat jako seslání boha na zem a říkat si že to vylepšené roztahování fotek je naprosto super. Nehledě na skutečnost že člověk nemusí být génius na to aby do toho nacpal hudbu nebo film, přes synchonizační SW se to naučí každý šimpanz a lidi potom můžou machrovat Hele vole mám tam stáhnutej novej Maxtyx štyry ten je hustej co? A to je věc kteří tady mnozí nemohou překousnout že on prostě je jednoduchý a pochopí ho i jednoduší lidi bez toho aniž by listovali 200set stránkovým manuálem. Autor tohoto výplodu používá dodnes N9210.(to už je ale let)

 • mam iPaq rw6815 (PDA s telefonem) – posilam smsky, posloucham hudbu, telefonuju, semtam excel, semtam knizky (ktere teda v iPhone nejsou), soubor jsem NIKDY nestahoval, to delam a kdykoliv muzu znovu udelat na desktopu,

  vsechny ostatni „ficury“, ktere mi dava platforma WM bych radeji vymenil za citelny displej i na slunci.

  PDA pouzivam uz mnoho let, dlouhodobe znam svoje potreby a myslim, ze iPhone by mi vyhovoval temer na 100% ( i kdyz si ho zrejme nekoupim )

 • Iphone jde kompletne vypnout. Videl jsem to v nejakem videu, uz ale nevim kde.
  Nicmene jsem to nasel i v manualu: http://manuals.info.apple.com/en/iPhone_User_Guide.pdf
  Na strane 14 jak se iphone vypne a na strane 94 jak se aktivuje Airplane mode – to do toho letadla, jak tady kdosi psal.

 • No vida, diky Ti T. iPhonum osud svycarskych nozu nehrozi.

 • Uzivatelum Apple produktu fakt nerozumim. Peji ody na to jak to maji u Applu vsechno do detailu promysleny a vychytany a pak jen tak mimochodem priznaji ze je treba rucne prepsat celou adresu vzdy kdyz chci stranku v browseru otevrit v novem okne. A ze to sice ma fotak, ale fotka se z toho dostat neda. Ach jo…

 • Pane Zandl, je vam jasne, ze tento nehomologovany pristroj nesmite v CR pouzivat?

 • Co to je za blbost? To jako az se prijede american, tak si nebude moct zavolat? Premejslejte lidi, nez napisete takovou blbost.

 • Moc pekná recenze. Diky

 • tak tohle jsem si musel vytisknout

 • „Kdyby marketaci z Nokie nemeli praci s hledanim i toho posledniho ptaka ve vesmiru aby ho mohli vykourit, tak by jste vedeli ze NOKIA E70 je nejlepsi“ (volny preklad originalniho clanku, na ktery posilam link)

  http://duggmirror.com/apple/The_iPhone_is_a_piece_of_shit_and_so_is_your_face/?u=iphone

 • Vypadá to hezky, ale naprosto to zabili nemožností stahovat obrázky a soubory z webu. Proto si ho nekoupím a určitě nás bude víc. Jinak vypadá docela hezky.

 • Cituji: “ Používáním nehomologovaného koncového zařízení je porušován zákon a ten, kdo jej uvedl do provozu odpovídá za škodu takovým zařízením vzniklou“ . Nehomologovanou nabíječku od iPhone nemůžete tedy ani strčit do zásuvky, natožpak iPhone používat. Homologace tu není pro srandu králíkům.

 • to se na kazde recenzi na iphon objevi nejakej gay co tu prudi s homologaci …. to jsou dnes lidi ….proste asi spadli v mladi na hlavu a je to videt 🙂

  —————————————————————————————————

  no jinak pro ty co tu rikaj ze si iphon koupi jen decko tak tvrdil bych pravej opak … prave decka potrebujou mit vsechny blbosti co na mobil ani nepatrej aby byli IN … kdyz si neco chces dat na mobil tak mas snad komp … a je to logicke v boji proti piratske kopii a nedivil bych se kdyby tohle udelali i dalsi vyrobci.

 • Moc pěkná recenze.
  Pořád mi ale uniká jedna důležitá věc. Dají se používat aplikace třetích stran (widgety) i bez jakéhokoli připojení k internetu?

 • Kevine Kevine, co to tu píšeš 🙂

  GSM telefony lze používat na základě Generálního povolení, pokud splňují GSM normu – tedy pokud to jsou GSM telefony. Taktéž WiFi.

  Homologace nabíječky (či prohlášení o shodě) by bylo potřeba, pokud by iPhone měl nějakou středonapěťovou část. Ale nemá, nabíjí se přes USB.

 • Snilard: ne, widgety minimálně zatím nejde instalovat vůbec.

 • Autor clanku je velmi poamerikanizovan…

 • Autor clanku je velmi poamerikanizovan…

  Recenzovat vyrobek mimo kontext trhu pro ktery je urcen nema moc smysl.

 • Ještě k homologacím – stačí, když na sobě má logo CE – to sděluje zákazníkovi, že výrobce garantuje pro daný výrobek ty vlastnosti, které po něm evropské předpisy požadují. Takže pokud by se k iPhone dodávala nabíječka se vstupem 100-240V/50-60Hz (což je dnes většina nabíječek), bude mít logo CE (a tedy „homologaci pro Evropu“).

 • Parada, takhle povedenou recenzi jsem dlouho necetl, navic ji psal nekdo, kdo pouziva Maca, takze chape filozofii vsech produktu od appla. Sam jsem presel na maca pred pul rokem a za nic bych uz nesel zpatky, i kdyz PC mam z pracovnich duvodu. Na iPhone se tesim jako maly decko:-).
  Davam celkove za 1, jak iPhonu tak recenzi.

 • Nezbyva nez doufat, ze se z toho nestane nova moda a ze to nezacnou ostatni vyrobci napodobovat. Opravdu rad bych si koupil i za par let _normalni_ komunikator, se kterym se da neco delat. Toto je opravdu spis vec na hrani nez pracovni nastroj. Vlastne ani hrat si s tim moc nejde. Jedno se ale musi nechat. Ovladat to bude umet i stara Blazkova – a prave pro ni to asi je urceno.

  Co hodnotim kladne je nesporne skvely design. Mit neco takoveho a uvnitr nejaky OS, zalozeny na Linuxu s Maemo (Viz Nokia N800)….hmmm, krasa.

 • Ahoj, jaxe prosim te pouziva IMAP, co to vlastne je? V cem je rozdil mezi POP3 a IMAP-em?

 • Zjednodusene receno umoznuje IMAP spravovat na dalku schranky, ulozene na serveru – to znamena vytvaret foldery, mazat je atd… Posta je ulozena na serveru a neni ji treba stahovat do klienta (ctena zprava se pochopitelne stahnout musi a klient si samozrejme vytvari cosi jako „cache“ – to uz zalezi na nem).
  Zakladni vyhodou je, ze at se prihlasite odkud chcete (treba z jineho pocitace), vzdy mate po ruce svoji schranku s foldery tak jak jste si je udelal, vzdy se dostanete k veskere poste, kterou jste dostal ci odeslal.
  Pokud s tim srovnavate POP3, je to zhruba jako srovnavat Skodu Favorit (POP3) s nejakym BMW stredni tridy (IMAP).

 • Jak koukám na ty fotky, tak jsme skoro sousedi. Koukáme naproti sobě 😉 Bydlíš v oranžovém baráku? 😉

 • Dík za recenzi. Konečně jedna dle mého gusta. Všechna pro a proti pěkně shrnutá. Napsaná se skvělým odstupem od hypu, přesto nadšená a přesto objektivní. Nezaobírá se srovnáváním s PDA, což mi vždycky přišlo mimo mísu. Dík. Nezbývá, než si počkat, jak to kluci z marketingu v Evropě zkoulej…
  P.S. Na fotce z iPhonu je vidět panelák, ve kterym bydlim. Paráda! 😀
  Štěpán

 • diky, precetl a je to napsane skvele, rozhodne jsem nemel problem text precist od zacatku do konce 🙂 dobra prace. tomki

 • Z mnohaleté skušenosti vím, že Apple nikdy nepustí všechno v prvním modelu výrobku, takže na další funkce se můžeme ještě těšit. Až přijde iPhone do Evropy, určitě bude podle zvyklostí Apple lokalizovám (včetně korekcí textu) do evropských jazyků. Čeština sice nepatří mezi standardně podporované jazyky, ale dá se předpokládat, že stejně jako MacOs X bude umět českou klávesnici, písmo a třídění. Možná dokonce vydají lokalizační kit stejně jako pro MacOs. To že je updatovatelný software dává naději na přidání dalších funkcí jako Copy-Paste… Vzhledem k tomu, že iPhone používá upravenou verzi MacOsX, je otázkou týdnů, meximálně měsíců, než se někomu podaří hacknout, stjně jako iPody nebo AppleTv. Myslím, že brzo bude na internetu spousta utilitek na obcházení zakázaných operací jako kopírování audia fotek a podobně.

 • Cestina samozrejme patri mezi standartne podporovane jazyky. Pokud nejaky produkt podporuje aspon 10 jazyku, cestina nechyby …

 • re bs: obávám se, že iphone OS X má s Mac OS X společnou tak akorát část názvu, podobně jako Windows CE s Windows. Ale jinak souhlasím. Hlavní otázka spíše je, bude-li vůbec iPhone v Čechách a to se obávám, že není ani zdaleka tak jisté, vzhledem k tomu, že vše co v česku Apple pro uživatele dělá nedělá Apple, ale jen lokální prodejci, kteří zrovna v případě iPhone budou od prodejů odříznuti, takže budou mát asi malou snahu jakkoliv pomáhat. Navíc Česko je jednak malý trh, jednak stále relativně chudý trh, takže potenciálních zákazníků velmi málo, případné další potenciální zisky z iTunes blížící se nule, navíc tu máme myslím značně nekonkurenční prostředí na mobilním trhu (vyjma mobilní data), takže i případná nabídka operátorů by pravděpodobně tento mobil posunula někam k manažerským telefonům, jenže jeho cílovka je někde kompletně jinde. Takže osobně se domnívám, že tady iPhone rozhodně letos nebude a příští rok mu dávám 50:50 a to jen v případě, že mezitím slevní alespoň o 100$ a tarif bude v evropě potažmo u nás okolo 20€ (byť výrazně omezenější, než ten americký).
  Osobně spíše věřím, že se tu budou prodávat iPhone Nano a podobně

 • Nabyl bych tak skeptický, myslím, že hackeři si poradí. Už proto, aby odblokovali iPhone pro použití u jiných operátorů. Co se prodeje v ČR týká, nejsme zase tak malý trh, je u nás registrováno víc mobilů než obyvatel. Prodávat iPhone bude stejně některý z velkých mezinárodních operátorů, možná i víc než jeden a není důvod aby nás vynechal. V dnešní době každej milion dobrej. Cena je v zásadě čistě věc operátora, nakolik ji bude dotovat. Také nemyslím, že iPhone u nás bude ještě letos – i když vánoční trh…
  Právě jsem narazil na zajímavost:
  http://www.ifixit.com/Guide/iPhone
  Vidíte, hackeři už jedou na plné obrátky.

 • Amerika je jeden velky bordel, kde telekomunikacie zaostavaju viac ako internet na Slovensku. Nemozme porovnavat obeznych ludi ktory jazdia za 20SK/liter benzinu a telefonuju za 50hal/minuta s Europou. To ze amici su slepy a maju tucne prsty od McDonaldu a nevedia pisat SMS a MMS neznamena ze by na tieto funkcie mala Europa zabudnut. iPhone je predrazeny podobne ako iPod, ktory si nikto nekupi uz len kvoli kvalite a zvuku.

 • LIDI
  Iphone je nejlepsi telefon jakej jsem kdy mel i kdyz jsem si na to musel otevrit druhy ucet u att
  stoji to za to!

 • re david: hmm zase hezká rasistická zobecňují tvrzení plná nesmyslů. Levný benzín mají, s Evropou volají stejně draho jako my, protože to co dělá 90% ceny jsou evropské propojovací poplatky. Zavolat na jakékoliv číslo v americe (i mobilní) stojí mezioperátorsky 1 cent za minutu. Propojovací poplatek na mobilní čísla v ČR je okolo 3 korun. Američani ale hlavně do Evropy nevolají, proč by to dělali. Proto také u nich není problém mít za pár dolarů tisíce předplacených minut, které žádný amík nemá šanci provolat. Takže proč by měl posílat SMS, když její napsání trvá několikanásobně déle?
  I tak se jejich počet loni o 95 % zdvojnásobil a poslalo se jich 158 miliard. Počech odeslaných MMS stoupl o 145 % na 2,7 miliardy, tj. na jednu MMS se pošle 59 SMS. Celkem je tam 233 milonů uživatelů těchto služeb, tj. každý pošle v průměru 678 SMS ročně a 12 MMS. Celkem se provolalo 1,7 trilionu minut, tedy každý provolal 7296 minut ročně, tj. na každou SMS připadá 11 minut hovoru, na každou MMS 608 minut. Máte někdo česká čísla? Můžem srovnat.
  Krom toho na iPhone se dají SMS i MMS odesílat výrazně lépe než na jiných telefonech, protože má větší „tlačítka“, „plnohodnotnou klávesnici“ a pro posílání „MMS“ i intuitivnější a rychlejší ovládání. To „MMS“ je v uvozovkách, protože jak tu někdo vysvětlil, u AT&T se MMS posílají jako e-maily a to nejenom pro iPhone. Takže není důvod, proč by na to měla Evropa zapomínat.
  No a tvrdit o zdaleka nejprodávanějším MP3 přehrávači na světě a o telefonu se zdaleka nejrychlejšími prodejními úspěchy, že si je nikdo nekoupí je jen důkaz tvé omezenosti.
  Helmut – tak nám o něm piš, co se ti na něm líbí, co ti chybí, co ti vadí atd.

 • Velmi zajmave ze muzika jde jenom cez i-tunes a fotky se reformatuji
  ale tahle sprava je taky zajimava…
  SAN JOSE, California (AP) – AT&T Inc. wiped some of the
  glow off Apple Inc.’s iPhone, releasing numbers that showed
  fewer people than expected signed up for service in the
  first two days of the multimedia cell phone’s release.
  Apple shares fell more than 6 percent.
  AT&T – the iPhone’s exclusive carrier – said Tuesday it
  activated 146,000 iPhones on June 29 and 30, a number that
  disappointed investors following some analyst forecasts
  that Apple would sell 500,000 or more iPhones in its first
  weekend.

 • Velmi povedena recenze. Bravo! Jedine s cim nesouhlasim je prezentovana vyšší cena iPhonu. $599 je pri aktualnim kurzu USD cca 12 300Kč. Coz nepredstavuje nikterak zavratnou sumu. I kdyz otazkou zustava kam by se cena iPhonu vysplhala pri zavedeni na cesky trh?

 • $599 s dvouletým úpisem je nejdražší telefon v americe. I když by to u nás bylo za stejnou cenu, tak by to byl nejdražší telefon u nás, s tím že se ovšem násobí spíše 30, takže to je 18 tisíc s dvouletým velmi vysokým úpisem, a to by v české republice tento telefon naprosto potopilo, zákazníků by byly desítky a pro ně se nevyplatí udělat české rozhraní, rozpoznávání českých znaků atd. Prostě imho to v česku vůbec nebude (maximálně jen v angličtině, což jeho funkce značně kriplí)
  ad cicero: to není nijak zajímavá zpráva (leta ta, že investoři jsou trotlové), viz tento můj komentář kde rozebírám, proč je to nesmysl http://www.marigold.cz/item/iphone-cisla-z-vikendu#comment-111511

 • $599, v přepočtu asi 13,000,-. Našel jsem v paměti během vteřiny 3 Nokie v rozmezí 15,000 – 22,000 a pokud budeš hnidopich, na mobilmanii ti je i vysortuju. K většině těchto telefonů, pokud je chceš mít levný aspoň jako iPhone za 13,000,- ti napálej měsíční paušál minimálně 1600+DPH měsíčně a samozřejmě úpis na dva roky. Takže se neboj, ale pokud v US je to nejdražší telefon, tak tady to je cenově střední třída. To zas hulán hulákal ňáký nesmysly a někdo se toho chytnul.

 • SackX no předtím než jsem svůj příspěvek napsal jsem se koukal na nabídku O2 a žádný takto drahý tam nebyl. Ano, jsou tam dražší, ale bez úpisu. Přehlédl jsem Sirocco, které je i s úpisem za 13411 bez daně, ale to je doprodej.
  http://www.cz.o2.com/mobile/cz/phones/mobiles/index.html?manufacturer_id=0&priceTo=100000&priceFrom=12000&act=1&search=1#detail
  a kolik lidí tady má sirocco?

  A jestli se bude Apple držet své běžné cenotvorby, respektive cenotvorby jakékoliv americké firmy prodávají v čechách, tak to v evropě bude 599€ nikoliv $. Vzhledem k tomu, že se v americe prodávají stejné mobdely jako u nás, tak není důvod, aby byl iPhone tady levnější než ty jiné.

  A hlavně – iPhone si v americe kupuje vyšší střední třída a je to stylovka. Koukni kdo to tam kupuje, to nejsou ředitelé firem, co tu mají v čechách sirroco. I kdyby to byl telefon s úpisem za 13 plus daň, tak to prostě na českou střední třídu není, tady by to muselo být pod 10 a nejnižší paušál by musel být maximálně 7 stovek. Jinak to podle mě nemá šanci získat takovou masu, aby se vyplatila jeho lokalizace a marketing

 • Autor je zjevně Apple biased. Jinak si nedovedu vysvětlit, že v jinak velmi důkladné recenzi nezmínil „drobnost“, jako že baterka odejde za jeden rok, a nejde uživatelem vyměnit. Už je za to nějakej dobrák žaluje, hehe..

  http://arstechnica.com/journals/apple.ars/2007/07/28/apple-sued-over-iphone-battery

 • Luke: že baterka nejde uživatelem nijak snadno vyměnit, je fakt. Že odejde za rok, je kravina. Asi vás nenapadlo, jak k tomu uživatel došel v momentě, kdy je telefon na trhu měsíc, co…

  Zjistil to pravděpodobně debilně. Spočítal si, že životnost LiIont baterie je 1000 nabíjecích cyklů, takže když telefon třikrát za den připojí do USB kabelu, bude se baterka přitom nabíjet a za rok odejde.

  Sám Apple udává, že baterka sníží po 400 dokončených cyklech kapacitu na nejhůře 80%, což odpovídá teplotě 25C skladování. Je to vlastnost všech LiIont baterií, lhostejno, jakého výrobce a je to dáno technologií.

  To, že se za to nějaký magor soudí, je jeho problém. Zalovat můžete koho chcete, to ještě neznamená, že má pravdu, natož že vyhraje soud.

 • konecne nekdo napsal kvalitni recenzi iPhonu … fakt skvelej clanek

 • Ahoj,výborná recenze,zrovna jsem si telefon koupila v usa a hned mi přestalo fungovat vyhledávání sítě.Nemohu se vrátit na místo nákupu.Můžeš mi prosím poradit,jestli by si s tím někdo u nás věděl rady?Nechce se mi telefon vracet,bylo by to na dlouhý lokte……díky moc

 • klasicky apple – prijde s revolucnim a vymakanym napadem, ktery zabije naprosto debilnimi omezenimi, v tomto pripade napriklad nemoznosti vytahnuti fotek z iphonu, nemoznosti nacpat do nej data jinak nez pres itunes, podporou minima formatu hudby a videa… ;-/

 • Ja mam zajem o iphone a chtel bych se zeptat jek to je s placenim za sms a volani atd.

 • perfektni recenze

 • konecne nekdo napsal kvalitni recenzi iPhonu … fakt skveělej članek ????
  vnucování něčeho takového po 3 dnech lidem , je fakt naivní !! každý správný čech si všechno nechá pořádně projít hlavou co je opravdu pro něj dobrým přínosem a co ztrátou , stačí se jen mrknout na HTC P3300 a říct ci „co mi na tom chybí ??“ nevím ale rozhodně je už dnes na trhu z čeho vybírat !! a omezovat někomu takové základní věci jako vlastní hudbu nebo už ty zmíněné sms je fakt výsměch , a ty řeči o GPS jsou fakt úžasný , miluju takové životní zážitky 🙂

 • No nazdar, je to sice pro americký trh, ale mimo kvalitního displeje nic neumí. Mám SE P1i a ten má úplně vše co iPhone nemá. včetně WORD, EXCEL a tak. Proč do něho jít? A podle všeho i N95-ce Patrick neudělal reklamu. GPS mám v P1i TomTom a je to rychlé, pohodlné. Akorát se musí dokoupit GPS s BT modul.

 • ZDAREK docela zajimavy postrehy mimochodem Iphone se da v californii sehnat za 399 dolacu fungl novej s 8 giga to jen tak mimochodem jen jsem se chtel zeptat jestli bych pri pripadne koupi mohl v cechach vlozit sim kartu nejakeho operatora treba t mobilea volat jinak nez pres Roaming a jak je to s posilanim Sms,nekdo tvri ze to jde jinej zas ze ne Diku za odpoved

 • Honza: pouzivat iPhone s jinym operatorem nez AT&T jde pouze po softwarove uprave (cracku) telefonu, ktera je ale z pohledu Apple i AT&T nelegalni (asi ztratis zaruku a je mozne ze po nejakem update cracknuty iPhone proste prestane fungovat).

  Jinak Patrick tu kousek niz zminuje kdo ti v Cechach prislusnou upravu (za penize) udela.

  Mel jsem upraveny iPhone v ruce a s moji kartou T-Mobile fungovalo vsechno (hovory, sms, web, e-mail &d.)

 • vyzivne a chutne 🙂

 • Moc pekna recenze, ani ty komentare, nejsou nijak agresivni. Kdyz se clovek podiva na idnes.cz a vidi tam ty nic nerikajici blaboly a pod tim hromadu drsnejch poznamek a vytek applu tak ho to prestava bavit vubec cist. Ale chvalim. Fakt super. Jen skoda, ze mezi tim nez bude iPhone u nas na trhu budou zase o 3 kroky vsichni ostatní vyrobci vepredu. Je hrozne krasne sledovat jak se u nas Apple setkava s odporem a neprizni (vetsinou od lidi kteri ani jablko nikdy nevideli). Kdyz reknu svemu kolegovi v praci, ze bych mel zajem si koupit iPhone uz jenom z toho duvodu ze mam plne zuby sveho smartphone Nokia N70 a vesmez vsech techto symbian Win smartphonu, a proto ze se mi libi Apple design a z telefonu pouze volam a obcas napisu SMSku, uvital bych prijemne surfovani a emailoveho klienta a intuitivni ovladani (uz mam zanet slachovitych uponku na palci z toho vecneho datlovani na miniaturni klavesnici). Tak si pripadam jak nejvetsi vyvrhel. Nejen tento kolega ale i ostatni se na me divaji jak na neco nenormalne mysliciho, vzdyt je tady prece hromada krasnejch HTC a korejsko cinskejch sracek, ktery maji vsechny vychytavky na svete ktery existujou. Cituji : „Si se asi zblaznil ne! Vzdyt to nic neumi!“ Nevim co si o tom ma clovek myslet. Ale diky za recenci, jeste vic me to utvrdilo v tom ze do nej pujdu. Doufam, ze to bude brzo, protoze v teto branzi je kazdej mesic spozdeni dostupnosti tim ze tento telefon zestarne drive nez se k nam dostane. Pristi rok vyda nejaky korejsky nebo cinsky vyrobce naprostou napodobeninu iPhonu ale s 20Mpx fotoaparatem, GPS, EDGE, 3G, 4G, UMTS, CDMA a vsim co jsou kde schopni zkopirovat, dodaji tomu 160GB disk a nikdo uz si v CR nevzpomene ze existoval nejakej APPLE iPhone. 🙂 Tak diky za renenczi a preberte si tento comment jak chcete.

 • pekna recenze,ne by ale zajimalo,proc to nekteri vyrobci prodavaji například na stránce http://www.mobilarena.cz je iphone volně k prodeji,půjde z něho volat a další věci?

 • shtjastnej majitel na o2 kontraktu, je to dost penjez ale trzeba v londyynje k nezaplacenii, wi-fi THE CLOUD je skoro vszude a kde nenii, je EDGE a mapy nakonec fungujou obstojnje i przes GPRS, pro njekoho kdo hodnje cestuje je to vyybornaa pomuucka, mapy v kapse a email kazhdyych 15 minut, iPod co przestane hraat kdyzh zazvonii telefon a vyybornyy voicemail na hovory proshvihnutee v metru, vyybornje zesynchronizovanee kontakty, kalendaarze a fotky, nechaapu jak njekdo pochopil zhe nelze staahnout fotky z fotjaaku, moc se mi liibii chronologickee sms co vypadajii jako iChat, neomezenyy poczet budiikuu a propojenost kontaktuu s ostatniima aplikacema – klepnutii na adresu ji otevrze v mapaach, naprziiklad. a klaavesnice se uczii – moje jmeeno se nauczila hned.

  btw zodpoviim paar dotazuu, naprz. telefon se daa vypnout, delshiim podrzheniim sleep tlacziitka a potvrzeniim. do letadla je Airplane mode, hned prvnii volba v nastaveniich. a co se tyycze „widgets“, dajii se ulozhit zaalozhky ve formje data:, kteree obsahujii celou straanku, naprz. hru v javaskriptu.

  je paar vjecii co chtjejii dotaahnout, trzeba ono copy/paste, nebo synchronizace poznaamek, ale je nutnee si uvjedomit zhe iPhone nenii azh tak moc telefon jako spiish pocziitacz s rozshiirzenyymi komunikaczniimi schopnostmi, na kteryym bjezhii mac os x, jeden z nejleepe dotazhenyych un*xuu. souczasnaa verze je 1.1.2, kteraa przinesla njemeckou a francouzskou klaavesnici, njekdy prziishtje to bude i czeskaa a nebudu przitom muset vylamovat z a x. naviic, prziishtii rok se maa otevrziit trh s dalshiimi aplikacemi, a jestli budou przibyyvat tak rychle jako aplikace pro hacknutee ajfouny nebo widgety pro Tiger, tak se maam na co tjeshit!

 • Tak jestli jste tenhle váš komentář psal na iPhonu, tak je to voda na mlejn pro jeho odpůrce. Jestli ne, jste pako, které si po sobě ani nepřečte to, co vyplodí.

 • Chcem sa opytat ci tento telefon obsahuje budik, stopky a nejake podobne hovadinky. Diky:)

 • Ano obsahuje budiky.

 • Abych jeste dodal, otevirani odkazku v safari do novych tabu umoznuje nasledujici vylepseni – http://gadgets.inventivelabs.com.au/tabulate
  A soubory ze safari je mozne ukladat nasledujicim postupem
  http://www.intomobile.com/2007/12/26/download-files-from-the-web-directly-to-your-iphone-or-ipod-touch.html

 • Ahoj,konečne jsem našel nějakou pořádnou recenzi.Nedávno jsem si pořídil Iphone je to super věcička moc mě to natchlo,ale jediný co mi vadí je že do něj nejdou nahrávat ruzny dokumenty ani textaky,zatím jsem nenašel žádnou aplikaci ani hru na iphone.Myslýš že časem něco bude?A jak bych to tam vlastně nahrál?Rád bych ho používal i jako věc pro zahnání nudy.Každej den jsem na internetu abych něco našel ale marně,tak jestli můžeš tak mi prosim porad,děkuji ahoj.

 • děkuji Ti přesvědčil jsi mě o jeho koupi tva recenze mi dala honě pač používám jen pda mobili a ne obič tel dik a držim palce ve všem

 • Mam dotaz: podporuje to funkce SIM toolkit a tim tedy GMS banking?

 • re sirthomas: sim toolkit bys měl najít v menu Phone, jinak ale to je ta krása iphone řešení – proč používat nějaká jednoúčelové funknčně omezené aplikace ala sim toolkit či mms (byť obě fungují), když máš v mobilu plnohodnotný prohlížeč a neomezená data (všude tam, kde se iPhone prodává)

 • Mám dotaz
  Opravdu se na internet nebo na email dostanu zadarmo??
  Nezaplatím ani korunu??

 • to Mates,

  muzes do nej v pohode nahrat textaky, cist el. knizky a hrat hry. Staci se poradne podivat, nejlepe na http://www.iphone.cz na forum,tam najdes absolutne vse vc. ceske klavesnice, kompletnimu pocesteni, ceske T9 a dalsich milion veci……
  Mam ho teprve 2 dny a lepsi a rychlejsi mobil jsem nikdy nemel v ruce. Jednoduche, intuitivni ovladani, ktere pochopi i 5-lete dite….. Design – naprosto uzasnej, ale co vevodi celemu mobilu krome silene pameti ( mam 16 GB ) je displej..Neni nic lepsiho. Dokonale citelny na primem slunecnim svetle !!!

 • iPhone je iPhone pratele. Jen by to chtelo rychlejsi prenos dat nez EDGE a kvalitnejsi fotoaparat. Je v tom budoucnost, sem zvedavej jestli tyhle nedostatky vylepsi v dalsi generaci iPhonu.

 • chci se zeptat je nejaka moznost jak do iphone nahrat neco z PC? treba fotky nebo video?..jinak je to bomba…

 • To asi zcela urcite, z Apple pocitacu na 100%. Hlavne to chce rychlej prenos dat, aby se dal iphone puzivat jako modem a je definitivne vymalovano. Vivat iphone yessss!

 • me by taky zajimalo jestli si do nej muzu nahrat MP3 a videa z PC. Z ty recenze sem to nak nepochapal a dost premejslim ze si ho koupim

 • K cemu je teda USB kabel kdyz z telefonu ani do nej nic nedostanu?? teda jestli sem to spravne pochopil z recenze. Jinak moc hezka recenze:)

 • Ja s Applem nemam zadne zkusenosti proto bych se chtel zeptat jak funguje funkce iTunes….. tu pisete ze to je skoda ze to je pres iTunes ale ja vubec newim o co jde. Me jde o to abych tam nakopiroval pisnicky co sem si nekde stahnul… diky za odpoved

 • Milanek: iTunes je prostě knihovna multimediálních souborů (videa, fotky, hudba) – a umí to i přehrávat. A taky je to jediný program, kterým za normálních okolností dostanete ty soubory do iPhone/iPodu … takže jo, jestli vám tohle nevadí, tak je to v pohodě. To platí i pro Martina – do telefonu se data nahrávají přes iTunes. Nejde to třeba z Windows Media Playeru atd.

 • diky moc za odpoved… ale co kdyz kamarad bude mit peknou pisnicku a ja si ji budu chtit preposlat pres bluetooth do iPhonu? to asi nepude co:(

 • diky moc za odpoved… ale co kdyz kamarad bude mit peknou pisnicku a ja si ji budu chtit preposlat pres bluetooth do iPhonu? to asi nepude co

 • mam iphone jiz 14 dni je to to nejlepsi co jsem kdy mnel v ruce je to jiz muj 45 mob.tel.musim reagovat na nektere hlasky co jsem cetl mms podporuje,fotoaparat zaostruje priblizuje,foto se daposilat pres bluetooth,sms se daji mazat najednou vse v pohode,tlacitko vypnuti tam je

 • stahovat obrazky soubory s webu jdou bez problemu

 • jen tak pro zajimavost,kolik stojí?????diky

 • bp: Mrkni třeba na http://www.mobilshop.cz, maj tam ceny vypsaný. 😉 Já to kupoval s kámošem za 11 490Kč 8GB. Ale myslim, že se ceny v Čechách docela hodně liší, zahlídl jsem i přes 12 000. V Americe stojí 399 dolarů.

 • Ahoj ja mam IPHONA ale bohuzel mi na nej nejde nahrat HUDBA poradite mi ???
  PISTE NA zajimavakniha@seznam.cz

 • Jen poznámka k vypmutí iPhone: Podržíte-li tlačítko na horní hraně přístroje déle, vypne se úplně, takže není nutné vytahovat baterii, SIM kartu ap. Pokud jde o cestování letadlem, telefon má volbu pro vypnutí vysílače, takže se dá používat i za letu.

 • Zdarim miloviky iPhonu:)….Chci si ho ted poridit,ae zajimalo by me,jak v tom pobezi ceske simky:)….Vim ze se prodavaji odblokovane s verzi1.1.4….Pojede mi na tom klacicka simka od Vodafone?ZA kolik se to ted da nejlepe sehnat?

 • Ahoj, mohli byste me poradit, jak pripojit tuhle vecičku na PC? sem v pasti. Dík Ronin dkolisek@chello.cz

 • Nepřipadá Vám podobnost článku s níže uvedeným odkazem více než jen náhodná?

  http://petrtylka.blog.cz/0801/druha-cast

 • Stálo to za to si přečíst tuhle recenzi:) Opravdu nejlepší článek co jsem zatím o Iphone četl. Respect:) Iphone je skvělej výrobek.

 • Pro ty, kdo nikdy neviděli žádný komunikátor, je iPhone splněný sen. Pro ty ostatní je iPhone je nová alternativa.

 • Ahoj říkal jsi, žes nemohl volat bez roamingu, tak se ptám jestli je chyba v iPhonu nebo v té sim kartě, co jsi měl.Mě totiž iPhone uchvátil a k mému stěstí mám tetu z Ameriky a tak se ptám jestli, když mi teta pošle iPhone sem do ČR, tak jestli budu moct volat se svojí sim kartou z mého nynějšího mobilu..Prosíííím odpověz na mail:Lukas.Souchop@seznam.cz Dííík a závidím ti tvoji třídenní zkušenost s tímto skvostem.Zatím čaw.

 • ja jen ze tady nekdo zminoval opnmoko, tak ja jen ze se uz prodava http://freerunner.cz

 • chci se zeptat jestli je na iphone kytara?virtualni samozrejme…..existuje?

 • Skvělá recenze. Díky dozvěděla jsem co co jsem chtěla. Iphone se mi moc líbí, uvažuji o koupi, ale z USA, chtěla bych vědět jestli má cenu nechat si ho odtamtud poslat, počítala jsem a vyjde mě to určitě levněji než ho koupit tady v ČR. Díky.

 • Ahoj,
  přečetla jsem si manuál o Iphone, je to super. Jen jsem chtěla požádat o maličkost. Tento telefon vlastním a potřebovala bych s něčím u něj pomoci, mohl by ses mi ozvat, případně bychom si vyměnily čísla. Dej radu kohoutkovi.
  Díky I.

 • chtěl sem se zeptat jestli se dá iphone dovozený z usa používat jenom jako přehrávač (myslím stejně jako ipod touch) bez vložené sim karty a bez odblokování. nemám vplánu ho totiž požívat na volání. moc dík za odpověď..

 • Čekám tento telefon od operátora za prodloužení smlouvy a doplatek cca 6000,-Kc. Jestli nahradí Siemens S65, který předběhl dobu (krom MP3 a rádia) se ukáže. Mám na to jeden měsíc a lze jej vrátit.
  Tak to nezkuste. DH

 • Prodajemo sve vrste elektronike u zalihi i to je potpuno novi, u zatvorenoj kutiji, dolazi s potpunom pribor, igre, prirucnik i takoder dolazi sa 2 godine jamstva medunarodne.

  Mi smo registrirani i legitimne veletrgovac, elektronika i uvijek nositi se s našim klijentima u nadi za uspostavu dugorocne i uzajamnog poslovnog odnosa

  Email : nguyenvunhulan@gmail.com / nguyenvunhulan@yahoo.com

  Hotmail Chat :nguyenvunhulan@live.com

  PRICE LIST:
  Brand New Nokia 7310 Supernova…..$220USD
  Brand New Nokia 7900 Crystal Prism…..$200USD
  Brand New Nokia N96 16gb……$370USD
  Brand New Nokia N82……$211USD
  Brand New Nokia 8800 Sapphire Arte ……$261USD
  Brand New Nokia 8800 Arte ……$260USD
  Brand New Nokia 6301 ……$250USD
  Brand New Nokia E51 ……$189USD
  Brand New Nokia 6500 classic……$242USD
  Brand New Nokia Nokia 8600 Luna……$213USD
  Brand New Nokia 7900 Prism……$300USD
  Brand New Nokia 7500 Prism……$300USD
  Brand New Nokia N81 8GB……$261USD
  Brand New Nokia N95 8GB……$245USD
  Brand New Nokia E90…….$150USD
  Brand New Nokia N95 ……$250USD
  Brand New NOKIA N800……$190USD

  Brand New Sony Ericsson XPERIA X1….$250usd
  Brand New Sony Ericsson C905……$270usd
  Brand New Sony Ericsson p1………$280usd
  Brand New Sony Ericsson w960i…$200usd

  iPODS LIST:
  APPLE 8GB IPOD TOUCH—–$124usd
  APPLE 16GB IPOD TOUCH:—–$143usd
  APPLE 32GB IPOD TOUCH—–$190usd
  Apple 60 GB iPod Video —–$119
  Apple 80 GB IPod Video —–$127
  Apple iPod Nano 3G, 4GB Silver —–$130

  Apple Iphone

  Apple iPhone 3G 4gb——– $324usd
  Apple iPhone 3G 8gb——– $341usd
  Apple iPhone 3G 16GB (White) ——- $362usd
  Apple Iphone 4gb———–$190usd
  Apple Iphone 8gb———–$213usd
  Apple Iphone 16gb———–$263usd
  Apple Iphone touch 32gb ———–$257usd
  Apple iMac 20 G5 ——- $245usd
  Samsung SGH-i900 Omnia ——-$323usd
  HTC Touch Diamond P3700 (unlocked) ——-$310usd
  HTC Touch PRO EU (unlocked) ——-$321usd
  LG VU ———— $200usd
  ASUS Lamborghini ZX1 ——-$500

  Apple Laptop
  Apple MacBook (MA700LL/A) Mac Notebook……..$500usd
  Apple MacBook Pro (MA611LL/A) Notebook……………….$600usd
  Apple MacBook (MA254LL/A) Mac Notebook……………….$450usd
  Apple iBook G3 (M7698LL/A) Mac Notebook………………$600usd
  Apple MacBook Pro (MA609LL/A) Notebook……………….$550usd
  Apple MacBook Pro (MA600LLA) Notebook………………..$500usd
  Apple MacBook Pro (MA610LL/A) Notebook……………….$600usd
  Apple Macbook Pro (885909119400) Notebook…………….$600usd

  DJ MIXERS:::
  Pioneer CDJ-1000mk2———$441
  Pioneer CDJ-1000MK3———$462
  Pioneer CDJ-500 CD-Player———-.$500
  Pioneer CDJ-1000 CD Player———-$600
  Pioneer CDJ-800 CD Player——–$400
  Pioneer CDJ-200 MP3 CD Player——–$150
  Pioneer CDJ-500II CD-Player.———$200
  Pioneer CDJ-100s CD Player ———$150
  Pioneer CMX-3000 Twin CD Player——–$700

  Pioneer DJM-1000——-$800
  Pioneer DJM-800——–$500
  Pioneer DJM-400———.$300
  Pioneer DJM-300(s) Mixer———-.$100
  Pioneer DJM-600 Mixer———.$500
  Pioneer DJM-3000 19″ Mixer——–$300
  Pioneer DJM-600-S Mixer——–$1000
  Pioneer DJM-909 Battle Mixer———-$600

  Technics SL-1200MK2——-.$600
  Technics SL-DZ 1200.——–$300
  Technics SL-1210M5G Pro Turntable——–$350
  Technics SL-1210MK2 Turntable——— $150
  Technics SL-1210MK5 Pro Turntable————–$250

  Pioneer EFX-500————–$200
  Pioneer EFX-1000 Pro-Effector————–$350
  Pioneer EFX-500-R————–$200
  Pioneer DVJ-X1 DVD Player————–.$900
  Pioneer DVJ-1000————–.$860
  Pioneer VSW-1 Video Switcher————–$150
  Pioneer DMP-555 MultiMedia Player————–$330

  SPEAKER
  2 JBL PRX515 (15″ 2 – Way Self-Powered Sound)————–$400
  2 JBL PRX518S (18″ Self Powered Subwoofer System)————–$420

  HEADPHONES::::
  Denon DN-X900 Professional 19″ Analog/Digital Mixer——$300USD
  Denon DN-S5000 Tabletop DJ CD Player——–$400USD
  Denon DN-D9000 Dual Pro CD Player——$700USD
  Denon DN-D6000 Dual CD MP3 Player——$400USD

  Rane MP 4 Rackmount DJ Mixer—————-$300USD
  Rane MP44 DJ Club Mixer—————-$1000USD
  Rane Empath Touring/Club Mixer—————-$700USD
  Rane MP 2016a 6-Channel Rotary Mixer——$800USD
  Rane TTM 57SL Performance Mixer with Serato Scratch——$700USD

  Roland SP-404 Portable Power Sampler with FX—–$150USD
  Roland Fantom-XR Sound Module——$700USD
  Roland VK-8M Organ Sound Module—–$350USD
  Roland SP-555 Creative Sampler Workstation——$200USD
  Roland SonicCell 128-Voice Expandable Synth Module with Audio Interface—–$300USD
  Roland V-Synth XT Synthesizer—-$1100USD

  Numark TTX Direct-Drive Turntable——-$200USD
  Numark X2 Pro Hybrid Turntable And CD / MP3 Player——–$600USD
  Numark DVD01 Dual DVD Player——–$400USD
  Numark 5000FX 12″ 5-Channel Tabletop Mixer——–$400USD
  Numark DXM09 Digital DJ Mixer—-$250USD
  Numark AVM02 Audio/Video Mixer with Effects—$700USD
  Numark CM200USB 5-Channel 19″ Rackmount DJ Mixer —$200USD

  Dean Dave Mustaine V USA Limited Signature Electric Guitar..$1100usd
  Dean Dimebag Razorback Slime Bumblebee Electric Guitar……..$400usd
  Dean Dimebag Dixie Rebel Electric Guitar………….$320usd
  Dean The Dean From Hell CFH Electric Guitar……$300usd

  KEYBOARD::
  Yamaha Motif XS8 88-Key Keyboard………$900usd
  Yamaha Tyros2 61-Key Keyboard………….$850usd
  Yamaha YPG-225 Portable Grand…………..$130usd
  Korg Triton Extreme 76-Key Keyboard…….$550usd
  Korg TR88 88-Key Keyboard…………………$600usd
  Yamaha PSR-OR700 61-Key Portable………$450usd
  White Computer Desk With Flip Down………$300usd
  Yamaha Tyros2 61-Key Keyboard Workstation.$850usd
  Yamaha PSR-S500 61-Key Arranger………..$250usd
  Yamaha Motif XS7 76-Key Keyboard……….$700usd
  Yamaha PSR-S700 61-Key Portable…………$350usd

  Mi brod kroz pouzdane i Fast znaci, kao što su: FedEx Express kurirske službe, koja ce se 2working dana (48 sati) biti dostavljene na Vašu kucnu adresu.

  Mi vam poslati valjani broj za pracenje #, klima nacin zakona i vaše narudžbe dostavnicu koja ce biti prikljucena na Vaš mail, tako da možete biti u mogucnosti pristupiti i potvrdili status pošiljku vaše narudžbe do isporuke na vrata korak. i smo obecanje da necete požaliti posluju s nama.

  Na taj nacin sve što trebate uciniti sada se vratite se u nas s Ispod Detalji.

  —— Full Narucite Quote
  —— Full Name
  —— Puna adresa
  —— City
  —— State
  —— Zip Code
  —— Country
  —— Osobni telefonski broj

  Email: nguyenvunhulan@gmail.com / nguyenvunhulan@yahoo.com

  Hotmail Chat :nguyenvunhulan@live.com

  Tako da se može registrirati i nastavite s vaše narudžbe

  Mi ocekujemo Vaš odgovor soonest,

  Hvala i srdacan pozdrav.

 • We are registered and legitimate wholesaler of electronics and always deal with our customers in the hope to establish a long term and mutual business relationship.

  Contact Via Email : benamarltd@hotmail.com / benamarltd@gmail.com / benamarltd@yahoo.com

  Hot Chat : benamarltd@hotmail.com

  Yahoo Chat : benamarltd@yahoo.com

  Brand New Nokia 8800 Carbon Arte 3G (Unlocked)—–$420usd
  Brand New Nokia Nokia N85 (Unlocked)—–$355usd
  Brand New Nokia N79 Olive Green (Unlocked)—-343usd
  Brand New Nokia N96 16gb……$370USD
  Brand New Nokia 8800 Sapphire Arte —-$261USD
  Brand New Nokia Nokia 8600 Luna—-$213USD
  Brand New Nokia N81 8GB—-$245USD
  Brand New Nokia N95 8GB—-$245USD
  Brand New Nokia E90—-$150USD
  Brand New Nokia N95—-$200USD

  Brand New Sony Ericsson W902 (Unlocked)—-$356usd
  Brand New Sony Ericsson XPERIA X1—-$250usd
  Brand New Sony Ericsson C905—-$270usd
  Brand New Sony Ericsson p1—-$200usd
  Brand New Sony Ericsson w960i—-$180usd

  iPODS LIST:
  APPLE 8GB IPOD TOUCH—–$124usd
  APPLE 16GB IPOD TOUCH:—–$143usd
  APPLE 32GB IPOD TOUCH—–$190usd
  Apple 60 GB iPod Video —–$119
  Apple 80 GB IPod Video —–$127
  Apple iPod Nano 3G, 4GB Silver —–$130

  Apple Iphone

  Apple iPhone 3G 8gb—-$311usd
  Apple iPhone 3G 16GB (White or Black)—– $339usd
  Apple Iphone 4gb——$190usd
  Apple Iphone 8gb——-$213usd
  Apple Iphone 16gb——$263usd

  Samsung SGH-i900 Omnia (White or Black)—–$340usd

  HTC Touch Diamond P3700 (unlocked)—–$300usd
  HTC Touch PRO EU (unlocked) ——-$318usd
  LG VU ——- $200usd

  DJ MIXERS::
  Pioneer CDJ-1000mk2—-$441usd
  Pioneer CDJ-1000MK3—–$462usd

  Pioneer DJM-1000—-$800usd
  Pioneer DJM-800——$500usd
  Pioneer DJM-909 Battle Mixer—$600usd

  Pioneer EFX-1000 Pro-Effector——$350usd
  Pioneer DVJ-X1 DVD Player——$900usd
  Pioneer DVJ-1000—–$860usd

  Contact Via Email : benamarltd@hotmail.com / benamarltd@gmail.com / benamarltd@yahoo.com

  Hot Chat : benamarltd@hotmail.com

  Yahoo Chat : benamarltd@yahoo.com

  We await your soonest response ,

  Thanks & Best Regards .

 • Ja som si teraz zohnal 16GB iPhone ( cely biely ) len za 2000 Kc… 🙂

 • kdes vzal tu cenu?

 • prosimvas potřeboval bich poradi ja do iphone nacpat videa vevím si rady poradýtemy

 • Chybí buzení při vypnutém telefonu.
  Nelze nastavit potvrzení o doručené sms.
  Nelze natáčet video jen fotografovat.
  iPhone a to ani iPhone 3G nepodporuje MMS.
  Chybí java.
  Navigace nemá hlasovou asistenci.
  Baterii bez ztráty záruky vymění jen autorizovaný servis.
  Možnost plnohodnotného využití bluetooth (přes bluetooth lze připojt pouze HandsFree sadu).
  Nemožnost posílat soubory přes Bluetooth.
  Smazáním jedné SMS se vymažou všechny zprávy ze stejného čísla.
  Office dokumenty lze jen prohlížet, nelze je editovat.
  Neumí odeslat kontakt SMSkou ani emailem.
  Neumí zobrazit ikonu zapnuteho tichého režimu.
  Neumí profily (má jen tichý a normální profil).
  Nefunguje jako modem.
  Internetový prohlížeč (Safar)i nezobrazuje flash.
  Neumí ukládat přílohy z emailu.
  Neumí použít nahranou mp3 skladbu jako vyzvánění.

 • ACE ELECTRONICS
  Drakes Drive, Long Crendon, Aylesbury.
  Buckinghamshire
  HP18 9BA
  Spojené království

  Jsme profesionální Mobile & Electronics Prodávající se specializuje na hudební nástroje, mobilní telefony, videokamery, video hry, PDA, notebooků & notebooky, plazmové TV & LCD TV a mnoho dalších produktů, které jsou k dispozici pro prodej v Naší Uchovávejte. My se na lodi přes federace místních i zahraničních trzích.

  Naše výrobky jsou zbrusu nový, originální. Máme loď kdekoliv na světě během 2-3 dnů od data nákupu. Používáme spolehlivé kurýrních služeb, jako je FedEx, UPS, DHL, EMS služby zpráv. Naši zákazníci zájem přijde jako první, a vždy mít dobrou zpětnou vazbu od nich. Zkouška bude přesvědčit vás.

  …………………………….
  Nejnovější produkty
  …………………………….

  * Apple iPhone 3G 16GB
  * Apple iPhone 3G 8 GB
  * Nokia N96 16GB
  * Nokia N95 8 GB
  * Samsung i900 omnia
  * Sony Ericsoon Xperia X1
  * HTC Diamond Pro
  * BlackBerry Bold 9000
  * PIONEER CDJ-1000 MP3 přehrávač MK3
  * PIONEER CDJ-800 MP3 přehrávač MK3
  * PIONEER CDJ-800 MP3 přehrávač MK2
  * Play station 3
  * Hewlett Packard Pavilon dv9500t (RL653AV) PC Notebook
  * Hewlett Packard Pavilon dv6000t (EZ829AAVR) PC Notebook
  * Hewlett Packard Pavilon dv2500t PC notebook

  …………………………….

  Kontakt:;

  i.order.trade@gmail.com
  i.order.trade@live.com

  Tel::
  +44 703 594 4110
  +44 703 594 7464
  +44 702 301 9578

 • Kdo se ptal, jak se dá iPh vypnou apod. Tak ho samozřejmě lze vypnout. A to černým tlačítkem, jakým ho i zapínáte (nahoře) a stačí ho jen podržet na pár sekund. A tím ho i naopak zapnete.
  Když letíte přes oceán, tak lze nastavit „Mód letadlo“ (najdete ho v nastavení)

  Jinak iPh je úžasná věc a i si s ním skvělě vyhrajete! :))

 • ahoj potrebuju poradit jak se z iphone pres bluetoh odesilaji mp3 a obrazky. dik napiste na e-maila..skorpio69@centrum.cz

 • zdravim vsetkych nadsencou i phonu
  vsetci spominate dovoz z ameriky a mne prave kamarat,vravel,ze v anglicku sa predava po cca 330eur,za8gig verziu,je mozne tam menit sim karty?tak ze som v taliansku,dam si tam sim kartu,pridem na leto domov,dam si tam sim kartu mojho operatora a podobne?
  kedze vlastnim macbook,vsetko mi je jasne ako s tym pracovat,len toto mi robi starosti,lebo kupovat ho za500eur nemienim
  dakujem za odpoved

 • Da se z netu stahnout cestina do Iphone,myslite ze je to bezpecne,ze se nic tel.nestane?Mate nejake konkretni adrese,kde se da cestina stahnout,aby bylo vse v poradku.Diky

 • Tak tohle byla opravdu poradne vycerpavajici,ale take ta nejlepsi recenze,jakou jsem o iphonu cetla…Klanim se,fakt vyborny…

 • Mám iPhone pár měsíců a nemůžu si ho vynachválit 🙂 Nepotřebuju v telefonu zbytečnosti, vše potřebné v něm mám 🙂 btw pěkná recenze 🙂

 • kamoska rika ze je blbej ale ja si myslim že neee

 • Chtěla sem se zeptat jestly jde iPhone zamknout?Někde jsem slyšela že prý nejde.. … a taky jak je to teď s tim zablokovánim? … Nemužu si dát do Iphonu svojí simku že? … a jake naše operatory podporuje? díky 🙂